05 Şubat 2009, Perşembe 07:59:40

Evren'in yaverini taşıyan helikopter de orada düşmüş!

Geçtiğimiz hafta Bolu'nun Kıbrıscık ilçesindeki Köroğlu Dağı'nda düşeen helikopter ile 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yaveri Albay Cevat Erten'in helikopterinin düştüğü yerin yakın bir mevkiide düştüğü ortaya çıktı.

İki pilotun hayatını kaybetmesine neden olan ve Bolu'nun Kıbrıscık ilçesindeki Köroğlu Dağı'nın Dikili mevkisine düşen helikopterin enkazına ulaşıldı. "Karakutu" araştırmasından sonra helikopterin hangi gerekçeyle düştüğü de ortaya çıkacak. Bu arada kazada bölgenin coğrafi yapısının önemli bir etken oluşturduğu belirtildi. Helikopterin kaptan pilotu Andrzej Wojewodzki ile gözetmen emekli kara Pilot Albay Süleyman Kıyak'ın hayatını kaybetmesine neden olayın bir benzerinin de 1986 yılında yaşandığı ortaya çıktı. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in yaveri Albay Cevat Erten'i taşıyan helikopter de Abant'ı geçtikten sonra düşmüştü.

Rotayı Polonyalı pilot çizdi! 

"Helikopterlerin korkulu rotası" olarak da nitelendirilen Bolu bölgesindeki yüksek dağlar, sis ve buzlanma büyük risk yaratıyor. Helikopter pilotlarının İstanbul- Ankara arasında doğal yükseltilerin daha az, hava koşullarının daha uygun olduğu Pamukova-Geyve- Eskişehir hattını tercih ettiği öğrenilirken rotayı, bölgeye yabancı olan Polonya'lı pilot Wojewodzki'nin çizmesi ise hata olarak gösteriliyor. Polonyalı pilotun, uçuş rotasını Bolu Kartalkaya'nın üzerinden planladığı, daha alçak arazi üzerinden planlama yapabileceği ifade ediliyor.

Evren'in yaverini taşıyan helikopter de orada düşmüş!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000