23 Eylül 2017, Cumartesi 15:08:52

F-35 için Türkiye'de toplandılar

F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesinin denetimi için paydaş 7 ülkenin sayıştay temsilcileri Türkiye'de bir araya geldi.
  • Tai nin duvarlarında F-22 (JSF) reklamları vardı. Şimdi isim değişikliği oldu abd esas projeyi(F-22) yi kendine sakladı. F-35 i jsf yaptılar şimdi bize itelemeye çalışıyorlar. Dikey kalkış yapamayan uçakları envantere sokmayın boşuna. Pist bombalandığında bütün uçaklar yerde kalır, kaç kere söyleyeceğiz. Stratejik yetenek elde edileceği zaman maliyet hesabı yapılmaz.
  • Low cost aircraft istiyorsunız Çin'e müracaat edeceksiniz,diğer her şeyiniz gibi onu da becerirler.
  • Neden düşsün? Nasıl düşsün? Yolcu uçağı değil silahtan bahsediyoruz. Maliyeti düşünüyorsan almazsın olur biter. Veya Kuzey Kore misali aç yaşarsın roket atarsın. Maksat şan olsun
  • Bunlar uçak yapacaz diye gelirler, ortak proje bahanesiyle tai'ye roketsan'a ajanlarını yerleştirirler ne kadar milli knowhowa sahibiz, ne tür kriptoloji kullanıyoruz, nerlerde açıklarımız var, s400lerle ilgili ne durumdayız tüm bilgiyi hortumlayıp projeyi de iptal eder uzar giderler. Avrupa'dan bahsediyoruz. PKK'yı eliyle besleyen, daha geçenlerde terör örgütü listesinden çıkaran, pire gibi kaçışan FETÖcülere kucak açıp ihya eden Avrupa'dan. Salak olmayın. Hiçbir AB vatandaşını TUSAŞ'ın ASELSAN'ın ROKETSAN'ın HAVELSAN'ın muhitinden geçirmeyin eğer birazcık vicdanınız, vatan sevginiz ve aklınız varsa. Yine kala kala kendi telnolojimize kalıyoruz ABD' nin Avrupa'nın yapmamızı istemediği işlere kalkıştığımızda. Bırakın şu Avrupa sevdasını.

F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesinin denetimi için paydaş 7 ülkenin sayıştay temsilcileri Türkiye'de bir araya geldi.

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen "JSF Sayıştaylar Konferansı" Türk Sayıştayının ev sahipliğinde 18-20 Eylül 2017 tarihlerinde Ankara'da düzenlendi.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'ın açılış konuşmasını yaptığı konferansa Türkiye ABD, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İtalya ve Norveç Sayıştayından yetkililer ile Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarlığından ve JSF Program Ofisinden temsilciler katıldı.

Konferans süresince, katılımcılar ilgili programa ilişkin gerçekleştirilen ortak denetimler ve gelecekteki muhtemel denetim çalışmalar üzerinde bilgi alışverişinde bulundu.

Türkiye Havacılık Sanayi (TAI) tesislerini ziyaret eden ülke temsilcilerine Müşterek Taarruz Uçağı F-35 hakkında Türkiye'nin yaptığı faaliyetler tanıtıldı.

"Maliyetler düşürülmeye çalışılıyor"

Sayıştay Başkanı Baş, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, F35 savaş uçağı projesinin önemine değinerek, ABD'nin, Ar-Ge aşamasından itibaren katkı veren ve satın almak isteyen ülkelere proje ortaklığı verdiğini hatırlattı.

NATO üyesi söz konusu ülkelerin uçağın üretimine de katkı sağladığını anlatan Baş, Türkiye'den de savunma sanayisi firmalarının üretimde görev aldığını anımsattı.

Baş, uzun soluklu olan projenin uluslararası finansman boyutunun da çok önemli olduğuna dikkati çekerek, bu kapsamda proje ortakları ülkelerin sayıştaylarının ortak denetim çalışmalarının 2005'te Hollanda'da yapılan bir toplantı ile başladığını ifade etti.

Bu toplantılarının 13'üncüsünün de bu yıl Türkiye'de yapıldığını belirten Baş, toplantıda JSF Program Ofisi ve ABD sayıştayından yetkililerin teknik sunum yaparak projenin son durumunu ve yapılan harcamaları anlattığını kaydetti.

Söz konusu etkinlikte denetime ilişkin metodolojinin geliştirilmesi konusunun da ele alındığını bildiren Baş, şunları kaydetti:

"Bu yıl 7 ülkenin katılımıyla oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. ABD Başkanı Donald Trump'ın bu uçakların maliyetinin düşürülmesi gerektiğini ifade etmişti. Maliyet düşüşü ile ilgili birtakım çalışmalar yapıldığını gördük ama ne kadarlık indirim sağlanacağı daha sonra netleşecek. Önümüzde büyük bir savunma harcaması var. Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz konferans gerek projenin gerekse savunma harcamalarının denetimi konusunda ortak bir metodoloji oluşturulmasına katkı sağladı."

F-35 için Türkiye'de toplandılar

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Bir zamanlar ~ 1 yıl önce
Tai nin duvarlarında F-22 (JSF) reklamları vardı. Şimdi isim değişikliği oldu abd esas projeyi(F-22) yi kendine sakladı. F-35 i jsf yaptılar şimdi bize itelemeye çalışıyorlar. Dikey kalkış yapamayan uçakları envantere sokmayın boşuna. Pist bombalandığında bütün uçaklar yerde kalır, kaç kere söyleyeceğiz. Stratejik yetenek elde edileceği zaman maliyet hesabı yapılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TaşEron ~ 1 yıl önce
Low cost aircraft istiyorsunız Çin'e müracaat edeceksiniz,diğer her şeyiniz gibi onu da becerirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ha ha ha ha ~ 1 yıl önce
Çin malı ne varsa kısa süre büyük gösterir sonra gerçeğe dönersin
Maliyet düşmez ~ 1 yıl önce
Neden düşsün? Nasıl düşsün? Yolcu uçağı değil silahtan bahsediyoruz. Maliyeti düşünüyorsan almazsın olur biter. Veya Kuzey Kore misali aç yaşarsın roket atarsın. Maksat şan olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Batuhan ~ 1 yıl önce
Bunlar uçak yapacaz diye gelirler, ortak proje bahanesiyle tai'ye roketsan'a ajanlarını yerleştirirler ne kadar milli knowhowa sahibiz, ne tür kriptoloji kullanıyoruz, nerlerde açıklarımız var, s400lerle ilgili ne durumdayız tüm bilgiyi hortumlayıp projeyi de iptal eder uzar giderler. Avrupa'dan bahsediyoruz. PKK'yı eliyle besleyen, daha geçenlerde terör örgütü listesinden çıkaran, pire gibi kaçışan FETÖcülere kucak açıp ihya eden Avrupa'dan. Salak olmayın. Hiçbir AB vatandaşını TUSAŞ'ın ASELSAN'ın ROKETSAN'ın HAVELSAN'ın muhitinden geçirmeyin eğer birazcık vicdanınız, vatan sevginiz ve aklınız varsa. Yine kala kala kendi telnolojimize kalıyoruz ABD' nin Avrupa'nın yapmamızı istemediği işlere kalkıştığımızda. Bırakın şu Avrupa sevdasını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erhan ~ 1 yıl önce
Kardeşim bıkmadınız mı artık bu komplo teorilerinden?
Doğru ~ 1 yıl önce
Hoşumuza gitmese de doğru söylüyor. Avrupa hiçbir zaman dostumuz olmadı olmayacak. İyi ilişkiler içindeyken de altımızı oymaya çalıştı, alenen düşmanlık ederken de düşmanlarımızı beslemeye devam ediyor. aklı ve vicdanı olan herkes bu konuyu iç siyaset malzemesi yapmadan ele almalıdır. Çünkü bu tavır milli varlığımıza yöneliktir. Gerisi hep bahane.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000