15 Şubat 2023, Çarşamba 10:16:41

F-16 saatlerce yapay zeka ile uçtu

Gerçekleştirilen bir testte VISTA X-62A savaş eğitim uçağı yapay zekâ kontrolünde 17 saatten fazla uçuruldu.
  • Bu yapay zeka sayesinde diğer hava araçlarının performans özelliklerini taklit edebilmekte. Ayrıca VISTA, yeni mürettebatsız araç tasarımları ile en ileri yapay zeka tekniklerinin geliştirilmesi ve test edilmesini olanak tanıyacak. Kısaca: burada üçüncü nesil Yapay Zeka kullanılmakta bu seviyede olan ülke sayısı bir elin parmakları yapmıyor

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Lockheed Martin'in Skunk Works bölümü ve Calspan Corporation ile birlikte F-16 savaş uçağının modüler bir test versiyonu olan VISTA X-62A ile 17 saatin üzerinde bir uçuş gerçekleştirdi. Yapılan uçuşu farklı kılan şeyse F-16'nın yapay zeka sistemi tarafından kontrol edilmesiydi.

Lockheed Martin'in VISTA X-62A adlı savaş eğitim uçağı, yapay zeka tarafından kontrol edilen ilk taktik uçak olarak kayıtlara geçti. Açık mimarisi sayesinde yeni modüler yazılımların hızlı bir şekilde adapte edilebildiği test uçağı yaklaşık 20 yıldır Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'nde kullanılıyor.

YAPAY ZEKA İLE OTONOM UÇUŞA ODAKLANILDI

Donanımhaber'de yer alan detaylarla dikkat çeken daha önceki ismi NF-16D olan uçak, Calspan tarafından sağlanan güncellenmiş VISTA Simülasyon Sistemi (VSS) ve Lockheed Martin'in Model Takip Algoritması (MFA) ve Otonom Simülasyon Kontrolü Sistemi (SACS) ile donatıldı. Bu teknolojiler uçağa otonom ve yapay zeka temelli yeni yetenekler kazandırıyor.

ABD Hava Kuvvetleri yapay zeka ve otonom uçuşun gelişimini hızlandırma amacında. VISTA programı bunun için çok önemli görülüyor. 17 saatten fazla süren yapay zeka uçuşu Aralık ayında başlayan bir dizi testin parçası olarak gerçekleştirildi.

F-16 saatlerce yapay zeka ile uçtu

Yorumlar

Yorumcu ~ 1 yıl önce
Bu yapay zeka sayesinde diğer hava araçlarının performans özelliklerini taklit edebilmekte. Ayrıca VISTA, yeni mürettebatsız araç tasarımları ile en ileri yapay zeka tekniklerinin geliştirilmesi ve test edilmesini olanak tanıyacak. Kısaca: burada üçüncü nesil Yapay Zeka kullanılmakta bu seviyede olan ülke sayısı bir elin parmakları yapmıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000