12 Haziran 2013, Çarşamba 08:01:59

GAGARİN'İN UÇAĞI NEDEN DÜŞTÜ?

Uzaya uçan ilk insan Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin’in hayatını kaybettiği uçak kazasının sırrı 45 yıl sonra ortaya çıktı.
  • Öyle önünden giden uçağın wake türbülansı buluttan yere indirmez adamı. At altitude, vortices sink at a rate of 90 to 150 metres per minute and stabilize about 150 to 270 metres below the flight level of the generating aircraft. For this reason, aircraft operating greater than 600 metres above the terrain are considered to be at less risk
  • Nikita Kuruchev (dönemin SSCB devlet başkanı), Yuri Gagarin'i kendi yerine lider olacağından korktuğu için harcattı. Bu kadar açık.

Gagarin’in dostu kozmonot Aleksey Leonov, bir başka uçağın bulutlu hava ortamında yanlış manevra yapması sonucunda Gagarin’in uçağınındüştüğünü iddia etti. 27 Mart 1968 yılında Vladimir bölgesinde düşen uçakta bulunan Gagarin ve pilot arkadaşı Vladimir Seryogin hayatını kaybetmişti.

Moskova’da gazetecilere 45 yıllık sırrı açıklayan Leonov, “Gagarin’in ölümüyle ilgili hakikatı konuşmak için 20 yıl mücadele ettim. Kazayla ilgili resmi yazıda belirtiliyor ki, Gagarin’in uçağı ani manevra yaptı ve düştü. Mürettebat hayatını kaybetti. Bu saçma!” dedi.

Açıklanan gizli belgelere atıfta bulunan Leonov, “İşin asıl ise farklı, Gagarin ve Seryogin’in bindiği uçak 27 Mart 1968’de havadayken, o bölgede izinsiz şekilde Su-15 tipli başka bir uçak ortaya çıktı. Uçak Jukovski askeri havaalanından kalkmıştı. Pilot 450 metreye yüksekliğe kadar çıktı. Gagarin’in uçağına 10-15 metre yakınlığında uçarak bulutlu semada onun (Gagarin) uçağını virile soktu, daha doğrusu saatte 750 kilometre hızıyla derin bir virile düşme söz konusu. Gagarin’in uçağı bunun sonucunda yere düştü. Bunları ben biliyorum, bana tanıklar anlattı. Bu anlattıklarım iddia değil, Gagarin’in ölümünün asıl nedeni. Bu söylediklerimi kazayı araştıran komisyonun açıkladığı gizli sonuç belgesi kanıtlıyor. Burada gizli saklı bir şey yok.” dedi.

Bazı ilgili bürokratların kazanın asıl nedenini açıklamakta ihmalkar davrandığını iddia eden Leonov, “Gagarin’in ailesinin gerçeği öğrenmesinden yanayım.” şeklinde konuştu.

“Gagarin’in ölümüne neden olan söz konusu uçağın pilotunun kim olduğu şeklindeki soruya Leonov, “Bana bu sırrı açıklamam için bir şartla izin verdiler: Pilotun ismini vermemek şartı. Şuanda pilotun yaşı 80 ve sağlık durumu çok ağır. Ben onun ismini vermemek hususunda söz verdim.” yanıtını verdi.

GAGARİN'İN UÇAĞI NEDEN DÜŞTÜ?

Facebook Yorum

Yorumlar

hade len ~ 9 yıl önce
Öyle önünden giden uçağın wake türbülansı buluttan yere indirmez adamı. At altitude, vortices sink at a rate of 90 to 150 metres per minute and stabilize about 150 to 270 metres below the flight level of the generating aircraft. For this reason, aircraft operating greater than 600 metres above the terrain are considered to be at less risk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 9 yıl önce
Aynen! Hele bisikletten sonra ilk kullandığı araç uçak olan birisi için... 21 yaşında jet pilotu olarak Mig'lerde uçmaya başlayan birinden bahsediyoruz.
Volvo ~ 9 yıl önce
Nikita Kuruchev (dönemin SSCB devlet başkanı), Yuri Gagarin'i kendi yerine lider olacağından korktuğu için harcattı. Bu kadar açık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000