13 Temmuz 2022, Çarşamba 10:19:04

F-16 ile ilgili yasa tasarısı geri çekildi

Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen New Hampshire vekili Demokrat Chris Pappas'ın Türkiye'ye F-16 satışını hedef alan iki yasa tasarısından ilkinin geri çekildiği, diğerinin ise revize edildiği bildirildi.
  • F35 programından atıldıktan sonra neden adamlara parça yapmaya devam edildiğini anlatabilecek bir bürokrat var mı? Rezalet tamamen... Şimdi F16 için uğraşın. Muhtemel olacak şu, F-16 için anlaşılacak ön ödeme yapılacak sonra adamlar bunun da üstüne yatacak...
  • En güzel cevabı Çin'den J31 alımı için görüşmelere başlandı açıklaması olurdu.
  • Oldu olacak Cessna alaydiniz
  • Vermesinler, daha iyisini bir an önce yapmamız içiin güzel bir fırsat olur inşallah. Verirlerse gevşerşz, gecikir. Gerek yok öalışmaya devam.
  • Ne bu böyle orada kullanma burada kullanma? Süs mü bu? Derhal alternatifi bulunmalı.
  • Bu eski nesil tayyareyi illa alip vergilerimizi ziyan edecekler

Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen New Hampshire vekili Demokrat Chris Pappas'ın Türkiye'ye F-16 satışını hedef alan iki yasa tasarısından ilkinin geri çekildiği, diğerinin ise revize edildiği bildirildi.

Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesi, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısını görüştü.

Pappas'ın çok sayıda Kongre üyesinin desteği ile NDAA tasarısına eklenmek üzere verdiği ve ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışını engellemeyi amaçlayan tasarısı da gündeme geldi.

New Hampshire vekilinin Türkiye'nin ismini zikretmeden "bir NATO müttefikine yönelik mükerrer yetkisiz hava sahası ihlallerinde bulunan bir ülkeye" silah satışının yapılmasını yasaklayan ilk tasarısının "tekrar değerlendirmek üzere geri çekildiği" bildirildi.

Komitenin internet sayfasında da tasarıya "geri çekildi" ibaresi eklendi.

Pappas'ın tasarısında şu ifadeler kullanılmıştı:

"Başkan'ın, bir önceki yıl, bir NATO müttefikine yönelik mükerrer yetkisiz hava sahası ihlallerinde bulunan veya başka bir üye ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü başka şekillerde ihlal eden bir ülkeye, Senato ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitelerine bu ülkenin artık söz konusu ihlalleri yapmadığını ve 6 ay önceden bu ihlalleri durdurduğunu teyit etmeden, Silah İhracatı Kontrol Yasası'nın 36'ncı maddesine tabi olan herhangi bir savunma ekipman veya hizmetini transfer etmesi yasaktır."

Komitenin internet sayfasında Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen vekilin ikinci tasarısının ise "revize edilerek yeniden sunulduğu" belirtildi.

Bu tasarıda ise Türkiye'ye F-16 satışına yönelik iki şart koşuldu.

Tasarıda, Başkan'ın Senato ve Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler ve Silahlı Kuvvetler Komitelerine bu satışın ABD'nin "ulusal çıkarına olduğunun" ve "bu F-16'ların Türkiye tarafından Yunanistan toprakları üzerinde yetkisiz uçuşlar için kullanılmamasını sağlamak için atılan somut adımların ayrıntılı bir izahatını" vermesi gerektiği ifade edildi.

Tasarının 2023 savunma bütçesi yasası ile yasalaşması için Temsilciler Meclisi Genel Kurulu ve Senato'nun ilgili komiteleri ile Genel Kurulundan geçmesi gerekiyor. (TRTHaber)

F-16 ile ilgili yasa tasarısı geri çekildi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

F35 ~ 1 ay önce
F35 programından atıldıktan sonra neden adamlara parça yapmaya devam edildiğini anlatabilecek bir bürokrat var mı? Rezalet tamamen... Şimdi F16 için uğraşın. Muhtemel olacak şu, F-16 için anlaşılacak ön ödeme yapılacak sonra adamlar bunun da üstüne yatacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 1 ay önce
En güzel cevabı Çin'den J31 alımı için görüşmelere başlandı açıklaması olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cesmna ~ 1 ay önce
Oldu olacak Cessna alaydiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kabahat İsteyende ~ 1 ay önce
Vermesinler, daha iyisini bir an önce yapmamız içiin güzel bir fırsat olur inşallah. Verirlerse gevşerşz, gecikir. Gerek yok öalışmaya devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yqpamayiz ~ 1 ay önce
Turkler teknoloji ve endustrilesmede ileti gidemezler, bu Arap kafasi, komisyoncu burokrat-siyasiler, tatikat, mafia ve siyasal islam bukusmalarinda, yasadik gorduk; yukselen tek sey Yolsuzluktur; eee bak bizde oyleyiz zaten
hay ~ 1 ay önce
araplar kovalasin seni diyecem de zamaninda nasil kovalamislarsa kuyruk acın bitmek bilmiyor. ırkçılığıni al defol burdan biz Türk'üz Türk.
Hurda ~ 1 ay önce
Ne bu böyle orada kullanma burada kullanma? Süs mü bu? Derhal alternatifi bulunmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 1 ay önce
Bu eski nesil tayyareyi illa alip vergilerimizi ziyan edecekler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hancı ~ 1 ay önce
Kardeşim uçağı vitrine koymak için alamıyoruz herhalde ülkenin bekası için bunları alınıyor yoksa sizi zengin etmek için degil

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000