06 Şubat 2021, Cumartesi 09:10:44

G. Kore yeni savaş uçağını tanıtacak

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı (DAPA), KF-X prototipinin planlanandan haftalar önce, Nisan ayı sonunda tanıtılacağını bildirdi.
  • Begendim
  • Motor kimden? Ayrıca F-35 Alabilen bu ülke neden kendi uçağını Üretir? Arkasında kim var motoru kim veriyor ve kendilerinden başka kimlere satacaklar? Ah bu dünya büyük gibi görünüyor ama aslında çok küçük.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Ajansı (DAPA), KF-X prototipinin planlanandan haftalar önce, Nisan ayı sonunda tanıtılacağını bildirdi.

Güney Kore'nin yerel kaynaklarla geliştirdiği savaş uçağının prototipi montajın son aşamasında. Güney Kore, 2015'ten beri Hava Kuvvetlerinin F-4 ve F-5 jet filosunun yerini alacak son teknoloji bir savaş uçağı geliştirmek için KF-X projesi üzerinde çalışıyor. Söz konusu projenin maliyeti 7,3 milyar dolar.

DAPA, KF-X prototipinin, planlanandan haftalar önce, Nisan ayı sonunda tanıtılacağını duyurdu. Yetkililerin aktardığı bilgilere göre, Hava Kuvvetleri'ne 2028 yılına kadar 40 adet ve 2032 yılına kadar 80 adet uçağın teslim edilmesi planlanıyor.

Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri ve Endonezya Hava Kuvvetleri için Kore Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilmekte olan KF-X projesinin geliştirme aşması Aralık 2015'te başladı. Savaş uçağını önemli kılan unsurlardan biri, Güney Kore teknolojisiyle geliştirilen aktif aşamalı anten dizisine sahip bir radar sistemi.

5 yıl sürecek montaj ve üretim çalışmalarının ardından, KF-X'in yer ve uçuş testlerinden geçeceği belirtiliyor. 2026 yılına kadar tamamlanması ve ardından uçağının seri üretimine başlanması planlanıyor.

Üreticilerin planlarına göre uçak Mach (Ses hızı) 1.81'e kadar hızlanabilecek. Toplam ağırlığı 7.7 tona kadar silah taşıyabilecek. Yakıt ikmali veya ilave yakıt tankları olmadan 2 bin 900 km uçabilecek.

G. Kore yeni savaş uçağını tanıtacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Tk ~ 3 yıl önce
Begendim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 3 yıl önce
Motor kimden? Ayrıca F-35 Alabilen bu ülke neden kendi uçağını Üretir? Arkasında kim var motoru kim veriyor ve kendilerinden başka kimlere satacaklar? Ah bu dünya büyük gibi görünüyor ama aslında çok küçük.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Löman Yak ~ 3 yıl önce
Motor ABD'den. GE 110 modeli. Güney Kore bir ABD sömürgesidir. Kore Savaşı'ndan beri ABD işgali altındadır. Bağlılığını sürdürdükce engel olunmayacak ve destek verilecektir. Çin'in yanında kuvvetli bir eski düşmanının olmadı daima iyidir

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000