31 Ekim 2013, Perşembe 16:05:27

F-35'LERİN TÜRKİYE'YE GELİŞ TARİHİ BELLİ OLDU

Yeni nesil savaş uçağı F35 Lightning II'nin A, B, C serilerinin yeni kabiliyetleri New York’ta basına tanıtıldı.
  • Bizim pilotlar bunu havada aglatir be.......... yakisir Hv.kuvetlerine.
  • @barisci seni illimunatimi gonderdi kardeşim :)
  • Bizim % 100 yerliciler baslasin yine. F16 yaptik bitirdik artik buna ortagiz bunun parcalarini yapiyos. Gurur duyulacak islerbubunlar. Cal bir 10. Yil marsi dit dirit dirit di di
  • Silahlara harcanan her kuruş, insanlığı felakete, silah tüccarlarını servete götürür.

ABD, İngiltere ve Hollanda'nın envanterinde halihazırda bulunan F35 uçaklarının savaşçı kabiliyetleri konusunda henüz son çalışmalar tamamlanmamışken, güdümlü bomba gönderme özelliği eklenen uçağın üreticisi Lockheed Martin Havacılık ve Uzay Araştırmaları firması Başkan Yardımcısı Steve O Bryan, toplam 100 adet F35 uçağı temin edecek Türkiye'nin ilk iki F35 siparişini 2017 yılında teslim almasını beklediklerini söyledi.

Türkiye başından beri bu programın ortakları arasında olduğunu belirten Bryan, ‘’Türkiye ile 250 milyon doların üzerinde  bir yatırım kontratımız var. Türkiye F35’in çok kaydadeğer bir bölümünü üretiyor. Bu parçalar sadece Türk uçakları için değil, aynı zamanda bütün müttefiklerimizin alacağı 3 bin 100 uçak için üretiliyor. Ve bu endüstri yıllar boyu havacılık alanında üretime devam edeceği için ekonomik getirisi yüksek olacak’’ diye konuştu.

Bryan, F35’lerin üretim ve teslimleri ile ilgili olarak şöyle konuştu: "Şu ana kadar 100 uçak fabrika dışına çıktı. 85 uçağımız ABD’nin 6 farklı havaalanından uçuş gerçekleştiriyor. Türkiye, bu yılın sonuna veya gelecek yılın başında iki adet F35’i 2017 yılında teslim alma yönünde düşüncesini açıklayacak. Şu an uçaklarımız sadece ABD, İngiltere ve Hollanda’nın envanterinde bulunuyor. Kontrat altında ise 8 ülke bulunuyor. Avustralya, İtalya, Norveç, İsrail ve Japonya yakın zamanda F35 uçaklarına sahip olacaklar."

Geçen yıl New York’ta yapmayı planladıkları tanıtımın Sandy Kasırgası dolayısı ile amacına ulaşamadığını kaydeden Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Steve O Bryan, ''F35'in en son eklenen özelliklerinden bir tanesi, önceden hedefin üzerine salıverilen bombaların, yeni çalışmalar sonunda, yerdeki hedefe küresel konumlandırma sistemi sayesinde, güdümlü bir şekilde ulaştırılabilir hale gelmiş olmasıdır'' diye konuştu.

6 YILDA YÜZDE 55 UCUZLADI

Hava elektroniği özelliğinin bu uçağın en belirgin gelişmiş yanı olduğuna değinen Lockheed Martin İş Geliştirme Müdürü Malone, "Bu uçak yeni radar sistemi ve sensörler sayesinde çok kullanımlı bir hale geliyor, uçağın projesini geliştirme külfetini paylaşan ülkelerin oluşturduğu iş paylaşımı ve sinerji sayesinde maliyetleri çok aşağıya çekebildik. 6 yıl içinde uçağın fiyatı yüzde 55 ucuzladı. Bu fiyatı düşürmeye devam edeceğiz ve 5. Nesil F35’ler 4. Nesil uçaklarla aynı fiyata gelecek" dedi.

F-35'LERİN TÜRKİYE'YE GELİŞ TARİHİ BELLİ OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Vay vay ~ 9 yıl önce
Bizim pilotlar bunu havada aglatir be.......... yakisir Hv.kuvetlerine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uuuuu ~ 9 yıl önce
@barisci seni illimunatimi gonderdi kardeşim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 9 yıl önce
Bizim % 100 yerliciler baslasin yine. F16 yaptik bitirdik artik buna ortagiz bunun parcalarini yapiyos. Gurur duyulacak islerbubunlar. Cal bir 10. Yil marsi dit dirit dirit di di

Yanıtla

Kalan karakter 1000
barışçı ~ 9 yıl önce
Silahlara harcanan her kuruş, insanlığı felakete, silah tüccarlarını servete götürür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Katilimci ~ 9 yıl önce
Keske herkes sizin gibi dusunce. Supersiniz!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000