12 Aralık 2017, Salı 09:29:37

Ercan'ın ortakları mahkemelik oldu

Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı’nın işletmesini alan Taşyapı ve Terminal Yapı ortaklığı mahkemelik oldu.
  • Dokunmayin adamiza. Kktc Turkiyenin kalbidir!!!
  • Surpriz degil. Yamuk bir devletin her seyi yamuk olur. KKTC de dugune kadar hangi proje duzgun tamamlandi.... Bir yolu bile duzgun bir sekilde bitirip trafige acamiyorlar.... Her seyin altindan mutlaka yolsuzluk, engeller, kepazelik veya baska rezillikler cikar.
  • Bıktık şu basiretsiz Ercan havalimanı haberlerinden. Bırkın açıklamasını hükümet yapsın. NAsıl oldu da dünyada havalimanı görmemiş bir şirkete ihale verdiler.
  • Doco yine toplu katliama başladı.Ayıptır ,yazıktır, günahtır, kışın ortası yapılırmı bu insanlara. Bide kurbanlık gibi seçiyorlar. Bari duyuru yapın hiç olmazsa çıkmak isteyen bir sürü chef var.Yazık....
  • ya utanc bir durum bu Ercan vallahi utaniyorum gel beh TAV ya birisi efendi kurtar bu rezil durumu, TC buyukler niye almiyorsunuz bu adamlarin ellerinden???
  • Önüne gelene ihale verirsen olacağı budur. Ercan havalimanına yazık ettiniz. Eski halini arıyoruz. Şimdi Türkiyeden gelen personelin iş öğrenme yari oldu. Alın şu ihaleyi verin Limak, TAV, FraPort gibi büyük şirketlere. Hiç olmazsa profesyonelce ve çağdaş yönetim örneği sergilesinler.
  • K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ARTIK SBK BORAJET

Kıbrıs’taki Ercan Havalimanı’nın işletmesini alan Taşyapı ve Terminal Yapı ortaklığı mahkemelik oldu. İki şirket arasında ortak kurulan şirketteki yetkilerin paylaşımı nedeniyle çıkan kavga son 5 yıldır çözüme kavuşturulamadı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 5 yıl önce Ercan Havalimanının işletmesini birlikte alan Taşyapı ve Terminal Yapı, ortak kurulan şirketteki yetkilerin paylaşımı nedeniyle ihtilafa düştü ve mahkemelik oldu.

Terminal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alp Delimollaoğlu, şirketin sözleşmesinin hukuksuz yollarla yapıldığını ileri sürerken Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı "İddialar asılsız" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 5 yıl önce Ercan Havalimanı'nın işletmesi ve yeni terminal inşaatı için açılan ihale 2 Türk şirketi birbirine düşürdü. İhaleyi kazanan Taşyapı ve Terminal Yapı ortaklığı sonraki süreçte kurdukları ortak şirketteki 'yetki sınırları nedeniyle davalık oldu. Terminal Yapı iş bitirme belgeleri olduğu için ihale şartnamesi gereği yapımcılık ve işletmecilik işlerinde kendisinin sorumlu olması gerektiğini savunurken, Taşyapının ise büyük ortak olduğu gerekçesiyle buna yanaşmadığı iddia ediliyor.

Dünya Gazetesi'ne konuşan Terminal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alp Delimollaoğlu, bugüne kadar 40 havalimanı inşa ettiklerini ve NATO müteahhitleri arasında olduklarını ifade ederek bu tecrübelerini 2012'de ihaleye çıkan Ercan Havalimanını alarak sürdürmek istediklerini belirtti.

O dönem Taşyapıda çalıştığını söyleyen birisi tarafından ortaklığa ikna edildiğini anlatan Delimollaoğlu, "2012'de ihaleye girdik. Cironun yüzde 47.80ini devlet payı olarak önererek, 25 yıl süreyle ihaleyi kazandık. Toplam 240 milyon euroluk finansman ihtiyacını Taşyapının karşılaması, ihalede şart koşulan bitirme belgesini de bizim koymamızı kararlaştırdık. İşletme için kurulacak şirkette yüzde 80 Taşyapının yüzde 20 de bizim payımızın olmasını onayladık" dedi.

"300 MİLYON EURODAN PAYIMIZI ALAMADIK"

İhale şartnamesi gereği ortak kurulan şirkette kendilerinin 'yapımcı ve işletmeci ortak olması gerektiğini vurgulayan Delimollaoğlu, iki şirket arasındaki dava sürecinin buradan başladığını söyledi. Şirket kuruluşu işlerinin yürütülmesi için kendi şirketinden sınırlı yetki verdiği kişinin yetkilerini aşarak, daha önce anlaşılan şartların dışında bir kuruluş sözleşmesi imzaladığını savunan Delimollaoğlu, şöyle devam etti:

"Şirket kuruluşunun takibi için verdiğim vekalet ile şirket ana sözleşmesi ve tüzüğü imzalandı. Bu tüzükte 'yapımcı ve işletmeci ortak Taşyapının adını gördük. 'Düzeltin yoksa çekiliriz dedik. Bizi oyaladılar. Biz de süreci yargıya taşıdık. Şu anda ortak şirketimiz T&T Ltd. şirketimizde hisse oranları; Terminal Yapı AŞ yüzde 20, Taşyapı yüzde 70, KKTCli ortak Kaner yüzde 10dur. Taşyapı,Terminal Yapıyı işten tamamen dışladı. Ortak şirketimiz T&T Ltdnin genel kurullarına dahi sokulmadığımız gibi, genel kurul tutanakları ve şirket mali ve hukuki durumu ile ilgili bilgi alamıyoruz. T&T Ltd'in yönetimi ve hesapları ibra edilmedi."

Taşyapıyı yetki gaspı yapmakla suçlayan Delimollaoğlu, Taşyapının ihale yükümlülüklerini de geciktirdiğini ileri sürdü. Nisan 2017ye kadar yeni bir yolcu terminali ve pistinin yapılmadığını anlatan Delimollaoğlu, projeleri dahi 2.5 yıl sonra onaya sunduklarını ileri sürdü. Havalimanından bu güne kadar 300 milyon euroluk işletme karı elde edildiğini savunan Delimollaoğlu, bu paradan kendi paylarını alamadıkları gibi Taşyapının parayı kendi hesabına aktardığını ileri sürdü.

"İDDİALARIN TAMAMI YALAN"

İddialarla ilgili açıklama yapan Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, tüm iddiaların yalan olduğunu vurguladı. İki şirket arasında ortaklık sözleşmesi olduğunu aktaran Turanlı, "Sözleşmeyi incelerseniz, sıkıntılı bir durum olmadığını görürsünüz. Her şey sözleşmeye göre yapıldı. Onlar herhangi bir para yatırmadı. İş bitirme belgelerini kullandık sadece. Kendilerine de işi bitiminin ardından yüzde 20'lik kar paylarını ödeyeceğiz" dedi.

KIBRISLI TAŞERONLAR İŞ BIRAKTI

Özelleştirilip 25 yıllığına T&T Şirketi'ne devredilen ve ikinci yarısıyla ilgili çalışmaların 2018'de tamamlanması planlanan Ercan Havaalanı ihalesi yeniden mahkemelik oluyor. Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği, ihale şartlarına uyulmaması nedeniyle konuyu Yüksek İdari Mahkemesi'ne taşıyacak ve Taşyapı'nın inşaat karnesinin iptalini isteyecek. Birlik, Taşyapı'nın sözleşmede ‘daha önceden havaalanı yapmış ve bitirmiş olmak şartına ve yerli bir firma ile çalışma zorunluluğuna uymamasını' gerekçe gösteriyor. Taşyapı ile havaalanı inşaatında taşeron iş yapan birçok yerli firmanın çekildiği biliniyor.

Ercan'ın ortakları mahkemelik oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

X ~ 1 yıl önce
Dokunmayin adamiza. Kktc Turkiyenin kalbidir!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cerrah ~ 1 yıl önce
Olabilir ama cok hasta bir kalb. Tedaviye ihtiyaci var.....
Ayorgi ~ 1 yıl önce
Surpriz degil. Yamuk bir devletin her seyi yamuk olur. KKTC de dugune kadar hangi proje duzgun tamamlandi.... Bir yolu bile duzgun bir sekilde bitirip trafige acamiyorlar.... Her seyin altindan mutlaka yolsuzluk, engeller, kepazelik veya baska rezillikler cikar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bıktık ~ 1 yıl önce
Bıktık şu basiretsiz Ercan havalimanı haberlerinden. Bırkın açıklamasını hükümet yapsın. NAsıl oldu da dünyada havalimanı görmemiş bir şirkete ihale verdiler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik ~ 1 yıl önce
Doco yine toplu katliama başladı.Ayıptır ,yazıktır, günahtır, kışın ortası yapılırmı bu insanlara. Bide kurbanlık gibi seçiyorlar. Bari duyuru yapın hiç olmazsa çıkmak isteyen bir sürü chef var.Yazık....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kibrisli ~ 1 yıl önce
ya utanc bir durum bu Ercan vallahi utaniyorum gel beh TAV ya birisi efendi kurtar bu rezil durumu, TC buyukler niye almiyorsunuz bu adamlarin ellerinden???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mama ~ 1 yıl önce
Mamayı herkese yedirmezler. Bahsi geçen markalar dünya markaları. Ercana gelseler ercan uçmuştu. İşlettikleri her havalimanına sayısız havayolu getiriyorlar. Ercana kimler geldi Türk taşıyıcıların dışında ? Bu işler toplu konut yapanların işi değil. Havalimanı işleticilerin işi.
Ercan ~ 1 yıl önce
Önüne gelene ihale verirsen olacağı budur. Ercan havalimanına yazık ettiniz. Eski halini arıyoruz. Şimdi Türkiyeden gelen personelin iş öğrenme yari oldu. Alın şu ihaleyi verin Limak, TAV, FraPort gibi büyük şirketlere. Hiç olmazsa profesyonelce ve çağdaş yönetim örneği sergilesinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ARTIK SBK BORAJET ~ 1 yıl önce
K.TAZMİNAT HAKLARIMIZI ÖDEYİN ARTIK SBK BORAJET

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000