07 Mart 2021, Pazar 09:02:58

F-35'lerin boşluğu SİHA'larla doldurulacak

ABD'nin S-400 alımı sebebiyle vermediği F-35'lerin donanma versiyonu TCG Anadolu'ya konuşlandırılacaktı. Geminin akıbeti merak konusu olurken, Türkiye TCG Anadolu'yu SİHA'larla donatacağını açıkladı.
  • 5. nesil savaş uçağının boşluğunu sinek gibi SİHA mı dolduracak? Ay'a 4 şeritli otoyol yapan kafa bu.
  • TUSAŞ motor tarafından üretilen hiçbir motor Türk Silahlı kuvvetleri envanterine girmedi kimi kandırıyorsunuz bu insansız hava araçları motorlarının tamam mı şu anda yurtdışından alınıyor mahmut akşit TUSAŞ motor genel müdür olalı sekiz sene oldu sekiz sene de bir insansız hava aracı motorunu Türk Silahlı kuvvetleri envanterine henüz sokabilmiş değil. Bunlar iddia . Mahmut akşit Türk Silahlı kuvvetleri envanterine giren motorlu açıklamalıdır
  • SİHA ve İHA’ların motorları tamamı ile yurtdışından alınıyor. TUSAŞ motor tarafından yapılan pistonlu motorlar henüz seri üretime geçmedi ve Ankara’daki TUSAŞ’ın uçaklarında kullanılmıyor. Baytar yetkililerine sesleniyorum kendinize şimdiden motoru arayın mahmut Akşit’e güvenmeyin. Bu bir tavsiyedir ister uyuyun ister uyumayın
  • Seyahate Tesla arabadan vaz geçerek alternatifi olarak kamyonetle gitmeye benziyor bu. SİHA- İHA elbette önemli ama F-35 ile siha çok farklı taktik hava araçları.
  • Keklik gibi avlanılmak isteniyorsa kullanılır.
  • Yaw he he
  • IHA ve SIHA uretmindeki basarimizi ayakta alkıslıyorum .. buyuk is basardık ama bunlar ucagın yerini tutmaz .. bir an once yerli milli ucagımızı yapmak zorundayız ..
  • Bugünkü teknoloji ile SİHA’ların F35B’lerin yerini doldurması söz konusu olamaz. Belki on yıl sonra.
  • Ya çok güzel de kimi kandırıyorsunuz ya ? Bir tarafta dikey iniş kalkış yapabilen , sesten 2-3 kat hızlı uçabilen tonlarca mühimmat taşıyabilen f35 , diğer tarafta iki tane 100 hp lik rotax motoru olan ve 150 knot civarında uçabilen iha-siha. Biri bana ikincinin birincinin yerini nasıl doldurabileceğini mantık çerçevesinde anlatabilir mi acaba ?

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımını bahane göstererek, F-35'in ortak yüklenicilerinden Ankara'yı programdan çıkardı. Türkiye 20'si donanma versiyonu olmak üzere toplam 120 adet uçak siparişi vermişti. Ankara bu süreç devam ederken, sadece F-35'lerin "B" yani donanma sürümünün iniş kalkış yapabileceği TCG Anadolu'yu üretti. Amaç F-35B'leri buraya konuşlandırmaktı. Ancak süreç bu şekilde ilerlemedi ve uçaklar Türk Hava Kuvvetleri yerine ABD Hava Kuvvetlerine teslim edildi. Durum böyle olunca da TCG Anadolu'nun ne olacağı en büyük merak konularından biri oldu. Bu merak kısa bir süre önce son buldu. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin TCG Anadolu'yu üreteceği yerli ve milli SİHA'larla donatacağını açıkladı.

Demir'in TCG Anadolu'nun bir SİHA gemisine dönüştürüleceğine ilişkin sözleri Yunan basınında yankı buldu.

"TÜRKİYE, TCG ANADOLU'YU SİHA'LARLA DONATACAK"

Demir'in açıklamalarına geniş yer veren Yunan basını, Türkiye'nin savaş gemisi TCG Anadolu'yu SİHA'larla donatacağını yazdı. 30 ile 50 arasındaki SİHA'nın TCG Anadolu'ya konuşlandıracağı haberde yer aldı.

"SİHA'LARLA BİRLİKTE TCG ANADOLU'NUN KABİLİYETİ GÖZ ARDI EDİLEMEZ"

Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının uzun süre havada kaldığına ve silah taşıyabildiğine vurgu yapan Yunan basını, "SİHA'larla donatılmış Türk amiral gemisinin Doğu Akdeniz'deki kabiliyetleri göz ardı edilemez. Geniş deniz alanlarını izleyebilir veya amfibi operasyonları destekleyebilir" ifadeleri kullanıldı.

"SİHA VE İHA'LARDA YOL HARİTAMIZ MEVCUT"

İHA ve SİHA'larda yol haritalarının mevcut olduğunu ifade eden Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Mini İHA'yı daha gelişmiş hale getirdik. Mikro diyebileceğimiz İHA'lara ve daha büyük İHA'lara ihtiyacımız var. Bunları geliştirmek için çalışıyoruz" dedi.

"TCG ANADOLU, SİHA GEMİSİNE ÇEVRİLECEK"

TCG Anadolu'yu SİHA gemisine çevirecek sabit kanatlı İHA'ların geleceğini belirten Demir, "Gemilere iniş yapabilecek İHA konusunda çalışma var. TCG Anadolu gemisini bir İHA gemisine çevirmek istiyoruz. Bunun için TB2'yi geliştiriyoruz. Böylece denizlerde bir SİHA vurucu gücümüz olacak" dedi.

F-35'lerin boşluğu SİHA'larla doldurulacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Nasıl yani? ~ 3 yıl önce
5. nesil savaş uçağının boşluğunu sinek gibi SİHA mı dolduracak? Ay'a 4 şeritli otoyol yapan kafa bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TUSAŞ MOTOR ~ 3 yıl önce
TUSAŞ motor tarafından üretilen hiçbir motor Türk Silahlı kuvvetleri envanterine girmedi kimi kandırıyorsunuz bu insansız hava araçları motorlarının tamam mı şu anda yurtdışından alınıyor mahmut akşit TUSAŞ motor genel müdür olalı sekiz sene oldu sekiz sene de bir insansız hava aracı motorunu Türk Silahlı kuvvetleri envanterine henüz sokabilmiş değil. Bunlar iddia . Mahmut akşit Türk Silahlı kuvvetleri envanterine giren motorlu açıklamalıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MOTOR ~ 3 yıl önce
SİHA ve İHA’ların motorları tamamı ile yurtdışından alınıyor. TUSAŞ motor tarafından yapılan pistonlu motorlar henüz seri üretime geçmedi ve Ankara’daki TUSAŞ’ın uçaklarında kullanılmıyor. Baytar yetkililerine sesleniyorum kendinize şimdiden motoru arayın mahmut Akşit’e güvenmeyin. Bu bir tavsiyedir ister uyuyun ister uyumayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 3 yıl önce
Seyahate Tesla arabadan vaz geçerek alternatifi olarak kamyonetle gitmeye benziyor bu. SİHA- İHA elbette önemli ama F-35 ile siha çok farklı taktik hava araçları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 3 yıl önce
Keklik gibi avlanılmak isteniyorsa kullanılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Marsa duble yol ~ 3 yıl önce
Yaw he he

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 3 yıl önce
IHA ve SIHA uretmindeki basarimizi ayakta alkıslıyorum .. buyuk is basardık ama bunlar ucagın yerini tutmaz .. bir an once yerli milli ucagımızı yapmak zorundayız ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SİHA ~ 3 yıl önce
Bugünkü teknoloji ile SİHA’ların F35B’lerin yerini doldurması söz konusu olamaz. Belki on yıl sonra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayır ~ 3 yıl önce
Bu ivmeyle en az 50 yıl sonra!
Hee heee ~ 3 yıl önce
TUSAŞ’tan ODTÜ/İTÜ kalitesinde eğitim almış mezunlar kovulmaya devam edilip bilmemne üniversitesi mezunu yetersizler alınırken 10 yıl çok ütopik
Hakan ~ 3 yıl önce
Ya çok güzel de kimi kandırıyorsunuz ya ? Bir tarafta dikey iniş kalkış yapabilen , sesten 2-3 kat hızlı uçabilen tonlarca mühimmat taşıyabilen f35 , diğer tarafta iki tane 100 hp lik rotax motoru olan ve 150 knot civarında uçabilen iha-siha. Biri bana ikincinin birincinin yerini nasıl doldurabileceğini mantık çerçevesinde anlatabilir mi acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ki ne yazık... ~ 3 yıl önce
Sadece halkı oyalıyorlar işte. Ülkenin hava savunma sistemi olmalı ama bu durum herkesin kucağına oturmayı gerektirmemeli. Yunanistan’da neden S-300 var deniyor; o zaman NATO nezdinde girişimde bulun Ege’de hukuksuz biçimde bulunan bataryaların imha edilmesi için. Kaldı ki Yunanistan’ın NATO’ya alınmasını Türkiye de onaylamıştı. Ekonomik ve askeri anlamda tam Bağımsız olmadıktan sonra NATO üyesi olarak S-400 neyine senin!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000