02 Kasım 2017, Perşembe 08:41:17

F-35 Lightning 2'yi geride bıraktı!

Saab tarafından geliştirilen yeni nesil savaş uçağı Gripen E, yapılan son denemelerde önemli sayılabilecek bir ilke imza attı.
  • 1950 sonlarında planlanan F-4 Phantom 2.4M + süratine sahiptir. Şu anda envanterde F-4E-2020 olarak uçuşa devam eden bu uçak, tecrübe uçuşlarında halen 2.4M (True) (1,88-1,99 M-işari) sürate düz uçuşta ulaşabilmektedir. 63000 Lb (29.000 kg) kalkış ağırlığı ve 7000 kg mühimmat taşıma kabiliyetindedir.Bu durumda ortalama 1974 yılı imali bu uçaklar, her iki uçağa da basmaktadır. Pazar bu olunca bir kıyaslayalım dedik...
  • Batının ikiyüzlülüğünün bir örneği. İsveç'in düşmanın mı var kendisi için uçak üretecek? Bizim etrafımız belli mecburen yapmaya çalışıyoruz. İsveç'te üçüncü dünya ülkelerine satacak. Bazı yerlerde problem olmalı ki kendi topraklarında dünyanın en sosyalist ülkesi İsveç silah satabilisin. Büyük yolcu uçağı yapacağım diye uğraşma hiç. Bunu daha karlı ve kolay satabilir çünkü.
  • Biz de menteşe yapımına talip olalım. Elimizde bor var, domates var, ara eleman da yetiştiriyoruz. Hemen ortak olalım.
  • Işte Isveç' lilerin milli uçağı.
  • F35 rezaletini burda görüyoruz işte. O kadar ülkenin birleşip destek verdiği F35 İsveçli bir şirketin ürettiği kadar olamamış.

İsveç merkezli Saab‘ın son çalışması Gripen E, meşhur Gripen ailesinin yeni jenerasyonunu temsil ediyor. İlk uçuşunu sadece dört ay önce gerçekleştiren savaş uçağı, son yapılan denemede ise ilk defa süpersonik hıza çıkmayı başarmış durumda. Baltık denizi üzerinde geçtiğimiz ay yapılan uçuşta saatte 1,225 km yani Mach 1 hızına çıkan uçak, önemli bir kilometre taşını geride bırakmış görünüyor. Aerodinamik yapısı sayesinde ses hızının aşılmasını test pilotu Robin Nordlander‘a hissettirmeyen savaş uçağı, test sırasında bu hızda belirli bir süre kalarak çeşitli manevralar da gerçekleştirdi.

Geleceğin savaş uçağı: Saab Gripen E

Şimdiye kadar sadece 20 saat havada kalan GripenE, buna rağmen güzel sonuçlar ortaya koymasıyla beğeni topluyor. 85 milyon dolarlık bir savaş makinesi olan uçak, 15 metre uzunluğa ve 8.6 metre kanat açıklığına sahip. Gücünü tek bir GE Aviation F414G jet motorundan alan hava aracı, saate maksimum 2,450 km hıza çıkabiliyor. Yani Mach 2 seviyesini görebilen uçak, bu açıdan Türkiye’nin de satın aldığı F-35 Lightning 2’yi geride bırakabiliyor. Gövde yapısıyla hareket kabiliyeti oldukça yüksek olan yeni Gripen, 16,500 kg kalkış ağırlığına sahip. (LOG)

F-35 Lightning 2'yi geride bıraktı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

FW ~ 5 yıl önce
1950 sonlarında planlanan F-4 Phantom 2.4M + süratine sahiptir. Şu anda envanterde F-4E-2020 olarak uçuşa devam eden bu uçak, tecrübe uçuşlarında halen 2.4M (True) (1,88-1,99 M-işari) sürate düz uçuşta ulaşabilmektedir. 63000 Lb (29.000 kg) kalkış ağırlığı ve 7000 kg mühimmat taşıma kabiliyetindedir.Bu durumda ortalama 1974 yılı imali bu uçaklar, her iki uçağa da basmaktadır. Pazar bu olunca bir kıyaslayalım dedik...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 5 yıl önce
Batının ikiyüzlülüğünün bir örneği. İsveç'in düşmanın mı var kendisi için uçak üretecek? Bizim etrafımız belli mecburen yapmaya çalışıyoruz. İsveç'te üçüncü dünya ülkelerine satacak. Bazı yerlerde problem olmalı ki kendi topraklarında dünyanın en sosyalist ülkesi İsveç silah satabilisin. Büyük yolcu uçağı yapacağım diye uğraşma hiç. Bunu daha karlı ve kolay satabilir çünkü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sığ görüşlüsün ~ 5 yıl önce
Düşman yok diye yan gelip yatılmaz. Ders alman gerek bundan.
Yolcu ~ 5 yıl önce
Sığ bile değilsin.
Ortak ~ 5 yıl önce
Biz de menteşe yapımına talip olalım. Elimizde bor var, domates var, ara eleman da yetiştiriyoruz. Hemen ortak olalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mahmut ~ 5 yıl önce
arkadaş bir fikir üretirken biraz okuyun , öğreninde öylece şekillendirin? saab şirketi gerçekte uçak motorları üreten bir şirket zaten....asıl işi bu yani....saab'ı Türkiyenin satın alması yönünde girişimler olmuştu ama stratejik bir şirket olduğu için buna izin çıkmadı yıllar evvel....sosyalist ülkeler tarihte silah ve uçak üretiminde her zaman rekabetin içinde olmuştur zaten....öyle ki rejim yıkılsa bile yeni kurulan ülke o mirası sürdürebilmiştir.demek ki sağa sola posta koymakla,ey abd haddini bil demekle olmuyor bu işler.bilgi birikimin olacak,beşeri sermayen olacak adam gibi bir eğitim sistemin olacak.....yeni açılan imam hatiplerde nasıl bir beşeri sermayemiz ortaya çıkacak çok merak ediyorum.astronot,uçak mühendisi,yazılımcı olmayacakları kesin....şimdi hepimiz semaya avcumuzu açıp dua edelim kardeş....aramızda ki teknoloji açığı felaket derecesinde büyük çünkü......
Mahmut'a ~ 5 yıl önce
Palavrasın Mahmut Türkler saab otomobili alıcaktı aviation ı değil,ayrıca izin vermediler dediğin senin o zaman ki sanayi bakanın .teknolojisi ve yapısı Türk milletine uygun değil dedi alıcak babayiğit!!!lere kredi desteği vermiceğini belirtti. Hadi yakın tarih çalış biraz
Milli Uçak ~ 5 yıl önce
Işte Isveç' lilerin milli uçağı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eqpw ~ 5 yıl önce
F35 rezaletini burda görüyoruz işte. O kadar ülkenin birleşip destek verdiği F35 İsveçli bir şirketin ürettiği kadar olamamış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TC ~ 5 yıl önce
Oyle deme biz mister 4nal alacagiz, nede olsa amerikanin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000