20 Ocak 2023, Cuma 09:06:13

Eurocopter EC225 helikopterleriyle ilgili çarpıcı yorum

Rus askeri uzman Yevgeniy Matveyev, Airbus H225 Super Puma (Eurocopter EC225 Super Puma) helikopterinin neden oldukları birçok felakete rağmen, Ukrayna’daki Rus yapımı helikopterlerin yerini aldıklarını söyledi.
  • Sevgili Rus arkadaş hangi bilimsel verilerle konuşuyor bilmiyorum ama Mİ-8 lerde çok parlak tarihi geçmişe sahip değil.Bu arada puma için yazılanlara katılıyorum Fransızlarıda sevmem.Maalesef en iyi helikopterleri Amerika yapıyor.Bu tür verileri aktarırken kaç tane imal edilmiş toplam uçuş saati ne kadar ve kaç tane ölümcül kaç tane kaza kırım yapmış bilgilerini verirseniz anlam taşır.Rusların belki çok daha fazla üretimi vardır toplam uçuşları daha fazladır ve buna bağlı kaza sayısıda fazla olabilir,ama bunları belirtmeden demeç vermek iyi bir yöntem değil.
  • Super Puma her yonuyle rezil bir helikopter ama Mi lerden de kat be kat iyi dir

Rus askeri uzman Yevgeniy Matveyev, Eurocopter Super Puma E225 helikopterinin neden oldukları birçok felakete rağmen, Ukrayna’daki Rus yapımı helikopterlerin yerini aldıklarını söyledi.

Rus emekli albay Yevgeniy Matveyev, Eurocopter Super Puma E225 helikopterinin sorunlu geçmişini Sputnik’e anlattı.

Matveyev, “Super Puma ilk uçuşunu 2000 yılında gerçekleştirdi. Ancak sorunları 2009 yılında meydana gelen felaketten sonra ortaya çıktı. Helikopterler çoğunlukla petrolcüleri açık deniz platformlarına taşımada kullanılıyordu. İlk felaket yaşandığında gerekli önem verilmedi. Sonra 2012’de bir kaza daha oldu, helikopterdeki 19 kişinin tamamı kurtarıldı” ifadelerini kullandı.
2016 yılında Norveç'te bir felaket daha yaşandığını belirten Matveyev, “O kazada ana rotor yani kanatlar helikopterden ayrıldı, helikopter düştü ve içindeki 12 kişinin tamamı öldü” diye konuştu.

Kazanın ana redüktörün dişlisindeki çatlama nedeniyle meydana geldiğini anımsatan uzman, kazanın ardından petrolcülerin bu helikopteri kullanmaktan vazgeçtiklerini ve bunlara olan talebin durduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Canadian Helicopter Corporation’ın teknik bakım ve onarımını üslendiği helikopterin sahipleri Franzsız bankalarıydı. Bu helikopterlerin nasıl değerlendirilebileceğinin yollarını aramaya başladılar, çünkü uçmayan bir helikopterin bakımını yapmak çok pahalıydı.”
Daha sonra Ukrayna'daki Rus yapımı helikopterlerin Eurocopter helikopterleriyle değiştirilmesi fikrinin ortaya çıktığını belirten uzman, “55 helikopter için anlaşma yapıldı. Bunların arasında 21 adet Super Puma helikopteri vardı. 2018'in sonundan itibaren Ukrayna bu helikopterleri almaya başladı” dedi.

Rus Mi-8 helikopterlerinin Eurocopter Super Puma'dan daha iyi olduklarına vurgu yapan uzman, “Ukraynalılar Rus helikopterlerinden vazgeçti, çünkü onlar ‘kötü’, Fransız helikopterleri ‘iyi’ idi. Şimdi artık bu kart onanacak. Puma'nın Rus Mi-8'inden daha düşük olduğu açık bir gerçek. Boyutları ve taşıma kapasitesi açısından Mi-8’ler daha iyi” yorumunu yaptı.

18 Ocak’ta Eurocopter Super Puma H225 helikopterinin Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarındaki Brovarı kentinde düşmesi sonucu aralarında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy ve yardımcısının da olduğu 18 kişi yaşamını yitirmişti.

Eurocopter EC225 helikopterleriyle ilgili çarpıcı yorum

Yorumlar

~ 1 yıl önce
Sevgili Rus arkadaş hangi bilimsel verilerle konuşuyor bilmiyorum ama Mİ-8 lerde çok parlak tarihi geçmişe sahip değil.Bu arada puma için yazılanlara katılıyorum Fransızlarıda sevmem.Maalesef en iyi helikopterleri Amerika yapıyor.Bu tür verileri aktarırken kaç tane imal edilmiş toplam uçuş saati ne kadar ve kaç tane ölümcül kaç tane kaza kırım yapmış bilgilerini verirseniz anlam taşır.Rusların belki çok daha fazla üretimi vardır toplam uçuşları daha fazladır ve buna bağlı kaza sayısıda fazla olabilir,ama bunları belirtmeden demeç vermek iyi bir yöntem değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogru soze ~ 1 yıl önce
Super Puma her yonuyle rezil bir helikopter ama Mi lerden de kat be kat iyi dir

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000