03 Ocak 2013, Perşembe 08:45:53

ERCAN İÇİN 'ÖZEL' GÜN!

Ercan Havaalanı'nda faaliyet gösteren yedi şirkete ait Duty Free'lerde çalışan 60 kişi, alanın 25 yıllığına Taşyapı İnşaat'a devredilmesiyle birlikte 31 Aralık itibariyle kapı önüne kondu...
  • Otopark abone ücretleri 25 TL den 140 TL ye çıkarıldı. Bu mu özelleştirme ? Umarım hükümet değişir ve bu ihale iptal olur. Sendikalar nerede acaba ?
  • Aman aman sakin Kibrislilara falan yonetimde yer vermesinler, 1 ay icinde batirirlar o havalimanini. Adamlar adada yasaya yasaya ,cok pasif ve beceriksiz olmuslar.
  • alandaki mevcut işletmeler , eğer kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorsa ; açsınlar davalarını hükümete veya ihaleyi alan şirkete , alsınlar yürütmeyi durdurma kararını .. ticaret , başkalarının sırtından para kazanma değil artık .. kar - zarar hesabını koca koca devletler yapmaya başladı .. bi sorsunlar bakalım hükümete , ercan' ın gerçek özelleştirme sebebi ne .. ercan'da yolcudan alınan alan vergisi + uçaklardan alınan konma + diğer hizmetlerin karşılığında , verilen hizmet düşük kalıyorsa ve hizmetin düşük kalmasında sendikalar - doyuma ulaşmış işçiler - taksiciler - free shop'çular ısrar ediyorsa ; tek çare ö-zel-leş-tir-me-dir .. bu iş buraya gelmeden yapılan bütün yorumlara , yol göstermelere kulak tıkayanlar , maalesef kendi yollarını kendileri çizdiler ..
  • Daha şimdiden taşyapı çalışanlara siz görürsünüz. Buraların patronu biziz. İntikamımız acı olacak diye söylenmeye başladılar. Ama buranın KKTC olduğunu unutmasınlar. Hükümet değiştiğinde taşyapı da gidecektir. Önce yöneticiliği öğrenecekler, sonra havacılığı sonra da terminali idare edecekler. İşleri çok zor değil imkansız.

Bugün yapılacak devirle de, CAS, küçük işletmeler, büfeler, taksicive otobüsçülerin de işsizlikle karşı karşıya kalabileceği belirtilirken, KTAMS Başkanı Kaptan, Ercan'da daha yüzlerce insanın işsiz kalabileceğini söyledi.
KKTC'nin dünyaya açılan tek kapısı, Ercan Devlet Havalimanı bugün resmen devrediliyor.

25 yıllığına Taşyapı İnşaat'a teslim edilecek Ercan'da yapılacak devir teslim, yeni bir kaosu da aralıyor.

Havalimanında faaliyet gösteren yedi şirkete ait Duty Freelerde çalışan toplam 60 kişi 31 Aralık itibariyle "kapı önüne kondu".

Bugün yapılacak devirle, CAS, küçük işletmeler, büfeler, taksici ve otobüsçüler için de tehlike çanları çalacak.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulun KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, UBP'nin kendi halkına daha fazla istihdam alanı yaratması gerekirken, yanlış icraatlarla yüzde 34 olan işsizlik oranını daha da artırdığını kaydetti.

Sendika olarak, özelleştirmenin karşısında olduklarını belirten Kaptan, "Özelleştirme, kamusal alanın yeşil sermayeye peşkeşidir" dedi.

Yapılan özelleştirme ile çalışanların daha düşük ücretlerle çalıştırılacağını ve emeklerinin sömürüleceğini savunan Kaptan, Ercan Havalimanının ülkeyi dünyaya bağlayan tek liman olduğunu vurguladı.

31 Aralık 2012 tarihinden itibaren ilk olarak Ercan'da faaliyet gösteren yedi şirkete ait Duty Freelerde çalışan yaklaşık 60 kişinin kapı önüne konulduğunu açıklayan Kaptan, "Çalışanlar, hiçbir sorgu sual yapılmadan işten atıldı" dedi.

"YÜZLERCE İNSAN İŞSİZ KALACAK"

Kaptan, söz konusu kişilerin durumlarının ne olacağını da sorarak, "Bu insanlar ev kiralarını nasıl ödeyecek? Evine nasıl ekmek götürecek?" dedi.

Yapılan özelleştirme ile Ercan Havalima-nı'ndaki diğer yerler, küçük işletmeler, büfeler, CAS, taksici ve otobüsçüler için de tehlike çanlarının çaldığını aktaran Kaptan, yüzlerce insanın işsiz kalabileceğini savundu.

"ÇALIŞANLARIN DURUMU NE OLACAK?"

KKTC hükümeti ve Taşyapı İnşaat arasında yapılan sözleşmede, çalışanların KKTC vatandaşı olacağına dair herhangi bir maddenin bulunmadığına da dikkat çeken Kaptan, "Bu insanların yerine kim çalışacak? Çalışma izniyle Türkiye'den mi işçi getirilecek? Yoksa daha ucuz emekle oradaki çalışanlar, daha fazla mı çalıştırılacak?" diye sordu.

"MÜCADELE EDECEĞİZ"

Kaptan, söz konusu çalışanların kendi sendikasına bağlı olmadıklarını ancak çalışanların kendisi ile temasa geçtiğini de aktararak, "diğer çalışanlarda benimle temasa geçerse, sendika kurulunda yapılan değerlendirmenin ardından onlarla birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

"ÜLKE HARAÇ MEZAT SATILIYOR"

Kaptan, ülkenin "haraç mezat satıldığını" kaydederek, "UBP transferlerle ve parti kapatarak, bu işi götüreceğine inanıyor" şeklinde konuştu.

KKTC'nin'üç buçuk yıldır kaos içerisinde olduğunu savunan Kaptan, hükümetin halk için en ufak bir icraat dahi yapmadığını kaydetti.

Kaptan, hayatın pahalılaştığını, maaşların ise olduğu yerde kaldığını ifade ederek, siftah yapamayan işlerin kapandığını ve tüm esnafın sokakta olduğunu söyledi.

"Hükümet, talimatla ülkeyi yönetmeyi marifet saymaktadır" şeklinde konuşan Kaptan, "ülkenin geleceği görmek, karanlıkta yol bulmaya benzer" dedi.

Kaptan, UBP hükümetinin derhal istifa etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

100 MİLYON EURO ÖDENDİ

Ercan Havalimanı'nın özelleştirilme ihalesini kazanan Taşyapı İnşaat'ın Başkanı Emrullah Turanlı, borcunun 100 milyon Euro'luk kısmını geçtiğimiz hafta ödemişti.

325 milyon Euro olan ihale bedelinin geriye kalan, 225 milyon Euro'nun da ödenmeye başlanacağı belirtilmişti. (Gündem Kıbrıs

ERCAN İÇİN 'ÖZEL' GÜN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Şimdiden ~ 9 yıl önce
Otopark abone ücretleri 25 TL den 140 TL ye çıkarıldı. Bu mu özelleştirme ? Umarım hükümet değişir ve bu ihale iptal olur. Sendikalar nerede acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eko ~ 9 yıl önce
Aman aman sakin Kibrislilara falan yonetimde yer vermesinler, 1 ay icinde batirirlar o havalimanini. Adamlar adada yasaya yasaya ,cok pasif ve beceriksiz olmuslar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 9 yıl önce
alandaki mevcut işletmeler , eğer kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorsa ; açsınlar davalarını hükümete veya ihaleyi alan şirkete , alsınlar yürütmeyi durdurma kararını .. ticaret , başkalarının sırtından para kazanma değil artık .. kar - zarar hesabını koca koca devletler yapmaya başladı .. bi sorsunlar bakalım hükümete , ercan' ın gerçek özelleştirme sebebi ne .. ercan'da yolcudan alınan alan vergisi + uçaklardan alınan konma + diğer hizmetlerin karşılığında , verilen hizmet düşük kalıyorsa ve hizmetin düşük kalmasında sendikalar - doyuma ulaşmış işçiler - taksiciler - free shop'çular ısrar ediyorsa ; tek çare ö-zel-leş-tir-me-dir .. bu iş buraya gelmeden yapılan bütün yorumlara , yol göstermelere kulak tıkayanlar , maalesef kendi yollarını kendileri çizdiler ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 9 yıl önce
Tamamen katılıyorum
.. ~ 9 yıl önce
Adam cikarinca hizmet iyilesecek mi?
İdarecilik ~ 9 yıl önce
Daha şimdiden taşyapı çalışanlara siz görürsünüz. Buraların patronu biziz. İntikamımız acı olacak diye söylenmeye başladılar. Ama buranın KKTC olduğunu unutmasınlar. Hükümet değiştiğinde taşyapı da gidecektir. Önce yöneticiliği öğrenecekler, sonra havacılığı sonra da terminali idare edecekler. İşleri çok zor değil imkansız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000