16 Mart 2023, Perşembe 08:56:01

"Fly KHY ile yıllardır beklenen bir olayın kapısını araladık"

İş insanı ve Fly KHY Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, yıllarca beklenen bir olayın kapısını araladıklarını belirterek, “Fly KHY, ülkeye daha çok turist getirebilmek için kuruldu” dedi.
  • Aman yandınız. Bunun abisi zamanında cas şirketini kapattırmak için elinden geleni yapmıştı. Amaçları kendilerinin yönetmesiydi ama 3 ay sonra şitket battı
  • 6 ay sonra grev ,lokavt diye başlarlar. ..
  • Tez zamanda 3-5 uçağa çıkarlar umarım .acilen Türkiye de charter şirketlerinin büyümesi ve yeni şirketlerin kurulması lazım .yeni kurulan şirketlerin 30/40 uçağa çıkmaları piyasayı çok rahatlatır .
  • Sizler bu işlere çok uzak olmanıza rağmen kurduğunuz her şirketin başına profesyonel biri yerine eş dost koyuyorsunuz. Ve işler batıyor. Kthy başına yön kur başkanı diye koyduğunuz kişi şirketi batırdı. Havacılıkla alakası yoktu. Sonra aynı kişiyi CAS ın başına koydunuz orayı da batırdı. Bu nasıl iş? Ercan havalimanını toplu konut yapan hayatında hiç havalimanı işletmemiş şirkete verdiniz durum ortada. Bu rezillikler bitmez. Adam gibi profesyonelleri bulunu ve onlara teslim edin.

İş insanı ve Fly Kıbrıs Havayolları (Fly KHY) Yönetim Kurulu kurucu ortaklarından Rauf Denktaş, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Gündem’ aldı programa katılarak Ulaş Barış’ın konuğu oldu.

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Fly KHY’nin kurulma aşaması hakkında konuşan Denktaş, “Yaklaşık 5 yıldır büyük çapta bir turizm operasyonu gerçekleştirmekteyiz” dedi.

“YEREL PAYDAŞLARLA BİRLİKTE 2019 YILINDAN BAŞLAYAN BİR ÇALIŞMAMIZ VARDI”

Rauf Denktaş, söz konusu projenin, Kuzey Kıbrıs’ta otellerin kapasitesinin artmasıyla birlikte bir az olarak önlerine çıktığını belirterek, “Yerel paydaşlarla birlikte uçuşlarla ilgili 2019 yılından başlayan bir çalışmamız vardı. Pandemiden dolayı bu iş ertelendi” ifadelerini kullandı.

Pandemide turizm sektörünün sıkıntılı günler geçirdiği süreçte boş durmadıkları kaydeden Denktaş, “Acentemizin büyümesi için elimizden gelen çabayı sarf ettik. Yurt dışı ziyaretlerimizi aralıksız sürdürdük” diye konuştu.

“ÜLKEYE DAHA ÇOK TURİST GETİREBİLMEK ADINA BÖYLE BİR GİRİŞİM YAPTIK”

Denktaş, Rusya-Ukrayna savaşının da havacılık ve turizm sektörüne olumsuz etkilerinin olduğunu hatırlatarak, “Ülkeye daha çok turist getirebilmek adına böyle bir girişim yaptık” açıklamasında bulundu.

Fly KHY’nin ilk etapta tek uçakla işlevini sürdüreceğini söyleyen Denktaş, “Bu iyi ve önemli bir başlangıçtır” dedi.

Denktaş, Fly KHY’nin tanıtımı için yapılan lansmanın devletin bütçesinden yapıldığı yönündeki iddialara da yanıt verdi.

“LANSMANI TAMAMEN KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPTIK”

Fly KHY olarak lansmanı tamamen kendi imkanlarıyla yaptıklarını dile getiren Denktaş, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Denktaş, Fly KHY’nin yerli bir firma olduğuna vurgu yaparak, “Uçağımız sürekli bir şekilde Ercan Havalimanı’nda konaklayacak. Merkezi Ercan olacak” ifadelerini kullandı.

“DEVLET, UÇAĞI KRİZ ANINDA İSTEDİĞİ ŞEKİLDE YÖNLENDİREBİLİR”

‘Melekler Takımı’ adı verilen uçağın, kriz ve felaket anında devletin hemen kontrolüne alabileceği bir uçak olduğuna işaret eden Denktaş, “Devlet, uçağı kriz anında istediği şekilde yönlendirebilir” diye konuştu.

Denktaş, söz konusu uçakla yıllık yaklaşık olarak 250 bin ek bir arz getirmeyi planladıklarını dile getirerek, “Bu durumun fiyatları dengeleyecek bir unsur olup olmadığını talep belirleyecek” açıklamasında bulundu.

“FLY KHY’NİN İLK UÇUŞU 16 NİSAN’DA BAŞLAYACAK”

Fly KHY’nin ilk uçuşunun 16 Nisan 2023 tarihinde başlayacağına değinen Denktaş, “Ek bir uçağımız daha var. Olası bir sıkıntıda ikinci uçağın da devreye gireceği bir sistem kurduk” dedi.

“Bu işlerin arkasında çok ciddi bir emek var” diye Denktaş, turizmin bu ilke için olmazsa olmaz bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Denktaş, KKTC’nin tanınmamasından dolayı burada kurulan bir şirkete uluslararası havacılıktan uçuş kodu alınabilmesinin mümkün olmadığına değinerek, “Bu devletler arası ilişkilerle aşılabilecek bir durumdur” ifadelerini kullandı.

“YILLARCA BEKLENEN BİR OLAYIN KAPISINI ARALADIK”

Yıllarca beklenen bir olayın kapısını araladıklarını vurgulayan Denktaş, “Arz çoğaltılabilir. Arz çoğaltılırsa fiyatlar da ona göre dengelenebilir” diye konuştu.

Denktaş, Yeni Ercan Havalimanı’nın açılmasının büyük önem arz ettiğine dikkat çekerek, “Elimizi taşın altına koyduk. Başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

“KIBRIS KELİMESİNİ KULLANMAK YASAL OLARAK BİR ENGEL TEŞKİL ETMİYOR”

Kıbrıs kelimesinin havayolu şirketinin isminde kullanılamayacağına yönelik iddialara da yanıt veren Denktaş, “Kıbrıs kelimesini kullanmak yasal olarak bir engel teşkil etmiyor. Bunun onayı da alındı” dedi.

Denktaş, uçağa Melekler Takımı adının verilmesi konusuna da değinerek, “Kesinlikle reklam için değil, çocuklarımızın isimlerinin yaşatılması için böyle bir adım attık” ifadelerini kullandı.

"Fly KHY ile yıllardır beklenen bir olayın kapısını araladık"

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Denktaş ~ 1 yıl önce
Aman yandınız. Bunun abisi zamanında cas şirketini kapattırmak için elinden geleni yapmıştı. Amaçları kendilerinin yönetmesiydi ama 3 ay sonra şitket battı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt.. ~ 1 yıl önce
6 ay sonra grev ,lokavt diye başlarlar. ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAKTIR ~ 1 yıl önce
Grev haktır,demokratik ülkelerde..
HAKTIR ~ 1 yıl önce
Kktc de grev hak değil zevktir. Havasen zevk için grev yapardı unuttunuz mu
Hayırlı olsun ~ 1 yıl önce
Tez zamanda 3-5 uçağa çıkarlar umarım .acilen Türkiye de charter şirketlerinin büyümesi ve yeni şirketlerin kurulması lazım .yeni kurulan şirketlerin 30/40 uçağa çıkmaları piyasayı çok rahatlatır .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denktaş ~ 1 yıl önce
Sizler bu işlere çok uzak olmanıza rağmen kurduğunuz her şirketin başına profesyonel biri yerine eş dost koyuyorsunuz. Ve işler batıyor. Kthy başına yön kur başkanı diye koyduğunuz kişi şirketi batırdı. Havacılıkla alakası yoktu. Sonra aynı kişiyi CAS ın başına koydunuz orayı da batırdı. Bu nasıl iş? Ercan havalimanını toplu konut yapan hayatında hiç havalimanı işletmemiş şirkete verdiniz durum ortada. Bu rezillikler bitmez. Adam gibi profesyonelleri bulunu ve onlara teslim edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nerden biliyorsun ~ 1 yıl önce
Yeni kurulan havayolu kktc devletinin değil özel teşebbüs,şirketin yönetimini profosyenellerin yapmadığını nerden biliyorsun..
Nerden biliyorsun ~ 1 yıl önce
Şirketin başına kimi koyarsanız koyun. Sonunda bu adamların kararlarına uyacak. Free bird’e laf yok zaten. Onlar işini bilen insanlar ama yönetim kurulu en büyük tehlike. İstedikleri adamları aldıracaklar. Birisi demişti dersiniz. Bunlar buna alışık. Baksanıza ercanı kime verdiler
Nereden biliyorsun ~ 1 yıl önce
Bu cevabı yazmak bile kktc yi tanımadığını gösteriyor. Max 1 sene veriyorum. Sonra görürsünüz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000