15 Ağustos 2022, Pazartesi 10:07:14

F-16'larla ilgili girişimler sürüyor

F-35 programından çıkarılan Türkiye, Hava Kuvvetleri’ni güçlendirmek için yeni F-16 arayışında. Yetkililerin ABD’den satışlar için resmi ‘teklif mektubu”nun hazırlanması üzerinde çalıştığı öğrenildi.
  • Verirlerse yeni model F15 Strike Eagle da almamız lazım
  • Bu F-16 değildir F-116 falandır, nitekim F16 1978'de hizmete girmişti. Büyük ve güçlü Türkiye F35'i beğenmeyip almamıştı (yoksa parasını verip de alamamış mıydık), daha yeni bir uçaktır bu en azından F-116 olmasa bile F-36 falandır yani. Olmadı Katar Emiri biraz hediye etsin...
  • Bastır bastır, dibine kadar bastırın ..
  • F35 ne oldu arkadaş?
  • Hani kimseye ihtiyacımız yoktu,herkes bize gıpta ediyordu,kıskanıyordu,yerli ve milli ne varsa yapıyorduk ne oldu niye aleyhimize ne varsa yapan,teröristlere ve hainlere destek veren abd ile F 16 için görüşüp,iyimser beklenti içine giriyoruz?
  • Cagdisi kalmis ucaklar icin ugrasan akadaslar lutfen yapmayin, etmeyin kiymayin vergilerimize, bu ucaklar cagdisi, ne ise yarar?!?!

Türkiye’nin yeni F-16 savaş uçağı alımı ve envanterdeki F-16’ların bir bölümünün modernizasyonu istemiyle ilgili Türk ve ABD’li heyetler arasında bu hafta yeni bir görüşme düzenlenecek. İki ülke askeri heyetlerin görüşmelerinde ABD’nin Türkiye’ye satışını yapacağı F-16 paketinin tüm teknik ayrıntılarının yer alacağı resmi “teklif mektubu”nun hazırlanması üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Türkiye, F-35 yeni nesil savaş uçağı programından çıkarılması nedeniyle Hava Kuvvetleri’nde doğabilecek boşluğu kapatmak amacıyla ABD’den 40 adet Blok 70 serisi F-16 savaş uçağı alımı ve envanterdeki 79 uçağa da modernizasyon kiti satın almak için resmi talep mektubunu geçen yıl 30 Eylül’de ABD’ye iletmişti. Bu satış istemi ilk olarak Türk ve ABD savunma bakanlıkları heyetleri arasında 17 Kasım 2020’de Washington’da yapılan Türkiye-ABD Savunma Grup Toplantısı’nda ele alınmıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake de 15 Şubat’ta yaptığı açıklamada Türkiye’nin F-16 talebiyle ilgili geçen yıl aralık ayında ve şubat ayı ortasında ABD’den bir heyetin Ankara’da Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldiğini açıklamıştı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye’nin F-16 talebiyle ilgili Türk ve ABD savunma bakanlıkları heyetleri arasındaki yeni görüşme bu hafta Washington’da yapılacak. Türkiye’nin geçen yıl 30 Eylül’de ABD’ye ilettiği resmi talep mektubu, 40 adet Blok 70 serisi F-16V alımı ile Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki 79 adet Blok 40 ve Blok 50 serisi F-16’nın, Blok 70 seviyesine yükseltilmesi için modernizasyon kiti talebini içeriyor. Edinilen bilgiye göre ABD tarafıyla yapılan teknik görüşmelerde ABD yönetiminin Kongre’ye sunacağı Türkiye’ye F-16 satışına yönelik “Teklif Mektubu” (Letter of Offer and Acceptance - LoA) üzerinde çalışılıyor. “Teklif Mektubu”, ABD’nin Türkiye’ye satacağı F-16 uçakları ve modernizasyon kitlerinin ayrıntılı dökümünün ve satışının maliyetiyle ilgili tüm bilgileri içerecek.

ANKARA’DA İYİMSER BEKLEYİŞ

Washington’daki görüşme, Temsilciler Meclisi’nden çıkan bir kararla F-16 satışının bazı şartlara bağlanmasını öngören tasarı sonrasında ilk toplantı olması nedeniyle önem taşıyor. Temsilciler Meclisi’nde geçen ay kabul edilen tasarı, ABD Başkanı Joe Biden’a Türkiye’ye satılacak F-16’ların ülke çıkarlarını ihlal etmeyeceğini ve bu uçaklarının Yunanistan hava sahasını ihlal edecek şekilde kullanılmayacağına dair güvence vermesini istiyor. Tasarının yasalaşması için Senato’nun da kabulü gerekiyor. Ankara’da ise tasarının Senato’da kabul edilmeyeceği ve bu koşulların Savunma Bütçe Yasası’na eklenmeyeceği beklentisi hakim. ABD yasaları uyarınca “dış askeri satış” yoluyla yapılacak olan Türkiye’nin F-16 alımı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kongre’ye bildirilecek. Kongre’de 15 gün içinde bu satışın engellenmesine yönelik bir tasarı sunulmaması durumunda satış kendiliğinden onaylanmış oluyor. Kongre’deki “Türkiye karşıtı” havaya karşın Ankara’da bir sorun yaşanmayacağına yönelik iyimser beklentiler ağırlıkta bulunuyor.

F-16'larla ilgili girişimler sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Havacı ~ 2 ay önce
Verirlerse yeni model F15 Strike Eagle da almamız lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F-16 ? ~ 2 ay önce
Bu F-16 değildir F-116 falandır, nitekim F16 1978'de hizmete girmişti. Büyük ve güçlü Türkiye F35'i beğenmeyip almamıştı (yoksa parasını verip de alamamış mıydık), daha yeni bir uçaktır bu en azından F-116 olmasa bile F-36 falandır yani. Olmadı Katar Emiri biraz hediye etsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Booster ~ 2 ay önce
Bastır bastır, dibine kadar bastırın ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eee ~ 2 ay önce
F35 ne oldu arkadaş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
himm ~ 2 ay önce
çıkaramadın mı halâ?
Havagazı ~ 2 ay önce
Hani kimseye ihtiyacımız yoktu,herkes bize gıpta ediyordu,kıskanıyordu,yerli ve milli ne varsa yapıyorduk ne oldu niye aleyhimize ne varsa yapan,teröristlere ve hainlere destek veren abd ile F 16 için görüşüp,iyimser beklenti içine giriyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pff ~ 2 ay önce
şunun plak takılmış yine kafasına iki tane vurun da sonraki senaryoya geçsin
Yazik ~ 2 ay önce
Cagdisi kalmis ucaklar icin ugrasan akadaslar lutfen yapmayin, etmeyin kiymayin vergilerimize, bu ucaklar cagdisi, ne ise yarar?!?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sööliim ~ 2 ay önce
Kendi kõprünü, limanını, devlet daireni vurursun bunlarla. Bizim uçaklar başka işe yaramaz. Tarihte vurdukları en büyük hedef denizin ortasında en fazla 20 kts ile seyreden Kocatepe'ydi. Başka da vurabildikleri bir şey yok.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000