15 Şubat 2020, Cumartesi 12:04:08

Flaş iddia; "Isparta uçağı düşürüldü"

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden (ETÜ) Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Isparta'da, 30 Kasım 2007'de, Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişinin hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti.
  • Buna benzer bir bilgiyi yıllar önce MİT Daire eski Başkanlarından Mehmet Eymür yazmıştı. Dünyadaki nükleer fizikçi kişilerin suikastleri konusundaki bir kitapta. Hatta isim vererek Amerikalı bir istihbarat gazetecisini referans olarak göstermiş ve “Isparta uçağını Mossad düşürdü” değivermişti de kimse ciddiye almamıştı.
  • Değerli bilim insanları ölmüş olabilir ama maalesef bu kaza; kötü yönetilen bir şirketin, bakımsız uçağının, yetersiz pilotajla birleşmesi sonucu olmuş, dersler alınması gereken bir facia bence
  • Biz pilotlar durumu biliyoruz. Bilmeyip komplo meraklısı olanlar bilim adamıda olsa saçmalıyor işte.
  • Heralde uzmanlar içinde vardı. 70 yıllarda ABD ALitaly uçagını düşürdü 25 yıl sonra ortaya çıktı
  • Bu kadar önemli kişiler neden daha güvenilir havayolu şirketine binmezlerki bilmem
  • Isparta FETÖ soruşturmasında tutuklu bir FETÖcü sanığın beş dakikalık telefon kayıtlarında: “Isparta uçağını İsrailliler düşürdü. Yalnız uçakta olmayan bir bilim adamı var. Onu bulmak lazım” demişti telefondaki kişi. Geçen sene Yine gazetelerde çıkmıştı…Büyük oyunlar mı?...Oyunlar içinde oyunlar mı? Yoksa nedir? Zaman herşeyi gösterecek. Kimbilir daha kimler var bu konuda söz söyleyecek. Herkes zamanını bekliyor anlaşılan…
  • Komplo Komplo bu kadarda olmazki yani bilinçli olarak pilotlarmı düşürdü füzeylemi düşürüldü bomba mı konuldu ayıp ya gerçekten çok ayıp
  • Uydudan irtifa ile nasil oynarsin ki . Statik port ve pitodan alir irtifayi ucak . Fiziksel bir olay elektronik degil . Hadi dijital gosterge vardi diyelim . Yedekte her zaman analog gosterge oluyor . (Carpan ucak icin konusuyorum) . Komplolari cok seviyoruz.
  • Hem havacı hem fizikçi olarak yazıyı okuduğumda, çok da takılmaması gereken bir açıklama. CERN büyük bir proje, Türkiye’den de bir çok arkadaşım gözlemci de olsa dönüşümlü olarak katılıyor. Amerika’da yaşayan ve yapay zeka üzerine çalışan bir Türk arkadaşım Ağustos ayında deney sonuçlarından çıkan mega datayı yapay zeka yardımıyla daha hızlı yorumlamak için üç aylığına gidiyor CERN’e. Allah rahmet eylesin değerli bilim insanlarımıza ama çalışmalar sekteye uğramış değil.
  • Generalinin ve dünyada en iyi bilim insanları listesinde 9.sırada yer alan insanı ve sayısız mühendislerinin hayatlarını korumaktan aciz ise, sonuçlarına da katlanır ve pratikte manda yönetimi olmaktan öteye gidemez.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden (ETÜ) Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Isparta'da, 30 Kasım 2007'de, Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişinin hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti. Prof. Dr. Sultansoy, "O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu" dedi.

Isparta'da, 30 Kasım 2007 tarihinde, Süleyman Demirel Havalimanı'na inişe geçtiği sırada Türbetepe'de düşen, Atlasjet'in İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus'tan kiralanan yolcu uçağında, 7'si mürettebat, 57 kişi yaşamını yitirdi. Uçakta yaşamını yitiren yolcular arasında, Türkiye'de toryum, Türk Hızlandırıcı Projesi, Bilim Kenti ve CERN süreciyle ilgili önemli çalışmaları olan Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Engin Arık ile araştırma görevlisi Özgen Berkol Doğan, yüksek lisans öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve araştırma görevlisi Mustafa Fidan da hayatını kaybetti.

SABOTAJ İDDİALARI HEP GÜNDEME GELDİ
Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki bilim insanlarının da içinde bulunması nedeniyle sabotaj iddiaları birçok kez gündeme geldiği uçak kazasıyla ilgili, Prof. Dr. Engin Arık'ın en yakın çalışma arkadaşlarından ve aile dostu, TOBB ETÜ Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Saleh Sultansoy, çarpıcı iddialarda bulundu. Pilotaj hatası olduğu öne sürülen kazayla ilgili yaklaşık 12 yıl geride kalırken, Prof. Dr. Saleh Sultansoy, 1991'de tanıştığı ve sonraki dönemde birçok projede birlikte çalıştığı Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki bilim insanlarının da hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti.

'UÇAK DÜŞMESEYDİ TÜRKİYE CERN'E ASİL ÜYE OLURDU'
Bu olayın bir kaza olmadığını belirten Prof. Dr. Saleh Sultansoy, "Prof. Dr. Engin Arık bir bilim şehididir. Yüzde 99 olasılıkla uçak düşürüldü. Engin Hanım kendisini Türkiye'nin kalkınmasına feda eden bir bilim insanımızdı. O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu. Bu tür projeler Japonya'nın kalkınmasında kritik rol oynamıştı" diye konuştu.

'İRTİFA İLE OYNANDI' İDDİASI
Uçak düştükten birkaç gün sonra da bu iddialarını dile getirdiğini belirten Prof. Dr. Saleh Sultansoy, "İrtifa ile oynama vardı. 2- 3 saat içinde bir oynama var ve uydulardan gelen sistemden bizim bölgeye yanlış bilgiler gelmiş. Yani 500 metre civarında fark var. 500 metre fark, tam da dağa vurmak için yeterli. Bu konuda 1- 2 kanaldan bilgi geldi. Bana söyleyen uzmanlara, 'Çıkın televizyona söyleyin' dedim, ama o riski almadılar. Başka yöntemler de olabilir, ama büyük olasılıkla bu yöntemle yapmışlar bu işi" dedi.

2007 KRİTİK BİR YILDI
Bunu yapabilecek güçteki devletlerin belli olduğunu belirten Prof. Dr. Sultansoy, "Hangisinin yaptığını bilmiyoruz, tabi ama kimin yararına geldiyse o yapmıştır. 2007, Türk Hızlandırıcı Kompleksi, CERN ve toryum çalışmalarımız açısından kritik bir yıldı. O dönem ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildim, Gazi Üniversitesi'nde sözleşmeli çalışıyordum. Sözleşmemim uzatılması engellendi ve mahkeme kararlarına rağmen sözleşmem uzatılmadı, 8 ay işsiz kaldım" diye konuştu.

SADECE UÇAK DÜŞMEDİ
Kazanın dışında başka konular olduğunu da aktaran Prof. Dr. Sultansoy, şöyle konuştu:

"Türk Hızlandırıcı Kompleksinin ön aşaması olan eğitim tesisinde teknolojinin yanlış seçilmesi gibi birçok şey üst üste geldi ve bunlara bakınca yüzde 99 olasılıkla kaza değil diye düşünüyorum. Bugün 'maddenin kudret-i zerriyesi' en ileri düzeyde CERN'de araştırılıyor. Bu araştırmaları bizim coğrafyada da yapabilmemiz için Türk Hızlandırıcı Kompleksini en kısa zamanda kurmalıyız. Mehmet Akif'in de dediği gibi maddenin kudret-i zerriyesinden enerji üretimimizde faydalanmak için yerli, milli ve yeşil enerji kaynağımız olan toryuma yönelmeliyiz."

BİZANS OYUNLARI
Prof. Dr. Engin Arık'la 2005 yılında Ankara'da CERN çalışmalarıyla ilgili bir toplantı yapıldığını ve doğrudan Başbakan'a bir mektup yazdıklarını anlatan Prof. Dr. Sultansoy, "Türk Fizik Derneği üzerinden sürece başladık. Başbakanımız CERN konusunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nu (TAEK) görevlendirdi, TAEK-CERN Bilim Komitesi ve CERN ofisi oluşturuldu. Bazı 'Bizans oyunları' olduysa da 2010 yılına kadar ülkemizde CERN çalışmaları ivme kazandı, 2008 yılında Başbakanımız CERN'ü ziyaret etti. Ardından tam üyelik sürecinin başlatılması için talimat verdi. Maalesef, 2011 yılından itibaren 'Bizans oyunları' zirveye ulaştı. Türkiye tam üyelik başvurusunu geri çekti ve 2015 yılında asosiye (yedek) üye oldu" dedi.

'ÜZÜCÜ GELİŞMELER YAŞANIYOR'
Türkiye ile birlikte başvuran İsrail'in 2014, Sırbistan'ın 2019 yılında tam üye olduklarını belirten Prof. Dr. Sultansoy, "Slovenya ve Güney Kıbrıs süreci tamamlamak üzereler. Son aylarda çok üzücü gelişmeler yaşanıyor, bir yandan CERN projelerimizin bütçeleri yarıya indirildi, öte yandan yedek üyelikten bile çıkacağımız dedikodusu yayılıyor. CERN projelerinde çalışan gençlerimizin psikolojik durumunu bir düşünün" diye konuştu.

'HIZLANDIRICI KOMPLEKSİ PROJESİ BLOKE EDİLDİ'
Türk Hızlandırıcı Kompleksi Projesi'nde 2007 ve sonrasında ciddi hatalar yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Sultansoy, "En önemlisi projenin ön aşaması olan küçük çaplı eğitim amaçlı hızlandırıcı için yanlış teknoloji seçiliyor. O dönem buna karşı çıkan Engin Hoca ve bendim. Sonra ana projenin en önemli iki kısmı bloke ediliyor. 2016 yılında ise kullanıcı amaçlı tesise dönüştürülen küçük çaplı hızlandırıcı ana projenin yerine geçiyor ve ne zaman tamamlanacağı belli değil. Oysa ana proje 2023 yılından önce gerçekleştirilecekti ve Türkiye bu alanda lider ülkeler arasında yer alacaktı" dedi.

CERN'in ATLAS deneyine katılımını engellemek için de yapılmayan oyun kalmadığını öne süren Prof. Dr. Sultansoy, şöyle konuştu:

"Bugün bile devam ediyor. Harcırahlar, ayrılan paralar kesiliyor, projemiz üç yıldır bloke ediliyor. Engin Hoca sağ olsaydı, bunları yapamayacaklardı. Toryum konusunda çok önemli projeleri vardı. Aslında bu çalışmalara 1997 yılında Nobel Ödülü sahibi Prof. Dr. Carlo Rubbia'nın sayesinde başladık. 1998'de TAEK başkanlığına bilgi notu ilettik ve Ocak 2003'te Eskişehir'de 100 civarında bilim insanımızın katıldığı bir toplantı düzenledik. Toplantıda bu konuda gereken yapılanma kapsamında çalışma ve koordinasyon grupları oluşturuldu."

'TORYUM REZERVLERİ YÜZYILLAR BOYU ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK DÜZEYDE'
Toplantıdan bir ay sonra Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu'nda toryumla ilgili ilk kararların kabul edildiğini anlatan Prof. Dr. Sultansoy, "Toryumla ilgili 4 adet doğrudan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu kararı var. Kararlarının uygulanma zorunluluğu vardı. Burada acayip oyunlar gitti ve kararlar uygulanmadı. Engin sağ olsaydı, bu konuda çok ileri düzeyde olurduk. Türkiye, toryum konusunda dünyada liderler arasında olurdu. Toryum rezervleri Türkiye'nin yüzyıllar boyunca bütün enerji ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Zaten toryum da Türkiye'nin gündemine Engin Hocanın beyanatlarıyla girmişti. CERN'e, Türk Hızlandırıcı Kompleksine ve toryuma sahip çıkalım" diye konuştu. (Mynet)

Flaş iddia; "Isparta uçağı düşürüldü"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

İlkdeğil ~ 20 saat önce
Buna benzer bir bilgiyi yıllar önce MİT Daire eski Başkanlarından Mehmet Eymür yazmıştı. Dünyadaki nükleer fizikçi kişilerin suikastleri konusundaki bir kitapta. Hatta isim vererek Amerikalı bir istihbarat gazetecisini referans olarak göstermiş ve “Isparta uçağını Mossad düşürdü” değivermişti de kimse ciddiye almamıştı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
acı ~ 23 saat önce
Değerli bilim insanları ölmüş olabilir ama maalesef bu kaza; kötü yönetilen bir şirketin, bakımsız uçağının, yetersiz pilotajla birleşmesi sonucu olmuş, dersler alınması gereken bir facia bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 1 gün önce
Biz pilotlar durumu biliyoruz. Bilmeyip komplo meraklısı olanlar bilim adamıda olsa saçmalıyor işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak ~ 1 gün önce
Heralde uzmanlar içinde vardı. 70 yıllarda ABD ALitaly uçagını düşürdü 25 yıl sonra ortaya çıktı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Can Yüksel ~ 2 gün önce
Bu kadar önemli kişiler neden daha güvenilir havayolu şirketine binmezlerki bilmem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zaman gösterecek .. ~ 2 gün önce
Isparta FETÖ soruşturmasında tutuklu bir FETÖcü sanığın beş dakikalık telefon kayıtlarında: “Isparta uçağını İsrailliler düşürdü. Yalnız uçakta olmayan bir bilim adamı var. Onu bulmak lazım” demişti telefondaki kişi. Geçen sene Yine gazetelerde çıkmıştı…Büyük oyunlar mı?...Oyunlar içinde oyunlar mı? Yoksa nedir? Zaman herşeyi gösterecek. Kimbilir daha kimler var bu konuda söz söyleyecek. Herkes zamanını bekliyor anlaşılan…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cahil ~ 2 gün önce
Komplo Komplo bu kadarda olmazki yani bilinçli olarak pilotlarmı düşürdü füzeylemi düşürüldü bomba mı konuldu ayıp ya gerçekten çok ayıp

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uydu ve irtifa ~ 2 gün önce
Uydudan irtifa ile nasil oynarsin ki . Statik port ve pitodan alir irtifayi ucak . Fiziksel bir olay elektronik degil . Hadi dijital gosterge vardi diyelim . Yedekte her zaman analog gosterge oluyor . (Carpan ucak icin konusuyorum) . Komplolari cok seviyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 4 saat önce
Statik porttan alır. Pitodan sürat saati Bilgi alır. Bir Bilgi veriyorsan önce kendin bilmelisin. Uydudan mevki, zaman, sürat ve irtifa bilgisi alır. EPGWS siteminin birkaç modu bu bilgiyi kullanır. Ama sistem zaten çalışmıyormuş.
Fizik ~ 2 gün önce
Hem havacı hem fizikçi olarak yazıyı okuduğumda, çok da takılmaması gereken bir açıklama. CERN büyük bir proje, Türkiye’den de bir çok arkadaşım gözlemci de olsa dönüşümlü olarak katılıyor. Amerika’da yaşayan ve yapay zeka üzerine çalışan bir Türk arkadaşım Ağustos ayında deney sonuçlarından çıkan mega datayı yapay zeka yardımıyla daha hızlı yorumlamak için üç aylığına gidiyor CERN’e. Allah rahmet eylesin değerli bilim insanlarımıza ama çalışmalar sekteye uğramış değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devlet ~ 2 gün önce
Generalinin ve dünyada en iyi bilim insanları listesinde 9.sırada yer alan insanı ve sayısız mühendislerinin hayatlarını korumaktan aciz ise, sonuçlarına da katlanır ve pratikte manda yönetimi olmaktan öteye gidemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000