23 Mayıs 2014, Cuma 12:17:46

F-35 REKOR KIRDI

Üretim sürecinde Türkiye’nin de yer aldığı Lockheed Martin F-35 Lightning II uçak filosu, Nisan ayı boyunca kaydettiği 282 saat uçuş ve 153 uçuş sayısıyla Sistem Geliştirme ve Gösterim (SDD) kapsamında yeni bir aylık rekora imza attı.
  • yazılımları verilmedigi sürece uçan borudan başka bişey olmaz verilen paraya yazık sadece gösteri uçagı olur milli uçak şart
  • Gelecek Drone larda? Bunlarda değil
  • Dünyanın en iyisi olsa ne , Made in Turkey yazmadıkça . Uçağa ihtiyacımız var ise 50 tane f16 alsak olmaz mı . Filonun aynı güçte kalması için, daha ucuz olmaz mı . Geriye kalan para ile füze sistemleri için ar-ge olsa paramızı kovboylara kaptırmasak. Türkiye için çok önemli midir bu uçak, çokmu stratejik önem taşır konuya hakim olanınız var ise anlatabilir mi .Teşekkürler iyi günler

Üretim sürecinde Türkiye’nin de yer aldığı Lockheed Martin F-35 Lightning II uçak filosu, Nisan ayı boyunca kaydettiği 282 saat uçuş ve 153 uçuş sayısıyla Sistem Geliştirme ve Gösterim (SDD) kapsamında yeni bir aylık rekora imza attı.

Filo böylece Nisan itibariyle 16 bin saati aşkın program uçuşunu geride bırakmış oldu.  

Lockheed Martin F-35 Test ve Onay departmanı başkan yardımcısı J. D. McFarlan, “Bir ayda 150'den fazla uçuş gerçekleştiren SDD filosu, bu uçak grubunun kalitesini ve ekibin işine olan bağlılığını gösteriyor,” şeklinde konuştu. “F-35A uçaklarındaki Block 2B yazılımının uçuş bilimi testlerini tamamlamak üzereyiz. Yaz aylarında Block 3 yazılım testlerine başlayacağız. SDD programı kapsamında F-35B uçaklarındaki Block 2B testlerinin bu yıl içinde  tamamlanması ve 2015 yılı itibariyle ABD Deniz Kuvvetleri’nin Başlangıç Harekat Kabiliyeti’nin (IOC) F-35B desteğine sunulması planlanıyor.”

Operasyonel F-35 filosu Nisan ayı boyunca 282 saat uçan SDD F-35 uçaklarıyla birlikte toplam 812 saat uçmuş oldu. 2014 yılının Nisan ayı boyunca F-35A test uçakları 420 saat, F-35B test uçakları 281 saat ve F-35C test uçakları 222 saat uçtu. Tüm operasyonel F-35 uçakları yıl boyunca 2 bin 790 saat uçuş gerçekleştirdi. 

Florida Eglin Hava Kuvvetleri Üssü'nde harekat yapan F-35 uçakları, Nisan ayında 515 saat uçarken, Arizona Yuma Deniz Piyadeleri Hava İstasyonu'nda harekat yapan F-35 uçakları ise Nisan ayı boyunca 172 saat uçuş gerçekleştirdi. Eglin’deki 33. Savaş Uçakları Kanadı, 48 F-35A/B/C uçağına ev sahipliği yapıyor ve ABD Ordusu’ndaki ve programa ortak ülkelerin pilotlarına ve bakım personeline eğitim sunuyor. Yuma ise Deniz Piyadeleri’nin harekat yapan ilk F-35B Kısa Kalkışlı/Dikey İnişli uçaklarına ev sahipliği yaptı.

SDD uçuş kayıtlarına göre F-35B modeli, 700. dikey kalkış ve iniş sortisini tamamladı ve yan rüzgar inişleri ve keşif harekatlarına başladı.

5. nesil bir savaş uçağı olan F-35 Lightning II; gelişmiş düşük gözlenebilirlik özellikli gizlilik teknolojisini savaş uçağı hızı ve çevikliği, tam kaynaklı sensör bilgileri, etkin ağ operasyonları ve gelişmiş dayanıklılık özellikleriyle  birleştiriyor. F-35'in üç farklı modeli, ABD Hava Kuvvetleri'ndeki A-10 ve F-16 uçaklarının, ABD Donanması'ndaki F/A-18 uçaklarının, ABD Deniz Piyade'sinde F/A-18 ve AV-8B Harrier uçaklarının ve en az 10 başka ülkede daha çeşitli savaş uçaklarının yerine geçecek. ABD Deniz Kuvvetleri’nin 2015 yılındaki harekatlarından sonra, ABD Hava Kuvvetleri ile Deniz Kuvvetleri, sırasıyla 2016 ve 2018 yıllarında da harekatlar ilan etmeyi amaçlıyor.

F-35 REKOR KIRDI

Facebook Yorum

Yorumlar

hobi ~ 9 yıl önce
yazılımları verilmedigi sürece uçan borudan başka bişey olmaz verilen paraya yazık sadece gösteri uçagı olur milli uçak şart

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Drone ~ 9 yıl önce
Gelecek Drone larda? Bunlarda değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lfrs ~ 9 yıl önce
Dünyanın en iyisi olsa ne , Made in Turkey yazmadıkça . Uçağa ihtiyacımız var ise 50 tane f16 alsak olmaz mı . Filonun aynı güçte kalması için, daha ucuz olmaz mı . Geriye kalan para ile füze sistemleri için ar-ge olsa paramızı kovboylara kaptırmasak. Türkiye için çok önemli midir bu uçak, çokmu stratejik önem taşır konuya hakim olanınız var ise anlatabilir mi .Teşekkürler iyi günler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000