11 Mayıs 2019, Cumartesi 09:43:04

Genel havacılığa vergi şoku!

2019 yılı başından beri uygulanan yeni gümrük vergisi sonrası, 20 yolcu kapasitenin altındaki hava araçlarındaki vergi yükü yüzde 25’e ulaştı.
  • Tarikatlara para lazim
  • Ne harac alacajlarini sasirdilar, saraya para lazim, yeni saraykar icin
  • Zaten bizden talep ettikleri ücret astronomik ken devletin bukadar vergi alması bence az bile.
  • bu eğitim uçaklarının yerlisi yokmu? yerlisi olan mal yurt dışından alınıyorsa vergi kol gibi alınır. bu çok normal.
  • Bu vergi hiçbirşey 100.000 ilk uçak 125.000 e geliyor baya hesaplı 100.000 ilk araba alan vatandaş vergi ile 280.000 ödüyor tabi uçak ihtiyaç %25 vergi araba lüks %180 vergi pırlanta Elmas ihtiyaç %1 vergi diş macunu lüks %18 vergi.. ben böyle sistemi .... neyleyim
  • Kendi ayağına sıkan toplum olduk iyice yazık Ali İsmet bey gibileride uğraşsın dursun bu memlekette.
  • Ucak aliyorsun oyuncak araba değil. Tabiki vergisi olacak. Hic de cok degil.
  • Vergi yokken en pahalı uçuş okulları bizde degilmiydi. Onun için millet dışarıdan almiyormuydu zaten atpl. Devlet okulların uçuk karlarina ortak olmak istemiş sadece. Darbe aşırı zenginleşen okul sahiplerine galiba. Miami uçuş okulu bile bizden ucuz ise düşünmek gerek.
  • Side yüzde 60 70 lere varan ülkemizde normal

2019 yılı başından beri uygulanan yeni gümrük vergisi sonrası, 20 yolcu kapasitenin altındaki hava araçlarındaki vergi yükü yüzde 25’e ulaştı.

Türk sivil havacılığının gelişimi için büyük önem taşıyan genel havacılığa bir vergi şoku daha geldi. Bu yıl başından beri gümrük vergisi yüzde 7.70 olarak uygulanmaya başlandı.

Gümrük vergisi ile birlikte yüzde 18 KDV ve yüzde 0.5 oranında bandrol uygulanınca 20 yolcu kapasitenin altındaki bir uçak için uygulanan vergi miktarı yüzde 25’e kadar ulaştı.

Sözkonusu vergi artışı, özellikle bu sınıftaki uçakların sık sık filoya dahil edildiği uçuş eğitimi veren kurumların adeta belini büktü.
Örneğin ortalama 150 bin dolara (yaklaşık 900 bin TL) alınan bir eğitim uçağının sadece gümrük vergisi 70 bin TL’ye ulaşırken, KDV ve bandrol ile birlikte toplam vergi miktarı 225 bin TL oluyor.

İşte o vergi düzenlemesi:

MADDE 97-  (1) Aşağıda belirtilen donatım ve işletme malzemesine muafiyet tanınır.

a) Hava ve deniz ulaşım araçları tarafından yabancı limanlar ve meydanlardan kendi ihtiyaçları için getirilen veya bu araçlar adına gönderilen donatım ve işletme malzemesi.

b) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yetkilendirilen hava aracı bakım kuruluşları tarafından hava ulaşım araçları için serbest dolaşıma sokulacak donatım ve işletme malzemesi.

  (2) Yolcu ve yük taşımacılığı faaliyetlerinde bulunan hava yolu şirketleri tarafından bu faaliyetlerinde kullanılmak üzere serbest dolaşıma sokulan hava taşıtları, motorları ile bunların birinci fıkranın (a) bendi kapsamında yer almayan aksam ve parçalarına muafiyet tanınır.
(3) İkinci fıkra kapsamında muafiyet tanınacak hava taşıtlarının koltuk kapasitesinin yirmi ve üzeri olması gerekir.
(4) Birinci fıkra kapsamı eşyanın cins ve nevileri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile müştereken belirlenir.

©AirportHaber.com

Genel havacılığa vergi şoku!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Eee ~ 2 ay önce
Tarikatlara para lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nereden ~ 2 ay önce
Ne harac alacajlarini sasirdilar, saraya para lazim, yeni saraykar icin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
99.köy ~ 2 ay önce
Zaten bizden talep ettikleri ücret astronomik ken devletin bukadar vergi alması bence az bile.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yerli üretim için ~ 2 ay önce
bu eğitim uçaklarının yerlisi yokmu? yerlisi olan mal yurt dışından alınıyorsa vergi kol gibi alınır. bu çok normal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok az ~ 2 ay önce
Bu vergi hiçbirşey 100.000 ilk uçak 125.000 e geliyor baya hesaplı 100.000 ilk araba alan vatandaş vergi ile 280.000 ödüyor tabi uçak ihtiyaç %25 vergi araba lüks %180 vergi pırlanta Elmas ihtiyaç %1 vergi diş macunu lüks %18 vergi.. ben böyle sistemi .... neyleyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapmayın ~ 2 ay önce
Kendi ayağına sıkan toplum olduk iyice yazık Ali İsmet bey gibileride uğraşsın dursun bu memlekette.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cok mu? ~ 2 ay önce
Ucak aliyorsun oyuncak araba değil. Tabiki vergisi olacak. Hic de cok degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha önce de ~ 2 ay önce
Vergi yokken en pahalı uçuş okulları bizde degilmiydi. Onun için millet dışarıdan almiyormuydu zaten atpl. Devlet okulların uçuk karlarina ortak olmak istemiş sadece. Darbe aşırı zenginleşen okul sahiplerine galiba. Miami uçuş okulu bile bizden ucuz ise düşünmek gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Felaket... ~ 2 ay önce
Hala bu ülkedeki uçuş okullarına para yatıran var ise ya alnında enayi yazıyordur yada boşa savuracağı boş beleş parası vardır.
Aynen ~ 2 ay önce
Benzer şeyleri söyleyecektim siz yazmışsınız. Üstelik o vergiyi ödeseniz ve uçak sahibi olsanız dahi çileler bitmiyor. Yakıt satmazlar, meydanlara sokmazlar, tescil yenilemede, bakımda onarımda türlü türlü problem çıkartırlar, her iş biter evrakınız kayıp derler. Uçak sahibinin çilesi bitmez. En iyisi, git yurtdışında uçak al ve havacılığı orada yap. Buralarda mücadele etmek, uçmaya çalışmak anlamsız ve servet kaybı. Bu uçak karşıtı zihniyet Akp öncesinde de vardı şimdi de var. Değişeceği de yok.
Dusunme ~ 2 ay önce
Becerin kisitli
Araç ÖTV ~ 2 ay önce
Side yüzde 60 70 lere varan ülkemizde normal

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 2 ay önce
Mantıken düşünürseniz az bile değil mi? Fakat yurtdışında uçaklardan vergi falan alınmıyor. Avrupada Amerikada ikinci el küçük bir uçak alırsanız vergisi yok. Alıp üzerinize kaydettirip uçuyorsunuz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000