24 Kasım 2017, Cuma 08:45:32

Esenboğa uçuşlardan memnun

Ankara’dan Avrupa kentlerine başlatılan doğrudan uçuşlar yaygınlaşıyor. Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris’e Ankara’dan direkt sefer başlatan THY, yakında Düseldorf ve Amsterdam’a da uçacak.
  • thy ve anadolujet ankara merkezli uçuşları birlikte planlayıp, koordine etmezlerse, bu projenin de uzun erimli olması mümkün değil. anadolu’dan taşınan yolcunun, ankara aktarmalı thy uçuşları olmalı...
  • Ankara Base yeniden acilmali!
  • Hatlarda yolcu istatistiği için kasım sonu dış hat yolcu sayısına bakılabilir yazın da devam edebilir ama ederse frekansı artmaz ama thy de aktarmalı yolcuya bilerek aklı sıra bilerek istanbula getirtmeye çalışıyor mesela ada-esb-fra 549 tl ise ada-ist-fra 529 tl oluyor ki 529 tl olan ada ist fra uçuşunda ist fra almaya çalışsanız 500 tl tek yolcu yani thy sırf istanbula yolcu getirtmek için kendi kendini zarar ettiriyor
  • '1990’lı yıllarda Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların talep yetersizliği nedeniyle kaldırılmasının ardından' yazılmış. Sanırım charter uçuşları adamdan saymıyorlar. Eskiler bilir Hergün AMS, haftada 3 veyahut 4 frekans LYS.. Almanya'ya uçuşları saymıyorum bile. 2000 lerden sonra Charter ı zayıflatıp öldürdük denmiyorlar da! neyse.
  • Ankara'dan direk Stockholm uçuşları da unutulmasın. Türkiye'den İsveç'e uçan yolculuların büyük bir kısmı Orta Anadolu bölgesinden geliyor. Anadolu Jet'in direk uçuşları vardı Ankara'dan ama kaldırıldı her nedense.
  • Adam İstanbul'dan gidiş-dönüş Paris biletini 169 dolardan satıyor, Ankara'dan 300 dolar. Dolmazsa kimin suçu bu? Bu hatlar zoraki açılmış hatlardır maalesef, dolmazsa da Ankaralılar uçmuyor zaten gibi içi boş laflar etmeye hakları yok. Bu yılın ilk 10 ayında yolcu rekoru kırıldı Esenboğa'da. Ankara konusunda isteksizseniz ki öylesiniz bırakın engellemeleri Pegasus açsın yeni hat. Viyana'ya 150-200 liraya gidebiliyoruz sayelerinde. Umarım bu Ankara meselesine kalıcı bir çözüm üretilir.
  • 2-3 tane iş adamı aktarma yapmasın diye ankara dan almanya hollanda fransaya yapılan seferler yaz başı biter. İzmire yapsalar anlarım Efes i ve Meryem Ana Kilisesini kullanamıyoruz pazarlayamıyoruz
  • Frankfurt ağzına kadar çakılı
  • Türkiye'nin en zengin şehri Ankara. Esenboğa'nın yıllık yolcu sayısı da bu yıl 15 milyonu bulacak. Yurtdışı yolcu sayısı da 1.7-1.8 milyon civarında. Bence bu uçuşlar için çok geç kalındı ve çok eksik şuanda. Acil bir şekilde yeni hatların açılması gerekiyor. Alternatif bir havayolunun da yeni hatlar açması rekabet açısından şart.
  • Uçaklar boş, yakında kapanır

Ankara’dan Avrupa kentlerine başlatılan doğrudan uçuşlar yaygınlaşıyor. Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris’e Ankara’dan direkt sefer başlatan THY, yakında Düseldorf ve Amsterdam’a da uçacak. ATO Başkanı Gürsel Baran, doğrudan uçuşların ticaret için hayati önemde olduğunu kaydetti.

1990’lı yıllarda Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların talep yetersizliği nedeniyle kaldırılmasının ardından yeniden Ankara’dan Frankfurt, Viyana, Berlin ve Paris’e uçuşlar başladı. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) bir yılı bulan girişimlerinin sonucu THY direkt olarak Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris seferlerini Ankara’dan başlattı. ‘Ankara Uçuyor’ sloganı ile Frankfurt’ta gerçekleşen toplantıda konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’dan yurt dışına direkt uçuşların artmasının sadece ulaşım kolaylığı açısından değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Baran; direkt uçuşların, Ankara’nın kongre, fuar ve sağlık turizmi alanında gelişmesine yönelik çalışmaların bir parçası olduğunu kaydetti.

23 TRİLYON DOLARLIK PAZAR

Ankara’dan Frankfurt’a uçakla yaklaşık 3,5 saatte geldiklerini anlatan Baran, “Coğrafi olarak Türkiye’nin ortasında yer alan Ankara’dan 3-4 saatlik uçuşla varılabilecek Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Irak, Ürdün, Kıbrıs, Romanya, İngiltere, Özbekistan, Libya gibi 34 ülke mevcut. Bu ülkelerin toplam gayrisafi milli hasılası yaklaşık 23 trilyon dolar. Yani 34 ülkeyi kapsayan 23 trilyon dolarlık bir pazarın ortasındayız. Bu pazarı değerlendirecek üretim yapısına sahip bir şehrimiz var” diye konuştu.

ANKARA FRANKFURT’LA BENZEŞİYOR

Frankfurt’un, Ankara ile pek çok ortak özelliğe sahip bir şehir olduğunu, Avrupa’nın kavşak noktasında bulunduğunu kaydeden Baran, şunları kaydetti: “Ankara’nın ise İpekyolu güzergahı üzerinde yer aldığını dile getirdi. Baran, Frankfurt’un özelliklerini şöyle dile getirdi: “800 yılı aşkın bir süredir ticaret fuarlarına ev sahipliği yapan Frankfurt, tıpkı New York, Roma, Londra, Moskova, Tokyo veya İstanbul gibi, uluslararası ticaretin en önemli merkezlerinden biri. Ankara Ticaret Odası olarak biz de şehrimizin geleceğini kongre ve fuar turizminde görüyoruz.”

ALMANYA EN ÖNEMLİ İŞ PARTNERİMİZ

Almanya ile Türkiye’nin ilişkileri hepimizin bildiği gibi çok eskilere dayandığını anlatan Baran, “3 milyon vatandaşımızın ikinci vatanı olan bu ülke ile ekonomik, sosyal, kültürel bağlarımız mevcut. Bugün Almanya’da ekonomiden spora kadar birçok alan da vatandaşlarımız var ve kendilerinden söz ettiriyorlar. Halen 85 bin Türk girişimci yılda 45 milyar Euro’luk bir ciro ile iş yerlerinde 80 bini alman olmak üzere 400 bin kişiye istihdam sağlıyor” diye konuştu. Ticaretin ülkeler arasındaki en sağlam köprü olduğuna dikkat çeken Baran, hem ithalatta hem de ihracatta Türkiye’nin en önemli dış ticaret partnerinin Almanya olduğunu hatırlattı.

Yatırımcı için büyük avantaj olacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yaptığı konuşmada, Ankara’dan direkt uçuş bulunmamasının aktarmalı gidişler nedeniyle 4-5 saatlik kayba yol açtığını dile getirdi. “Bugün en kıymetli şey paradan sonra zaman kaybıdır” diyen Hisarcıklıoğlu, “Ankaralılar olarak biz değil, Çorum’dan, Eskişehir’den gelen vatandaşlarımız için de geçerli. ATO’nun bu girişimi İç Anadolu’nun tamamına şimdi bir avantaj sağlandı. Biz İstanbul üzerinden giderken, gelen için bu daha büyük bir sorundu. Ama asıl gelen yatırımcının işi kolaylaştı" diye konuştu. Yatırımcının kolay ulaştığı yere yatırım yaptığına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: "Bu seferlerin artık Ankara üzerinden yapılması karşılıklı olarak bizim kazancımızı değil, şehrimize yapılan yatırımdan yararlananlara da faydalı olacak. Yakında Düseldorf ve Amsterdam gibi başka şehirlere de de direkt gidip ve gelebileceğiz.”

Esenboğa uçuşlardan memnun

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

ankara... ~ 1 yıl önce
thy ve anadolujet ankara merkezli uçuşları birlikte planlayıp, koordine etmezlerse, bu projenin de uzun erimli olması mümkün değil. anadolu’dan taşınan yolcunun, ankara aktarmalı thy uçuşları olmalı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankara base ~ 1 yıl önce
Ankara Base yeniden acilmali!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anelizci ~ 1 yıl önce
Hatlarda yolcu istatistiği için kasım sonu dış hat yolcu sayısına bakılabilir yazın da devam edebilir ama ederse frekansı artmaz ama thy de aktarmalı yolcuya bilerek aklı sıra bilerek istanbula getirtmeye çalışıyor mesela ada-esb-fra 549 tl ise ada-ist-fra 529 tl oluyor ki 529 tl olan ada ist fra uçuşunda ist fra almaya çalışsanız 500 tl tek yolcu yani thy sırf istanbula yolcu getirtmek için kendi kendini zarar ettiriyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 1 yıl önce
'1990’lı yıllarda Ankara’dan yurtdışına direkt uçuşların talep yetersizliği nedeniyle kaldırılmasının ardından' yazılmış. Sanırım charter uçuşları adamdan saymıyorlar. Eskiler bilir Hergün AMS, haftada 3 veyahut 4 frekans LYS.. Almanya'ya uçuşları saymıyorum bile. 2000 lerden sonra Charter ı zayıflatıp öldürdük denmiyorlar da! neyse.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XXXXX ~ 1 yıl önce
Ankara'dan direk Stockholm uçuşları da unutulmasın. Türkiye'den İsveç'e uçan yolculuların büyük bir kısmı Orta Anadolu bölgesinden geliyor. Anadolu Jet'in direk uçuşları vardı Ankara'dan ama kaldırıldı her nedense.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biraz zor ~ 1 yıl önce
Adam İstanbul'dan gidiş-dönüş Paris biletini 169 dolardan satıyor, Ankara'dan 300 dolar. Dolmazsa kimin suçu bu? Bu hatlar zoraki açılmış hatlardır maalesef, dolmazsa da Ankaralılar uçmuyor zaten gibi içi boş laflar etmeye hakları yok. Bu yılın ilk 10 ayında yolcu rekoru kırıldı Esenboğa'da. Ankara konusunda isteksizseniz ki öylesiniz bırakın engellemeleri Pegasus açsın yeni hat. Viyana'ya 150-200 liraya gidebiliyoruz sayelerinde. Umarım bu Ankara meselesine kalıcı bir çözüm üretilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xx ~ 1 yıl önce
hatta 50 liraya uçmak istiyoruz
xx'e ~ 1 yıl önce
Dalga geçiyorsun ama Ankara-İstanbul 17.5 liraya bilet aldım.
kapanır ~ 1 yıl önce
2-3 tane iş adamı aktarma yapmasın diye ankara dan almanya hollanda fransaya yapılan seferler yaz başı biter. İzmire yapsalar anlarım Efes i ve Meryem Ana Kilisesini kullanamıyoruz pazarlayamıyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
damien ~ 1 yıl önce
Frankfurt ağzına kadar çakılı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye ~ 1 yıl önce
Türkiye'nin en zengin şehri Ankara. Esenboğa'nın yıllık yolcu sayısı da bu yıl 15 milyonu bulacak. Yurtdışı yolcu sayısı da 1.7-1.8 milyon civarında. Bence bu uçuşlar için çok geç kalındı ve çok eksik şuanda. Acil bir şekilde yeni hatların açılması gerekiyor. Alternatif bir havayolunun da yeni hatlar açması rekabet açısından şart.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boş ~ 1 yıl önce
Uçaklar boş, yakında kapanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000