13 Şubat 2021, Cumartesi 17:01:39

Frankfurt, pandemide en ağır darbeyi yiyen havalimanı oldu

Koronavirüs salgını sonrası durma noktasına gelen sektörler arsında yer alan havacılık sektörü can çekişiyor. Avrupa'da en çok yolcu kaybı Frankfurt'ta yaşanırken İstanbul en yoğun havalimanı oldu.
  • Darbe destekleyen darbe yiyor, karma
  • Cahil ulkelerin havalimanlari bu donemde birinci olabilir. Gelismis ulkeler kac defa kapatma karari aldi. Bunlar ile orantilanmali!

Koronavirüs salgını sonrası durma noktasına gelen sektörler arsında yer alan havacılık sektörü can çekişiyor. Avrupa'da en çok yolcu kaybı Frankfurt'ta yaşanırken İstanbul en yoğun havalimanı oldu.

Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), Avrupa'daki havalimanlarının pandemi nedeniyle 2020 yılında 1 milyar 720 milyon yolcu kaybettiğini, bunun yolcu sayısında yüzde 70,4'lük düşüş anlamına geldiğini bildirdi.

Havalimanı işletmecilerinin çatı kuruluşu olan ACI'nın Avrupa bölümü yöneticisi Olivier Jankovec, 2019'da 2,4 milyar olan yolcu sayısının 2020'de 728 milyona düştüğüne işaret ederek Avrupa'da hava trafiğinin 1995'teki seviyeye gerilediğini belirtti.

Jankovec Avrupa bölgesindeki havalimanlarına destek için devletler tarafından şimdiye kadar sadece 2,2 milyar euroluk kaynak ayrıldığını, bunun geçen yılki ciro kaybının yüzde 8'inin altında bir miktar olduğunu belirterek "Hiçbir sanayi kolu bu tür bir şoka tek başına dayanamaz" uyarısı yaptı.

MERKEZİ KONUMDAKİ HAVALİMANLARI DAHA AZ ETKİLENDİ

ACI raporunda, Avrupa'da krizden en ağır darbeyi AB üyesi ülkelerdeki havalimanlarının aldığına işaret edilerek Türkiye ve Rusya gibi merkezi konumlu havalimanlarının Batı Avrupa'ya göre krizden daha az etkilendiğine işaret edildi.

AB içindeki havalimanlarında yolcu trafiğindeki azalma oranı yüzde 73'ü bulurken AB'ye dahil olmayan ülkelerde yüzde 61,9 olarak kaydedildi. Türkiye ve Rusya iç pazarının büyüklüğü ve görece dayanıklılığı ile bu ülkelerde seyahat ve kapanma kısıtlamalarının daha yumuşak tutulmasının sonuçlarda rol oynadığı belirtildi.

FRANKFURT'TA YÜZDE 73'LÜK DÜŞÜŞ

ACI verilerine göre Avrupa'da yolcu trafiğindeki düşüşten en çok etkilenen merkezlerden biri Frankfurt Havalimanı oldu. Yolcu sayısında yüzde 73'lük düşüş kaydeden Frankfurt'u Londra Heathrow, Amsterdam Schiphol ve Paris'teki Charles de Gaulle havalimanları izledi.

İstanbul Havalimanı'nın 2020 yılının son çeyreğine kadar Avrupa'nın en yoğun trafiğe sahip havalimanı haline geldiği, İstanbul Havalimanı'nı İstanbul Sabiha Gökçen ile Moskova Şeremetyevo havalimanlarının takip ettiği kaydedildi. 2020'de İstanbul Havalimanı'nda yolcu trafiğindeki azalma oranı yüzde 59,6'da kaldı.

ALMANYA'DAN 600 EUROLUK DESTEK

Almanya'da hükümet, ülkenin en önemli 15 havalimanına toplam 600 milyon euroluk mali destek kararı aldı. Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer Cuma günü yaptığı açıklamada kamu payı bulunan Berlin-Brandenburg, Köln-Bonn ve Münih havalimanlarına 400 milyon euronun üzerinde, aralarında Frankfurt/Main, Düsseldorf ve Stuttgart'ın da bulunduğu özel işletmeli 12 havalimanına da 200 milyon euroluk destek verileceğini bildirdi.

Bakan Scheuer, Alman havalimanlarının korona pandemisinden çok olumsuz etkilendiğini belirterek "Ama pandemi, mal ya da ilaç nakliyatı olsun, ülkenin işleyen bir hava trafiğine ihtiyacı olduğunu da gösterdi. Bu altyapıyı korumak toplumun çıkarınadır" diye konuştu. (DW Türkçe)

Frankfurt, pandemide en ağır darbeyi yiyen havalimanı oldu

Facebook Yorum

Yorumlar

K. ~ 3 yıl önce
Darbe destekleyen darbe yiyor, karma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahillik ~ 3 yıl önce
Cahil ulkelerin havalimanlari bu donemde birinci olabilir. Gelismis ulkeler kac defa kapatma karari aldi. Bunlar ile orantilanmali!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000