02 Mart 2015, Pazartesi 09:30:41

F-16 PİLOTLARINA DÜNYANIN EN TEKNOLOJİK EĞİTİMİ

Vurucu güç olan F-16'ların pilotları, "dünyanın en teknolojik" simülatörlerinde eğitim alarak, havadan gelecek her türlü tehdide karşı tam donanımlı hale geliyor.
  • Elbette yorum yapmak herkesin hakkı. Ama herşeyin bir adabı var. Aynı şeyi iki farklı şekilde söyleyerek tamamen zıt tepki görebilirsiniz. Amaaa!! hele bir de şehit olan kişiler üzerinden insafsızca yazıp, kendinizi rahatlatıyorsanız, bu terbiyesizliğe girmeye başlıyor artık. El insaf diyorum...
  • Rumuz öncel ! ....... Anladın onu sen.
  • Lan oğlum gören de Mig 29 üretip uçuruyoruz sanacak. Zaten belirli bir standarttasınız yeterlisiniz , işinizi yapın yeter dedik. Amma da alıngan millet. Saydırmış cengaverler akıllarınca bizi de düşman ilan etmiş. Tamam müthişsiniz beyler. Oldu mu? Çin Halk Cumhuriyeti bile titriyor bizim F16lar uçarken ve ben uyurken. Kabul. Ayrıca ben markette kasiyerim anlamam bu işlerden.
  • Dünya ortalamasına göre F-16 larımızın kaza kırım oranını versin Hava Kuvvetleri ve o vakit insanlar da anlasın hakikaten ne kadar iyiyiz. Lafla olmuyor, kazalaradan sonra böyle haber yapmak ne kadar gerçekleri gizler ki? Cevabı var ama dil söylemeye varmıyor...Komutan gözlükleri takınca gerçekleri görmemek daha kolay oluyor herhalde, reklamlarla nereye kadar? Son 1 yıl civarında sadece F-16 Kazası 5 adet: 1Avanoslarda düşen(1şehit), 2 adet Diyarbakır(1 inişte atlama, 1 toprağa çıkma), 2 adet Merzifon(1atlama, 1 inişten sonra ters dönen)...Dünya'da nerde görülmüş ...Mızrak çuvala sığmıyor artık...Kılavuz çok önemli komutan...
  • Özkancığım, tebrik ediyor emniyetli uçuşlar diliyorum...Tashdo
  • 3. Paragraf " Türkiye'nin ilk JET Üssü" .....ilk F-16 üssü değil
  • Kaç kere söyledik ....askeri havacılıktan anlamayanlar lütfen yorum yapmasın yani Türkçesi Adam gibi " bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın " hele şehitlere saygısızlık yapan "öncel" gibi insan MÜSVEDDELERİ hiç bir yerde yapmasın
  • Düşen F4 lerden sonra F16 ları anlatmak biraz reklam gibi geldi bana
  • Sürekli sorun cıkaran F4 lerden ve ikinci dünya savasından kalma m1 lerden hic bahsedilmemiş. Not: askerliğimi havacı olarak yaptım
  • uysal abim eline sağlık ... zubu.

Vurucu güç olan F-16'ların pilotları, "dünyanın en teknolojik" simülatörlerinde eğitim alarak, havadan gelecek her türlü tehdide karşı tam donanımlı hale geliyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde 1951 yılında kurulan Balıkesir 9. Ana Jet Üssü'nün, Ege, Trakya, Marmara ve Batı Karadeniz'i kapsayan geniş bir sorumluluk alanı bulunuyor.

Havadan gelecek tehditlere karşı vurucu güç F-16'ların bulunduğu, Türkiye'nin ilk jet üssü olan 9. Ana Jet Üs Komutanlığı, üstlendiği stratejik önem nedeniyle "Ege'nin Kalesi" olarak nitelendiriliyor. Üste, "kaplan" ve "kobra" simgeleri olan iki F-16 filosu bulunuyor.

Jet üssünde, her yıl belirlenen sürelerde F-16 ile uçarak eğitimlerini tekrarlayan "savaşan şahin" pilotları, bir süredir "dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş" F-16 Savaş Uçağı Simülatör Eğitim Sistemi'nde de risksiz uçuş eğitimi alıyor.

Pilotlar, mavi küre şeklindeki simülatöre aynı F-16 uçağına binermiş gibi hazırlanıp giriyor. Kasklarını bile takan "gökyüzünün yılmaz bekçileri", kürenin içine girdiğinde dışarıyla bağlantıları kesildikten sonra gökyüzünde kokpitin içindeymiş gibi bire bir uçuş gerçekleştiriyor.

Havada yakıt ikmalinden, düşman uçaklarıyla havada muharebeye, zorlu hava şartlarında iniş ve kalkıştan havadan karaya mühimmat atışına kadar uçakla yapılabilecek hareketleri hatta daha zorlu koşulları simülatör ortamında görerek, bizzat uygulayarak öğrenen pilotlar, Türkiye'ye havadan gelecek her türlü tehdide karşı donanımlı hale geliyor.

F-16 pilotları, her yıl kendileri için belirlenen sürelerde de simülatörle uçarak, bilgilerini sürekli yeniliyor, hareket ve savaş kabiliyetlerini yükseltiyor.

9. Ana Jet Üssü Standardize Simülatör ve Akademik Eğitim Filosu Komutanı Hava Pilot Binbaşı Bayram Özkan Uysal, "dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş" F-16 Savaş Uçağı Simülatörünün, Hava Kuvvetleri Komutanlığının envanterine, 13 Aralık 2013'te Ankara'daki (Akıncı) 4. Ana Jet Üssü'nde yapılan törenle alındığını söyledi.

- 20 pilot oturduğu yerden gökyüzünde buluşabilecek

Mevcut durumda Balıkesir, Bandırma, Akıncı, Merzifon ve Diyarbakır'da F-16 Simülatör Eğitim Sistemleri'nin faaliyete geçtiğini belirten Uysal, şöyle konuştu:

"F-16 Simülatör Eğitim Sistemlerine ilave olarak 2017 yılı sonuna kadar 4. Ana Jet Üssü'nde tam görev simülatörünün daha kurulması planlanmaktadır. Ayrıca, F-16 simülatörlerinin ortak uçuşların takip edilebildiği 'Taktik İzleme Merkezi' Konya'da kuruldu. F-16 simülatörleri, 360 derece görsel görüş kabiliyetine, gece görüş gözlüğü uyumuna, F-16C uçaklarımızda olan tüm aviyonik ve silah sistemlerinin simülasyonuna ve geniş bir coğrafi bölgeyi kapsayan yükseklik verisi işlenmiş görsel veri tabanına sahiptir. Gerçek uçuşa en yakın hissi verecek seviyede görsel sisteme sahip olan sistemler sayesinde, aynı ve/veya farklı üs komutanlıklarındaki diğer F-16 Simülatör Eğitim Sistemleri ile bilgisayar ağı üzerinden bağlanarak ortak eğitim görevlerini yapabilme mümkün hale gelmektedir. Yakın gelecekte 5 üssümüzde bulunan 20 pilot, simülatörler sayesinde ortak tatbikat yapabilecek, aynı anda eğitim görebilecek."

- Bütçeye de olumlu etkisi var

Hava Kuvvetleri Komutanlığının üstün vuruş gücüne ve hava savunma görevlerine katkısı olacak sistemin ekonomik olarak da ülke bütçesine olumlu katkı sağladığını belirten Uysal, "F-16 harbe hazırlık ve uçuş eğitimlerinin belirli bir kısmının simülatörler ile gerçekleştirilmesi sayesinde önemli ölçüde tasarruf sağlanacaktır. Pilotlar, F-16 ile uçmaları gereken belirli bir süreyi simülatörlerde eğitimle geçirecek" ifadesini kullandı.

Uysal, düşman kara, deniz ve hava silah sistemlerine karşı her türlü harekat ortamında "Elektronik Harp Sistemleri" desteği ile taktik görevler gerçekleştirebilen pilotların, simülatörler sayesinde havada yakıt ikmali gibi önemli kabiliyetlerin eğitimi yapılabildiğini vurgulayarak, "Özellikle, yüksek maliyetli olması nedeniyle kısıtlı sayıda yapılan havadan havaya ve havadan karaya füze gibi modern mühimmat atışları sanal ortamda sınırsız sayıda gerçekleştirilebilecek. Özellikle bu durum pilotlarımızın savaş eğitimine çok büyük katkı sağlayacak" diye konuştu.

Motor, kumanda ve elektrik arızası gibi acil, gerçek uçuşta denenmesi mümkün olmayan konularda pilotların simülatör ortamında tam eğitim alabildiğini dile getiren Uysal, pilotlara olası zor bir durumda neler yapabileceğini öğrettiklerini anlattı.

Havadan gelecek tehditlere karşı vurucu güç F-16'ların pilotları, Balıkesir'deki 9. Ana Jet Üssünde "dünyanın en teknolojik" simülatörlerinde eğitim alıyor. Her yıl belirlenen sürelerde F-16 ile uçarak eğitimlerini sürekli tekrarlayan "gökyüzünün yılmaz bekçileri", simülatör sayesinde düşman kara, deniz ve hava silah sistemlerine karşı her türlü harekat ortamında "Elektronik Harp Sistemleri" desteğiyle taktik görevler gerçekleştirebiliyor. Pilotlar, mavi küre şeklindeki simülatöre aynı F-16 uçağına binermiş gibi hazırlanıp giriyor. Kasklarını bile takan "gökyüzünün yılmaz bekçileri", kürenin içine girdiğinde dışarıyla bağlantıları kesildikten sonra gökyüzünde kokpitin içindeymiş gibi bire bir uçuş gerçekleştiriyor.

F-16 PİLOTLARINA DÜNYANIN EN TEKNOLOJİK EĞİTİMİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Elbette yorum yapmak herkesin hakkı. Ama herşeyin bir adabı var. Aynı şeyi iki farklı şekilde söyleyerek tamamen zıt tepki görebilirsiniz. Amaaa!! hele bir de şehit olan kişiler üzerinden insafsızca yazıp, kendinizi rahatlatıyorsanız, bu terbiyesizliğe girmeye başlıyor artık. El insaf diyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Rumuz öncel ! ....... Anladın onu sen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone ye ~ 9 yıl önce
ne olduuu..havan kaçtı sanırım...sen neyi anladın tabiki kafa basarsa
gazmam ~ 9 yıl önce
Lan oğlum gören de Mig 29 üretip uçuruyoruz sanacak. Zaten belirli bir standarttasınız yeterlisiniz , işinizi yapın yeter dedik. Amma da alıngan millet. Saydırmış cengaverler akıllarınca bizi de düşman ilan etmiş. Tamam müthişsiniz beyler. Oldu mu? Çin Halk Cumhuriyeti bile titriyor bizim F16lar uçarken ve ben uyurken. Kabul. Ayrıca ben markette kasiyerim anlamam bu işlerden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Dünya ortalamasına göre F-16 larımızın kaza kırım oranını versin Hava Kuvvetleri ve o vakit insanlar da anlasın hakikaten ne kadar iyiyiz. Lafla olmuyor, kazalaradan sonra böyle haber yapmak ne kadar gerçekleri gizler ki? Cevabı var ama dil söylemeye varmıyor...Komutan gözlükleri takınca gerçekleri görmemek daha kolay oluyor herhalde, reklamlarla nereye kadar? Son 1 yıl civarında sadece F-16 Kazası 5 adet: 1Avanoslarda düşen(1şehit), 2 adet Diyarbakır(1 inişte atlama, 1 toprağa çıkma), 2 adet Merzifon(1atlama, 1 inişten sonra ters dönen)...Dünya'da nerde görülmüş ...Mızrak çuvala sığmıyor artık...Kılavuz çok önemli komutan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Özkancığım, tebrik ediyor emniyetli uçuşlar diliyorum...Tashdo

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone 14:49:33 ~ 9 yıl önce
3. Paragraf " Türkiye'nin ilk JET Üssü" .....ilk F-16 üssü değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Askeri Havacılık ~ 9 yıl önce
Kaç kere söyledik ....askeri havacılıktan anlamayanlar lütfen yorum yapmasın yani Türkçesi Adam gibi " bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın " hele şehitlere saygısızlık yapan "öncel" gibi insan MÜSVEDDELERİ hiç bir yerde yapmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
askeri ye ~ 9 yıl önce
ne oldu gerçekleri yazınca yarene dokuntu herhalde açık hava astronotları sizi...siz ancak line a kaçar sandviç peşinde koşarsınız
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Düşen F4 lerden sonra F16 ları anlatmak biraz reklam gibi geldi bana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sürekli sorun cıkaran F4 lerden ve ikinci dünya savasından kalma m1 lerden hic bahsedilmemiş. Not: askerliğimi havacı olarak yaptım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zubu ~ 9 yıl önce
uysal abim eline sağlık ... zubu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000