17 Şubat 2017, Cuma 09:21:26

F-16 ve F-35 planları "skandal" ve "düşüncesiz"

Yunanistan Savunma Bakanlığı'nın, ekonomik darboğazdaki ülkede F-16'ları iyileştirmek ve F-35 almak için yaklaşık 10 milyar dolarlık bir harcama planı yapması uzmanlar tarafından eleştiriliyor.
  • borc batagindaki yunanistanin kisi basina dusen milli geliri su an haliyle 28.000 amerikan dolari civari.. refah cag atlamis turkiyenin ise 8.500 dolar (oda bin turlu muhasebe hesap oyunu ile,her sene nasil hesaplayacaklarini sasiriyorlar,millet oyunacak cunku)
  • Uçakçılığı konuşanların mesleği ne acaba? Bakım yapılmadan nasıl uçurmayı düşünüyorlar, uçak bakımından ve masraflarından haberleri var mı? Bunlar ya arabacı ya da lövye pilotudur
  • aldığı için, biz de istiyoruz... Hıyar. Akıllarınca Türkiye'yle sidik yarışı yapıyorlar. Arkadaş Türkiye daha uzağa işer....
  • 10 milyonluk bir ulken olan Yunanistan'in savas jeti sayisi ile 80 milyonluk bir ulke olan Turkiye'nin savas jeti sayisi esit. O kadar borca harca ragmen bu esit tutma isteginin devami takdire sayan.

Borç batağındaki Yunanistan'ın toplam 10 milyar doları bulması beklenen hava kuvvetlerini yenileme planlarını uzmanlar, kurtarma programındaki ülkenin mali dengelerini sarsacak bir çaba olarak değerlendiriyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un talimatıyla F-16 savaş uçaklarının ve S-300 hava savunma füze sistemlerinin bakımının yanı sıra yeni F-35 jetlerinin siparişini içeren plan, AA'ya konuşan uzmanlar tarafından "skandal" ve "düşüncesiz" olarak nitelendiriliyor.

Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, eğer tüm plan hayata geçirilirse Yunan bütçesine toplam maliyet 10 milyar doları bulabilir. Kaynaklar, yalnızca F-16 jetlerinin bakımının 1,2 ile 1,7 milyar dolar arasında tutacağını ifade ediyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, Yunanistan hava kuvvetlerine bağlı F-16 savaş uçaklarının bakım çalışmalarına başlandı. Jetlerin iyileştirilmesi çalışmalarından, Amerikan savunma şirketi Lockheed Martin sorumlu olacak.

Öte yandan, 5. nesil tek motorlu F-35 taarruz uçakları için talep mektubunun Washington'a iletildiği kaydedildi. Savunma kaynaklarına göre, ilk aşamada 20 adet F-35 uçağının siparişi planlanıyor.

"Mali açıdan, F-35'leri satın almayı istemek bir skandal"
Gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 180'ine yaklaşan, 315 milyar avroyu aşkın kamu borcu bulunan Yunanistan'ın bu boyutta bir maliyeti nasıl karşılayacağı ise soru işaretleri barındırıyor.

Yunanistan Savunma Bakan Vekili Dimitris Viças bir radyo programına yaptığı açıklamada, söz konusu harcamalara ilişkin teklifin gelecek 4 ile 6 ay arasında hazır olacağını belirtmişti. Planın bakanlığın 10 yıllık bütçe planlaması dahilinde olduğunu savunan Viças, fazladan bir avro dahi harcanmayacağını öne sürmüştü.

Yunan Askeri Akademisi'nden Doç. Dr. Kostas Grivas, "Mali açıdan, F-35'leri satın almayı istemek bir skandal. Ülke mali açıdan korkunç bir durumda ve bu jetler çok pahalı. Bu jetleri, daha önce Türkiye aldığı için istiyoruz. Aslında sadece Lockheed Martin'e bağış yapıyoruz." diye konuştu.

Ekonomist Vangelis Agapitos ise hükümetin böylesi bir harcamayı açıklamak için bir süre daha beklemesi gerektiğini anlatarak, "Kurtarma paketinin ikinci gözden geçirme süreci tamamlanmadan bunu açıklamak düşüncesizce. Hükümetin adımlarını tutarsız göstermesi sebebiyle bu plan, kreditörlerin hükümete şüpheyle yaklaşmasına ve ek tedbirler talep etmesine neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

F-16 ve F-35 planları "skandal" ve "düşüncesiz"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

ztk ~ 2 yıl önce
borc batagindaki yunanistanin kisi basina dusen milli geliri su an haliyle 28.000 amerikan dolari civari.. refah cag atlamis turkiyenin ise 8.500 dolar (oda bin turlu muhasebe hesap oyunu ile,her sene nasil hesaplayacaklarini sasiriyorlar,millet oyunacak cunku)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknisyen ~ 2 yıl önce
Uçakçılığı konuşanların mesleği ne acaba? Bakım yapılmadan nasıl uçurmayı düşünüyorlar, uçak bakımından ve masraflarından haberleri var mı? Bunlar ya arabacı ya da lövye pilotudur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye ~ 2 yıl önce
aldığı için, biz de istiyoruz... Hıyar. Akıllarınca Türkiye'yle sidik yarışı yapıyorlar. Arkadaş Türkiye daha uzağa işer....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum.. ~ 2 yıl önce
Sen öyle san :) hayatında kaç kere Ege'de uçtun... ne biliyorsun Yunan hava savunma sistemi hakkında ....??? Bilgin yok ama fikrin var ...:)cahil....
Birader ~ 2 yıl önce
Sen çok uçmuşsun ve Yunan S300 leri seni çok korkutmuş anlaşılan veya Helenic Air Force un adamısın burada hava yapıyorsun
no subject ~ 2 yıl önce
10 milyonluk bir ulken olan Yunanistan'in savas jeti sayisi ile 80 milyonluk bir ulke olan Turkiye'nin savas jeti sayisi esit. O kadar borca harca ragmen bu esit tutma isteginin devami takdire sayan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 2 yıl önce
... korkusundan

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000