24 Nisan 2019, Çarşamba 09:06:15

"F-35'i vermezse ABD kendisi zararlı çıkar'

Prof. Dr. Sencer İmer, ABD'nin F-35'leri vermemesi durumunda zararlı çıkacağını belirterek, "Türkiye S-400'leri alarak her türlü hava saldırısına, bombalamaya karşı kendini güven altına almış oluyor, F-35 ihtiyacını ise başka yerlerden karşılayabilir." dedi.
  • tmm Prof sen olmussun ama asistan olmussun:)
  • cidden cahilsin hem de prof. ünvanlı cahil. F35'lerin dünyada muadili bir uçak henüz yok, bunu ne çin'den ne rusya'dan ne de başka bir ülkeden bulamazsın. Ayrıca Molotov'u da tanımıyor sn. prof. (!) tanımadığı için 1945'de boğazları ve doğu karadeniz ile doğu anadolu'nun bir bölümünü istediğinden de bihaberdir. ülkede cehalet her seviyede, eğitim sistemimizin getirildiği durum ortada işte.
  • Feto culerde de cok professor vardi mantiksiz konusan ulkemiz kafasi bos profesorlerle dolu ,insanimiz prpfesor saniyor ve yanlis yonleniyor aglanacak halimize.
  • F 35 verilmezse ne yapacan çakıyı çekip üstlerine mi yürüyecen?
  • boşverin F 35 i bilmem neeyi gavurun uçakları bunlar bizim yerli ve milli uçak projemiz ekonomide sıkıntı olduğunu düşünen vatan hainlerine inat son hızla ilerliyor ve 2023 yılında kendi uçağımız olacak ve bütün batı bunu kıskanacak
  • Keşke Hocanın dediği gibi kolay olsaydı Elimizdeki F16 ne olacak Leopard tankları ne olacak hoca oldu olacak yolcu uçaklarınıda Rusyadan alırız olur biter şunuda söyleyim keşke hocanın dediğigibi kolay olsaydı kim istemezki hem f 35 ler hemde s 400 lere sahip olmak
  • hatta Lockheed martin ben batarım demiş:)
  • öğretim görevlisi olduğun universitenin ismini ben şu an yeni duydum! yaptığın yorumda zaten belli ediyor!
  • Bu zat ya torpille ya kopyayla profesör olmuş biri sanırım. F 35'i başka yerden alırmışız, abd izin vermeden nasıl olacak o iş peki sayın profesör? Madem çok kötü,attığını vuramıyor niye almak için yırtınıyoruz o zaman? 13-15 milyar dolar onlar için çerez parası bile değil ayrıca. Rusya'ya bel bağlamak ne derece mantıklı ? Putin yarın kafası bozulursa vermiyorum derse ne yapacağız? Unutmayın ki iki ülke de aleyhimize ne varsa yapıyor,Abd pkk'ya binlerce tır malzeme verdi hala veriyor Rusya da dünyada bir ilk olarak onlara resmi ofis ve kamp açma izni verdi. Menderes'den bu zamana 70 yıldır eğitimi mahfeden,bizi hep dışarı bağımlı kılan zihniyet yüzünden herşey de bilhassa teknoloji de geri kaldık şimdi savaş jetine ihtiyacımız var ama yapamıyoruz zira öyle bir bütçemiz,yetişmiş insanımız,hammaddemiz,teknolojimiz yok ya ondan ya öbüründen almak zorundayız maalesef.
  • Kafaya bak. F35 i vermezse Amerika zararli cikarmis. Nasil.? Türkiye baska yerden alirmis. Pekiyi 15 yildir üzerinde calisilan ve milyarlar akitilan bu projenin sona ermesi Türkiyeye bir zarar vermez mi? Herseyi satin alarak cözebilecegini sanan bu kafa bizi yok edecek. Yeni alacagin Ucak nasil olacak hic düsündun mü? yüzlerce savas ucagi almak o kadar kolay mi? Para var mi? Yeni bir ucagi hava kuvvetlerine adabte etmek kac yilini alir?

Prof. Dr. Sencer İmer, ABD'nin F-35'leri vermemesi durumunda zararlı çıkacağını belirterek, "Türkiye S-400'leri alarak her türlü hava saldırısına, bombalamaya karşı kendini güven altına almış oluyor, F-35 ihtiyacını ise başka yerlerden karşılayabilir." dedi.

Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve ANKASAM Başdanışmanı Prof. Dr. Sencer İmer, Türkiye-ABD arasında devam eden F-35 krizi, Doğu Akdeniz'de yaşanan hareketlilik ile Akdeniz ve Karadeniz'de barışın sağlanması için Türkiye-Rusya iş birliğinin önemini AA muhabirine değerlendirdi.

Prof. Dr. İmer, ABD'nin F-35 tipi savaş uçaklarını Türkiye'ye teslim etmek zorunda olduğunu belirterek, teslimatın yapılmamasının ABD'nin zararına olacağını ifade etti.

Türkiye'nin F-35'leri almaması durumunda ABD'den daha az zararlı çıkacağını savunan Prof. Dr. İmer, "100 tane F-35 alacaktı. Bunların bedeli nereden bakarsanız 13 ila 15 milyar dolardır. Türkiye ayrıca projeye başından beri dahildir. Fakat şunu belirtmekte de fayda var, eğer F-35'leri vermezlerse Türkiye çok kazançlı çıkar. Çünkü Alman Hava Kuvvetlerinin kamuya açık olan raporunda aynen şu ifadeler yer almaktadır. 'F-35'leri almayalım'. Almanya da 100 tane alacaktı. Çünkü F-35'ler uçması gereken zamanın dörtte birini ancak uçabiliyor. Ayrıca attığını vuramıyor. Bu uçakları savunmada kullanmak pek avantajlı olmasa gerek." diye konuştu.

Başkan Donald Trump'ın, bu skandal karşısında kendi silah üreticilerini sorguya çekmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. İmer, şu değerlendirmede bulundu:

"ABD'liler ve Almanlar, tornado uçakları ve modernize edilmiş F-16'ların çok daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Biz de bu şekilde çözümlere gidebiliriz. F-35'leri Avrupa'dan, Rusya'dan, Çin'den de alabiliriz. Hatta bu ülkelerle müşterek üretim de yapabiliriz. Dolayısıyla ABD burada sadece kaybeden olur, eğer böyle bir adım atarsa. Türkiye'yi bununla tehdit etmesin. Zaten S-400'leri getirmek suretiyle havadan gelecek her türlü baskını ve bombalamayı ortadan kaldırmış oluyoruz."

"Rus Su-57'lerde ortak üretim olabilir"

Prof. Dr. İmer ABD'nin F-35'leri vermemesi durumunda Ankara ile Moskova'nın çok daha nitelikli Rus Su-57 uçağı alımı konusunda görüşmeleri ve olası bir anlaşma sonucunda da ortak aksam üretimi olabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'nin son görüşmelerinde de ortak üretim konusunun ele alındığını hatırlatan Prof. Dr. İmer, "Putin ayrıca ortak füze ve uçak üretimi teklif etti. Bence Türkiye bu seçeneği kullanmalı, böylece savunma sanayinde bağımsız bir hale gelebilir. Zaten 1974'te yaptığımız Kıbrıs Barış Harekatından sonra bize uyguladıkları ambargo sonuç vermediği gibi tam tersine Türkiye'nin daha güçlü savunma sanayine sahip olmasına vesile olmuştur. Şimdi de öyle olur." ifadesini kullandı.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik olası bir ambargosu karşısında Türkiye'nin Rusya ile gireceği iş birliğinin ne kadar güvenilir olabileceği sorusunun sık sık gündeme geldiğinin dile getiren Prof. Dr. İmer, iki ülkenin kritik dönemlerde yaptığı iş birliklerini şöyle anlattı:

"Sovyetler Birliği kurulduğunda eğer Rusya'dan gelen yardım olmasaydı, biz İstiklal Savaşını hangi silahlarla yapacaktık. Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra Sovyetler Birliği ile yakın ilişki sayesinde Türkiye'nin ekonomik kalkınması sağlanmadı mı? ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından Başbakan İsmet İnönü'ye 5 Haziran 1964 tarihinde gönderilen, Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesini önlemek amacıyla ve kaba bir üslupla yazılmış mektuptan sonra İnönü, Muammer Erten'e 'Moskova'ya gidiyorsun ve biz şu andan itibaren NATO'nun Sovyetler'e en yakın kanadı oluyoruz.' diyorsun demişti. Bu ziyaretten sonra Sovyetler Birliği portakal ve limon karşılığında İskenderun Demir Çelik, Seydişehir Alüminyum, Aliağa rafinerisi, Petkim, Bandırma Bor ve Asit, Çayırova pencere ve cam gibi birçok fabrika kurdu. Bu sanayileşme yardımı o gün olduğu gibi bugün de devam ediyor."

Türkiye'nin güneyden ateş çemberi ile kuşatılırken kuzeyinin bir barış denizi haline geldiğine vurgu yapan Prof. Dr. Sencer İmer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye bugün de NATO'nun Rusya'ya en yakın kanadı. Demek ki Rusya ve Türkiye aynı tehdit altında. Dolaysıyla Türkiye Boğazları da kontrol ettiği için Rusya açısından hayatı öneme sahiptir. Aynı zamanda içerisinde Türk azınlıklar vardır. Hem de sayıları az değildir. Türkiye ve Rusya hem etnik hem tarihi hem de stratejik ortak olarak bir arada hareket etmek zorundadırlar. Rahmetli Turgut Özal, Karadeniz Ekonomik İşbirliğini bunun için kurmaya çalışmıştı. Maalesef kağıt üzerinde kaldı. Eğer bu iş birliği kurulmuş olsaydı bugün bir Ukrayna krizi olmayacaktı. Karadeniz'in bir barış denizi olması Türkiye-Rusya iş birliği sayesindedir."

"F-35'i vermezse ABD kendisi zararlı çıkar'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

tmm ~ 4 ay önce
tmm Prof sen olmussun ama asistan olmussun:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akuaris ~ 4 ay önce
cidden cahilsin hem de prof. ünvanlı cahil. F35'lerin dünyada muadili bir uçak henüz yok, bunu ne çin'den ne rusya'dan ne de başka bir ülkeden bulamazsın. Ayrıca Molotov'u da tanımıyor sn. prof. (!) tanımadığı için 1945'de boğazları ve doğu karadeniz ile doğu anadolu'nun bir bölümünü istediğinden de bihaberdir. ülkede cehalet her seviyede, eğitim sistemimizin getirildiği durum ortada işte.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
suleyman ~ 4 ay önce
Feto culerde de cok professor vardi mantiksiz konusan ulkemiz kafasi bos profesorlerle dolu ,insanimiz prpfesor saniyor ve yanlis yonleniyor aglanacak halimize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rıza ~ 4 ay önce
F 35 verilmezse ne yapacan çakıyı çekip üstlerine mi yürüyecen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F2023 ~ 4 ay önce
boşverin F 35 i bilmem neeyi gavurun uçakları bunlar bizim yerli ve milli uçak projemiz ekonomide sıkıntı olduğunu düşünen vatan hainlerine inat son hızla ilerliyor ve 2023 yılında kendi uçağımız olacak ve bütün batı bunu kıskanacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalan ~ 4 ay önce
Bu yalanları daha fazla yaymayın. Ortada hiç ama hiç bir şey yok.
Prof ~ 4 ay önce
Keşke Hocanın dediği gibi kolay olsaydı Elimizdeki F16 ne olacak Leopard tankları ne olacak hoca oldu olacak yolcu uçaklarınıda Rusyadan alırız olur biter şunuda söyleyim keşke hocanın dediğigibi kolay olsaydı kim istemezki hem f 35 ler hemde s 400 lere sahip olmak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haklı ~ 4 ay önce
hatta Lockheed martin ben batarım demiş:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 4 ay önce
öğretim görevlisi olduğun universitenin ismini ben şu an yeni duydum! yaptığın yorumda zaten belli ediyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pirefösör ~ 4 ay önce
Bu zat ya torpille ya kopyayla profesör olmuş biri sanırım. F 35'i başka yerden alırmışız, abd izin vermeden nasıl olacak o iş peki sayın profesör? Madem çok kötü,attığını vuramıyor niye almak için yırtınıyoruz o zaman? 13-15 milyar dolar onlar için çerez parası bile değil ayrıca. Rusya'ya bel bağlamak ne derece mantıklı ? Putin yarın kafası bozulursa vermiyorum derse ne yapacağız? Unutmayın ki iki ülke de aleyhimize ne varsa yapıyor,Abd pkk'ya binlerce tır malzeme verdi hala veriyor Rusya da dünyada bir ilk olarak onlara resmi ofis ve kamp açma izni verdi. Menderes'den bu zamana 70 yıldır eğitimi mahfeden,bizi hep dışarı bağımlı kılan zihniyet yüzünden herşey de bilhassa teknoloji de geri kaldık şimdi savaş jetine ihtiyacımız var ama yapamıyoruz zira öyle bir bütçemiz,yetişmiş insanımız,hammaddemiz,teknolojimiz yok ya ondan ya öbüründen almak zorundayız maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mermer Kafa ~ 4 ay önce
Kafaya bak. F35 i vermezse Amerika zararli cikarmis. Nasil.? Türkiye baska yerden alirmis. Pekiyi 15 yildir üzerinde calisilan ve milyarlar akitilan bu projenin sona ermesi Türkiyeye bir zarar vermez mi? Herseyi satin alarak cözebilecegini sanan bu kafa bizi yok edecek. Yeni alacagin Ucak nasil olacak hic düsündun mü? yüzlerce savas ucagi almak o kadar kolay mi? Para var mi? Yeni bir ucagi hava kuvvetlerine adabte etmek kac yilini alir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000