27 Şubat 2010, Cumartesi 12:39:08

Fırtına Paşa, hangi bakanın akrabası?

Balyoz operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve savcılıktaki sorgunun ardından serbest bırakılan Türk Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın bakan kuzeni olduğu ortaya çıktı.
  • Acaba Gunay Firtina Pasanin yardimina ihtiyaci olsaydi Firtina Pasa ne derdi? Derler ya 5 parmak 5ide birbirinden farkli diye...
  • Fırtına Paşa valla dayı oğlu yakışır akp de siyaset yapmı demiş. dediyse tencere kapak..
  • AKP TERÖR ÖRĞÜTÜ YÜCE DİVANDA 2011 YILINDA YARGILANMAYA BAŞLIYCAK 1000,NE YAKIN YOLSUZLUK TÜRKİYE CUMHURİYETİ,Nİ SİVİL DARBE İLE YIKMAK YERİNE ŞERİAT REJİMİNİ GETİRMEK ASKERİNİ HAİN İLAN ETMEK ,PKK TERÖR ÖRĞÜTÜ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK BAYA KALABALIK BİR DOSYA İLE PAKETLENİCEK YÜCE DİVANA AMA İLK ÖNCE AKP,YE HALK DARBE YAPICAK SEÇİMLERDE SONRASI KOLAY CUMHURİYETİ KİMSE YIKAMAZ
  • Canımız sizlere feda paşam... Emrinizdeyiz. İrtica meraklıları korksun bizden.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • ergenekon adı verilerek alınan insanların hakkında basın zaten peşin hüküm giydiriyor. bir de sorgulama ve mahkeme süreci uzadı mı... kesin suçlu imajı oturuyor insanların üzerine. Bu süreçten sonra mahkemede aklansanız da akılarda hep suçlu kalıyorsunuz... çünkü suçsuzluğunuz tutuklandığınızda ki kadar şaşalı duyurulmuyor basın tarafından... temennimiz bu sürecin daha hız olması ve adaletin daha çabuk yerini bulması...
  • 7 yıl önce bunlar olsaydı neler olurdu acaba? Kendi kendimizi yönettiğimizi sanmaya devam edelim...
  • Cumhuriyetin Paşa'sı olmaz, Generali olur. Aynen şeyhi, şıhı, hocası, beyi, uleması, dervişi .... olmadığı gibi. Doğru başlık "Orgeneral FIRTINA hangi bakanın akrabası?" olmalıydı. Biraz daha dikkat.
  • diyelim ki haksız gözaltı ve delilsiz tutuklamalarda hükümetin bir rolu yok, o zaman neden engel olmuyor? sonuç olarak, kamuoyunda oluşan yargı, bunları hükümetin yaptırdığı. kendileri puan kaybediyor. kendi kontrollerinin dışındaki bir güç bunu yapıyorsa, devletin tüm gücü kendilerinde olduğu için engellemesi gerekir, bence. haklıysa, delil varsa yargıya asla sözüm yok. ama ya yoksa?
  • Sayın Bakan a sorulan sorulara verdiği yanıtlar farklı geldi.. Özellikle son soruya verilen yanıt Hükemet sözcüsü gibi bir cevaplama .. Askerlerimize geçmiş olsun dileklerimi de iletmek istiyorum. Saygılarımla

Gözaltına alınıp serbest bırakılan İbrahim Fırtına, Ertuğrul Günay'ın halasının oğlu..

Bloomberg HT kanalında soruları yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Ergenekon ve Balyoz operasyonlarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Balyoz operasyonu kapsamında halasının oğlu Hava Kuvvetleri eski Komutanı İbrahim Fırtına’nın da gözaltına alındığını söyleyen Günay, bu durumun gözaltıları hükümet yaptırıyor diyenlere de yanıt teşkil ettiğini söyledi.

Haksız gözaltı ve tutuklamalara isyan eden Günay’ın açıklamaları şöyle:

Eski aletlerle yeni bir sistem kurmaya çalışıyoruz, ondan kaynaklanan sorunlar oluyor. Türkiye bir konuyu sorgularken sorgulama yöntemleri eskimiş. Örneğin Emniyet’in ya da hukukun kullandığı yöntemler artık bu çağda biraz terkedilmesi gereken daha özenle davranılması gereken yöntemler var.

Ergenekon, Balyoz operasyonları için mi söylüyorsunuz?

Evet şu an için söylüyorum. Çok önemli bir yargılama sürecinden geçiyoruz çok önemli bir araştırma ama bu süre geçmişteki hukuksuzlukların geçmişteki yanlışlıkların sorgulanması ise o görüntüler vermemeye özen göstermesi daha dikkatli bir yöntem uygulamak gerekir. Osmanlıda bir söz vardır ‘Kötü aletle iyi iş yapılmaz’.

Nedir sizi rahatsız eden Emniyet ve yargının yöntemlerinde?

Herkesin biraz daha özenli, yaşadığımız dönemin kritik olduğunun farkında ve Türkiye’yi iyiye götürme gayretimiz olduğunu bilerek biraz daha dikkatli olmasının altını çizmek istiyorum. İnsanlar için bir saat haksız gözaltı, bir gün haksız gözaltı, bir ay haksız tutukluluk çok önemlidir. Bunu ancak yaşayanlar bilir. Yaşamayanlar ‘ Ne var canım bir günde ‘ diyebilir. Evet olağanüstü bir dönem yaşıyoruz ama hukuk devleti içinde saydamlaşmaya demokratikleşmeye yönelik bir genel kavram olarak olağanüstülük yaşıyoruz. Yoksa hukuk sistemi, anayasa, yasalar hepsi olağan şekilde işleyecekse o zaman herkesin daha yumuşak daha uyumlu bir üslup, daha spekülasyona meydan vermeyecek bir zamanlama gayreti göstermesi gerekecek. Özenle sözcük kullanmaya çalışıyorum çünkü Türkiye’de yasama yürütme yargı diye bir sistem var. Yasama ve yürütme genelde içiçedir ama yargı gerçekten Türkiye’de bağımsızdır. Sanıyorlar ki Türkiye’de hakim ve savcıları hükümet atıyor hatta Adalet Bakanlığı atıyor, en küçük bir etkisi yok sadece bir kurula başkanlık ediyor Adalet Bakanı dışardan zannediyorlar ki hakim bağımsızlığı zedelendi. Onların alanına giren hiç bir söz söylemek istemiyorum ama Türkiye’nin bütün kurumların bu olağan üstü geçiş dönemin demokratikleşme ve saydamlaşma döneminde hiç bir şekilde en küçük şekilde tartışmaya açmayacak şekilde hareket etmeleri lazım.

Balyoz’da gözaltına alınan Hava Kuvvetleri Eski Komutanı İbrahim Fırtına halanızın oğlu. Operasyonları hükümet yaptırıyor gibi bir algı var kamuoyunun bir bölümünde. Aileden sizi arayan, ne yapıyorsunuz diyen oldu mu?

En azından böyle bir olayla, gözaltıları hükümetin yapmadığını anlamak mümkün. Sayın Fırtına hem akrabam, hem uzun yıllardır tanıdığım çok saygı değer devlet adamı. Elbette herkesin mevcut bir siyaset durumu ile ilgili tartışmaları, eleştirileri olabilir ama ben demokrasiye karşı bir girişimi olmadığını yıllardır bu yana sürdüğüm ilişkiden biliyorum. Benim siyasi görüşüm karşısında takındığı tavırdan biliyorum. O yüzden bu sorgulamanın sonucunda serbest kalacağını biliyordum ama bu kadar uzun sürmesi üzdü beni.

Siyasi tercihinize takındığı tavır nedir, yani Ak Partiye katılmanızı destekledi mi?

Evet destekledi, hizmet yapmanın iş yapmanın doğru ve dürüst yapacağımı biliyordu. Böyle bir olayın içinde olan bir insanın siyasi harekete karşı komplonun içinde olan insanın müsamakar bir tavır alması beklenebilir mi? Tabii bunlarda yargının tartıştığı konular.

Sağlık durumunu sizden öğrenebiliriz o zaman? Geçmiş olsun demişsinizdir, arayıp…

Evet, son derece uygar şartlarda misafir edildiler, o konuda bir sıkıntı olmadı.

Fırtına Paşa, hangi bakanın akrabası?

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 14 yıl önce
Acaba Gunay Firtina Pasanin yardimina ihtiyaci olsaydi Firtina Pasa ne derdi? Derler ya 5 parmak 5ide birbirinden farkli diye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Fırtına Paşa valla dayı oğlu yakışır akp de siyaset yapmı demiş. dediyse tencere kapak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
AKP TERÖR ÖRĞÜTÜ YÜCE DİVANDA 2011 YILINDA YARGILANMAYA BAŞLIYCAK 1000,NE YAKIN YOLSUZLUK TÜRKİYE CUMHURİYETİ,Nİ SİVİL DARBE İLE YIKMAK YERİNE ŞERİAT REJİMİNİ GETİRMEK ASKERİNİ HAİN İLAN ETMEK ,PKK TERÖR ÖRĞÜTÜ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK BAYA KALABALIK BİR DOSYA İLE PAKETLENİCEK YÜCE DİVANA AMA İLK ÖNCE AKP,YE HALK DARBE YAPICAK SEÇİMLERDE SONRASI KOLAY CUMHURİYETİ KİMSE YIKAMAZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Canımız sizlere feda paşam... Emrinizdeyiz. İrtica meraklıları korksun bizden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
ergenekon adı verilerek alınan insanların hakkında basın zaten peşin hüküm giydiriyor. bir de sorgulama ve mahkeme süreci uzadı mı... kesin suçlu imajı oturuyor insanların üzerine. Bu süreçten sonra mahkemede aklansanız da akılarda hep suçlu kalıyorsunuz... çünkü suçsuzluğunuz tutuklandığınızda ki kadar şaşalı duyurulmuyor basın tarafından... temennimiz bu sürecin daha hız olması ve adaletin daha çabuk yerini bulması...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
7 yıl önce bunlar olsaydı neler olurdu acaba? Kendi kendimizi yönettiğimizi sanmaya devam edelim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Cumhuriyetin Paşa'sı olmaz, Generali olur. Aynen şeyhi, şıhı, hocası, beyi, uleması, dervişi .... olmadığı gibi. Doğru başlık "Orgeneral FIRTINA hangi bakanın akrabası?" olmalıydı. Biraz daha dikkat.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
diyelim ki haksız gözaltı ve delilsiz tutuklamalarda hükümetin bir rolu yok, o zaman neden engel olmuyor? sonuç olarak, kamuoyunda oluşan yargı, bunları hükümetin yaptırdığı. kendileri puan kaybediyor. kendi kontrollerinin dışındaki bir güç bunu yapıyorsa, devletin tüm gücü kendilerinde olduğu için engellemesi gerekir, bence. haklıysa, delil varsa yargıya asla sözüm yok. ama ya yoksa?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Sayın Bakan a sorulan sorulara verdiği yanıtlar farklı geldi.. Özellikle son soruya verilen yanıt Hükemet sözcüsü gibi bir cevaplama .. Askerlerimize geçmiş olsun dileklerimi de iletmek istiyorum. Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000