12 Ekim 2019, Cumartesi 16:01:53

Geçitkale Havaalanı SİHA merkezi olacak

Uzun yıllardır atıl durumda bulunan Geçitkale Havaalanı bölgedeki son gelişmeler neticesinde askeri amaçlarla kullanıma açılması planlanıyor
  • Ercan bakıma girdiğinde sivil yolcu uçakları da gelmişti yıllar önce,şimdi metruk halde.

Uzun yıllardır atıl durumda bulunan Geçitkale Havaalanı bölgedeki son gelişmeler neticesinde askeri amaçlarla kullanıma açılması planlanıyor.

Havadis Gazetesi'ne bilgi veren üst düzey bir yetkili Geçitkale Havaalanı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verilmesi ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi yapılması hedefiyle incelemeye yapıldığını bildirdi

PİST VE HANGARLAR İNCELENDİ

Üst düzey yetkili Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı’ndan uzmanların kısa bir süre önce yaptıkları incelemelerde, özellikle pist zemin etüdünde bulunduklarını ve savaş uçakları için inşa edilen hangarları gözden geçirdiklerini belirtti

DOĞU AKDENİZ İÇİN

Akdeniz’de sondaj yapan gemilere donanmanın yanında İHA ve SİHA’ların eşlik ettiği bilgisini veren üst düzey yetkili “Konya ve Ankara’dan kalkan İHA ve SİHA’ların kat ettiği mesafe dikkate alındığında Geçitkale Havaalanı stratejik olarak çok uygun bir yerdir” dedi

Yıllardır atıl durumda bulunan Geçitkale Havaalanı’nın askeri  maksatlar için kullanıma açılma hazırlığı yapıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili Havadis’e bilgi veren üst düzey bir yetkili Geçitkale Havaalanı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verilmesi ve İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi yapılmasının planlandığını belirtti.

Üst düzey yetkili Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı’ndan uzmanların kısa bir süre önce Geçitkale Havaalanı’nda incelemeler yaptıklarını, özellikle pist zemin etüdünde bulunduklarını ve savaş uçakları için inşa edilen hangarları incelediklerini belirtti.

Akdeniz’de sondaj yapan Türk gemilerine donanmanın yanında insansız hava araçları ile silahlı insansız hava araçlarının eşlik ettiği bilgisini veren üst düzey yetkili “Konya ve Ankara’dan kalkan İHA ve SİHA’ların kat ettiği mesafe dikkate alındığında Geçitkale Havaalanı stratejik olarak çok uygun bir yerdir” dedi.

Geçitkale Havaalanı’nın askeri maksatlarla inşa edildiğini hatırlatan üst düzey yetkili “orada savaş uçaklarını sığacak büyüklükte beton hangarlar mevcuttur. Pist savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış-iniş yapacağı şekilde düzenlenmiştir. Dolayısı ile Geçitkale şimdi yapım amacına uygun bir şekilde kullanılacak” şeklinde konuştu.

Geçitkale Havaalanı SİHA merkezi olacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Siha ~ 8 gün önce
Ercan bakıma girdiğinde sivil yolcu uçakları da gelmişti yıllar önce,şimdi metruk halde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000