27 Eylül 2018, Perşembe 14:10:18

Erdoğdu'dan İstanbul Yeni Havalimanı hakkında yeni sorular

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3. havalimanına ilişkin, "29 Ekim 2018 tarihinde bu havalimanını açtığınızda kira da başlayacak mı? 1 milyar 45 milyon avro kirayı 5'li müteahhit ekibi, o gün Hazine Müsteşarlığının hesabına yatıracak mı?" diye sordu.
  • İt ürür kervan yürür
  • Whatt
  • Millet böyle boşa giden paralar,nereye ne kadar harcandığı bilinmeyen projeler,yolsuzluklar,ahmakça harcanan vergiler,paralar yüzünden fakirleşiyor,daha da borçlandırılıyor,geleceği ipotek altına alınıyor hala biat,yalakalık peşinde. Sorgulayın,soruşturun,koyun olmayın diyeceğim ama bu zihniyete oy vermeyi marifet sayan bu millete ne yapsan müstahak.
  • bazıları eserler yapar bazıları da çamur atar. iyi çamur atmalar kardeşim ama sana bir sır vereyim buradan ekmek çıkmaz. Çanakkale köprüsü yapılıyor temelde çalışılıyor orada çok çamur var
  • Bu adamlar çed sürecinde olumlu sonuç çıkmasın diye o kadar dava açıp süreci uzattı bide şimdi diyoki neden geç yer tahsisi yapılmış. Sizin yüzünüzden geç yer tahsisi yapıldı. Neyin kafasıysa artık.
  • istemezük

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 3. havalimanına ilişkin, "29 Ekim 2018 tarihinde bu havalimanını açtığınızda kira da başlayacak mı? 1 milyar 45 milyon avro kirayı 5'li müteahhit ekibi, o gün Hazine Müsteşarlığının hesabına yatıracak mı? Bu sorunun cevabını Ulaştırma Bakanlığından duymak istiyorum." dedi.

Erdoğdu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, 3. havalimanındaki yolsuzluk iddialarının gerçeği yansıtmadığına ilişkin bir açıklama yaptığını hatırlattı.

İhaleye göre havalimanı deniz seviyesinin 90 metre üzerine yapılması gerekirken, sonrasında bunun 60 metreye düşürüldüğünü kaydeden Erdoğdu, bu değişiklikten kamunun 2,5 milyar avro zarar ettiğini savundu.

Bu 30 metrelik kot düşürmesine gerekçe olarak "zemin çürüklüğünün" gösterildiğini belirten Erdoğdu, "Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesine çıkılmadan önce zemin etütü yaptırılmamış mı? Böyle bir gerekçe kabul edilebilir mi?" diye sordu.

Böyle bir durumda tekrar ihaleye çıkılması gerektiğini belirten Erdoğdu, proje bedelinin düşeceğini gören şirketlerin ona göre teklif verip ihaleye girebileceğini ifade etti.

Erdoğdu, bu 2,5 milyar avronun inşaatı yapan 5 şirketten nasıl ve ne zaman tahsil edileceğini öğrenmek istediklerini vurguladı.

"Halka ödettirilecek"

Havalimanı ihalesi 2013'te gerçekleşmesine rağmen 2015'te yer tahsisinin yapılmasıyla 2 milyar 90 milyon avro zararın yaşandığını ileri süren Erdoğdu, yer teslimatında Tarım ve Orman Bakanlığından izin alınamadığı açıklamasının gerçek olmadığını, Bakanlık bürokratlarının 8-10 kez "teslim alın" diye bildirimde bulunduğunu aktardı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mayıs 2015'te yer teslimi yapılan havalimanının temelini, 2014'teki seçim kampanyası kapsamında attığını ileri süren Erdoğdu, bunun kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Erdoğdu, şartnamede olmamasına rağmen, ihaleden sonra şirketlere finansman garantisi verildiğini ileri sürerek buna kamu bankalarının finansman sağladığını, bu şirketler ödeme yapmadığında, bunun halka ödettirileceğini savundu.

Bu projenini batacağını, sonradan verilen bu finansman garantisinin Hazinenin üzerine yıkılacağını iddia eden Erdoğdu, "Şimdiden uyarıyorum ki önlem alsınlar. Yazıktır, bu halkı 4,5 milyar avro daha bu projenin bedelini ödemek zorunda bırakmasınlar. Şimdiden başladılar, 'Efendim borcunu ödeyemeyen özel şirketlerin borcunu kamu almalıymış.' Şirket kurtarma planı dedikleri bu. Asgari ücretlilerin, milyonlarca işçinin, çiftçinin, emeklinin üzerine yıkacaklar milletin anasına küfredenlerin borcunu." diye konuştu.

"Uçaklar yengeç gibi inecek"

Havalimanı projesinin ihalesi öncesinde 4 kez çevresel etki değerlendirmesi raporunun değiştirildiğini öne süren Erdoğdu, "Rüzgar ölçümü yapmışlar, nerede yaptınız, nerede test sonuçları? Burada yandan dönen rüzgarlar var. Buraya uçaklar yengeç gibi inecek. Bütün THY pilotları söylüyor. Devlet Hava Meydanlarının üst yöneticileri, siyasiler ve şirketler tarafından sokuldukları bu yolsuzluk bataklığı yüzünden büyük ihtimalle gelecekte çok ağır cezalar görecekler, hapis yatacak hepsi." dedi.

"Bu havalimanı güvenli bir şekilde ne 29 Ekim'de ne de 31 Aralık 2018'de açılamaz. Göreceksiniz, orada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı gölgelemek için bir açılış yapılacak, o havalimanı açılmayacak, Atatürk Havalimanı çalışmaya devam edecek." diyen Erdoğdu, şöyle devam etti.

"29 Ekim 2018 tarihinde bu havalimanını açtığınızda kira da başlayacak mı? 1 milyar 45 milyon avro kirayı 5'li müteahhit ekibi, o gün Hazine Müsteşarlığının hesabına yatıracak mı? Bu sorunun cevabını Ulaştırma Bakanlığından duymak istiyorum. 29 Ekim'de bu havalimanını açıyorsanız, şartnameye ve sözleşmeye göre 1 milyar 45 milyon avroluk kiranın da yatırılması gerekiyor. Yoksa, ilk iki kirayı tehir mi edeceksiniz? Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı tam ve doğru cevap vermek zorundadır."

 

Erdoğdu'dan İstanbul Yeni Havalimanı hakkında yeni sorular

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Hadi kardeşim ~ 4 yıl önce
İt ürür kervan yürür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 4 yıl önce
Evet kendini çok güzel tarif etmişsin
Yasar ~ 4 yıl önce
Whatt

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müstahak ~ 4 yıl önce
Millet böyle boşa giden paralar,nereye ne kadar harcandığı bilinmeyen projeler,yolsuzluklar,ahmakça harcanan vergiler,paralar yüzünden fakirleşiyor,daha da borçlandırılıyor,geleceği ipotek altına alınıyor hala biat,yalakalık peşinde. Sorgulayın,soruşturun,koyun olmayın diyeceğim ama bu zihniyete oy vermeyi marifet sayan bu millete ne yapsan müstahak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hvc ~ 4 yıl önce
bazıları eserler yapar bazıları da çamur atar. iyi çamur atmalar kardeşim ama sana bir sır vereyim buradan ekmek çıkmaz. Çanakkale köprüsü yapılıyor temelde çalışılıyor orada çok çamur var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Klasik chp zihniyeti ~ 4 yıl önce
Bu adamlar çed sürecinde olumlu sonuç çıkmasın diye o kadar dava açıp süreci uzattı bide şimdi diyoki neden geç yer tahsisi yapılmış. Sizin yüzünüzden geç yer tahsisi yapıldı. Neyin kafasıysa artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
WWW ~ 4 yıl önce
Beter olun. Adam size gecirilmek istenen 4,5 milyar euro yu sorguluyor. chp zihniyeti diyorsun. Layik oldugun sekilde yönetilmeyi hak ediyorsun. Merak etme akli basinda insanlar yolunu buldu. sen düsün artik. Akilsiz zevat.
Peki sen biliyormusun ~ 4 yıl önce
Bu firmaların Havalimanı için devlete 1 milyar € kira ödemesi gerektiğini , ama geçen sene ödemediğini... Ama vatandaşın maaşından tak diye yüzde 20-30 gelir vergisi kesiyorlar... Sen anlamazsın bunu şimdi yani senin askeri ücretinden bile gelir vergisi kesiliyor ama iş para babalarına gelince kuzu oluyor sizin reisler
Klasik'e ~ 4 yıl önce
4.5 milyar euronun ne kadarı senin cebine girecek ki, senin cebinden de çıkması muhtemel parayı sorgulayan adama çamur atıyorsun? Dolar düşmesine rağmen halen 6 tl, sen hala bunları vatan kahramanı gibi savunuyorsun. Yettiniz be artık
chp ~ 4 yıl önce
istemezük

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istemezük ~ 4 yıl önce
Neden istemezler ? Çünkü vatanseverler, ve vizyonları var. Kısaca cahil değiller
isin gucun ~ 4 yıl önce
geyik. adam senin de cebinden cikan paranin nereye gittigini sorguluyor sen boyle geyik yaparken. bir is de soruya firsat vermeyecek sekilde acik net halk yararina yapilsa. oraya ucusa giderken de otobuse istemezuk de.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000