25 Mayıs 2019, Cumartesi 09:31:21

F-35'ler Kıbrıs'ta 'Özel Görev Filosu'nda uçacak

Birleşik Krallık'ın Kıbrıs Rum Kesimi'ne gönderdiği F-35B'lerin 'Özel Görev Filosu'nda uçacağı öğrenildi.
  • Hülooogg. Bu ucagi bizden baska herkes kullaniyor. proje ortagi olarak parasini pesin ödedigimiz ucaklari hala bekliyoruz.. Eeeyyy abd..

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (Royal Air Force/RAF) en yeni savaş uçaklarının Nisan ayından itibaren Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Akrotiri Hava Üssü’nde göreve başladığını açıkladı. F-35’ler burada daha önce görev yapan Tornado uçaklarının yerini aldı. Bakanlık açıklamasında burada görevlendirilen F-35 uçaklarının Norfolk’taki Marham Hava Üssü’nden havalandığını, uçakların “The Dambusters” olarak da bilinen 617'nci Filo'da görevli olduğunu duyurdu. Bakanlık, Kıbrıs Adası'nda kaç uçağın görevlendirildiğini ise açıklamadı.

Kıbrıs Adası'na altı saatlik uçuşla ulaşan uçaklar burada ilk olarak Lightning Dawn Tatbikatı'nda görev alacak. Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması'nın ortak tatbikatında bilinmedik ortamda uçağı uçurma ve bakımını sağlama eğitimi verilecek.

Birleşik Krallık’ın 617. Filosu, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya ait üç barajı imha etme görevini üstlenmişti. Olası hava saldırısına karşı son derece sıkı şekilde savunulan barajlara taarruz için suda bir süre sekerek ilerleyen, sonra da suyun dibine batan bouncing bomb adında özel bir bomba denenmişti. “Operation Chastise” adı verilen 16-17 Mayıs 1943 tarihli bu taarruzda sağlanan başarı üzerine 617’nci Filo'ya “Dambusters” yani “Baraj Yıkıcılar” adı verilmişti. Birleşik Krallık, bu filoyu İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında nokta atışı gerektiren operasyonlar için kullandı. Tornado GR4 uçakları ile aktif kalan filonun görevine 2014 yılında son verildi. Filo 2018 yılında yeniden oluşturulmuştu.

Bakanlık açıklamasında "Şimdi önemli olan, Kıbrıs'ta olmanın sunduğu fırsatları en üst düzeye çıkarmak ve başarılı konuşlandırmadan almamız gereken dersleri edindiğimizden emin olmak" dedi.

Bakanlık, uçağın sürpriz etkisini artıran, radarda düşük görünürlük, kısa mesafeden havalanma gibi yeteneklerinin yanı sıra yeni Queen Elizabeth sınıfı uçak gemisiyle birleştiğinde önemli bir vurucu güç haline geldiğinin altını çizdi.

Birleşik Krallık’ın elinde 17 adet F-35B uçağı var. (c4defence)

F-35'ler Kıbrıs'ta 'Özel Görev Filosu'nda uçacak

Facebook Yorum

Yorumlar

F355 ~ 4 ay önce
Hülooogg. Bu ucagi bizden baska herkes kullaniyor. proje ortagi olarak parasini pesin ödedigimiz ucaklari hala bekliyoruz.. Eeeyyy abd..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ortak? ~ 4 ay önce
ne ortağı kardeş, adamlar projeye 600 milyar usd yatırmış bizim katkı payımız 3,5 milyar usd!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000