15 Mayıs 2018, Salı 10:06:18

Ercan Havalimanı Larnaka'nın gerisinde kaldı!

Gerek uçak biletlerinin daha ucuz olması gerekse de daha fazla havayolu bulunması nedeni ile Larnaka Havaalanı’na artan bu talep, Kuzey turizmini geriye götürürken, Güney turizmindeki artışa da zemin hazırlıyor.
  • Larnakanın gerisinde kaldı. Neyin önünde zaten ercan havalimanı ? Biraz uluslararası düşünüp ASQ ye girse de sonuçlarını tüm dünya görse. Rezilliğimiz belli olmasın diye uluslararası hiç bir platformda yok sayın ercan yöneticileri veya inşaat şirketi olduğundan müteahhitleri.
  • Ercan havalimanı değil Ercan AVM si. Herşey pahalı her yer dükkan yolcuya oturacak yer yok. İşletmesi yanlış. Böyle havalimanı mı olur. Tabii ki Larnaka yolcuyu alıp götürür. İmkanım olsa ben de oradan giderim. Adam daha ucuza daha konforlu ve daha medeni şekilde larnakaya uçuyor oradan KKTC ye geçmesi 20 dakika. Neden uçsun Ercandan ?
  • Kendi degerlerimizi yermekten ne zaman vazgecer yapilanlari gerceklikle degerlendirisek Ercan Havalimanindaki gelismeyi goruruz Larnaka Havalimanindanda ucuyorum ozellikle Londra gercekten ucuz rekabet var Bunun disinda. Ercandan ucus cok daha keyifli daha Hizli hareket ediyoruz iceride Arica Sevalde birseyler atistirmakta keyifli.
  • İmkanım olsa ercan havalimanını kullanmam. Sosyal konut inşaat şirketi havalimanı yönetiyor. Var mı dünyada bir örneği acaba ?
  • Bunlar yine ercanın iyi günleri. Daha da kötü olacak. Neden mi ? İşletmeci zihniyeti yanlış. Pazarlama yapamıyorlar. Tecrübeli elemanları yok. Ya kardeşim, oradan buradan toplanan işi fabilmeyen personelle terminal işletilir mi ? Sen herşeye fahiş fiyat koy, freeshoplar ateş pahası, içerisi AVM gibi tüm dükkanlar inanılmaz pahalı. Sonra da uçak sayısı azaldı. Gelmezler ey amatörler. Siz sektöre çok ama çok uzaksınız. Bir yerlere uçak getirtmek sefer başlatmak herkesin harcı değildir. Gidin bu işleri uzmanlarından öğrenin. TAV'a gidin, Fraporta gidin, Limak'a gidin. Ya da bu işleri bırakıp malum işiniz olan toplu konutçuluğa geri dönün.
  • Ne kadar saçma bir haber yapmışsınız. KKTC’ye Türkiye harici hiçbir yerden direk uçuş yok. Güney Kıbrıs’a ise belki 40-50 ülkeden direk uçuşlar var. Kısacası KKTC aslında yok farzedilen bir ülke. Gereksiz bir karşılaştırma!!!
  • Ne vardı kuzey, türkiyenin elinde olsaydı ? O zaman ne yatırımlar olurdu. Dünyanın 1 numaralı tatil bölgesi olabilirdi. Potansiyel çok fazla konumu süper ama güçlü bir devletleri yok.
  • besle gargayi gozu hikaysi bence
  • Türkler olarak kaziklamayi cok severiz hirsizlik kanimizda var

KKTC'de yayın yapan Yeni Bakış'ta yer alan habere göre; Yaz tatili nedeni ile yurt dışı tatilini düşünen vatandaş, ülkeye bazı havayolu şirketlerinin de seferlerini azaltması sebebi ile Ercan çıkışlı Avrupa seferlerinin dudak uçuklatan fiyatları nedeni ile gözünü Güney Kıbrıs’ta bulunan Larnaka Havaalanı’na çevirdi. Durum yurt dışında özellikle de İngiltere’de yaşayan ve KKTC’ye tatil için gelmek isteyen Kıbrıslı Türkler için de hiç farklı değil.

Tur operatörleri Güney’e yöneldi

Charter seferlerle birlikte Avrupa piyasasına açılan KKTC’de yeni teşvik sistemi nedeni ile tur operatörleri Larnaka Havaalanı’na yönelmiş durumda. Gerek uçak biletlerinin daha ucuz olması gerekse de daha fazla havayolu bulunması nedeni ile Larnaka Havaalanı’na artan bu talep, Kuzey turizmini geriye götürürken, Güney turizmindeki artışa da zemin hazırlıyor.

Londra’dan Ercan’a inen yolcu sayısında azalış 

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Turizm Dairesi verilerine göre 2016 yılında 8 bin 582 Londra çıkışlı yolcu Ercan Havaalanı’ndan KKTC’ye giriş yaparken, 2017 yılında ise bu sayının 7 bin 668’e gerilediği kayıtlara geçti.

Güney kara kapılarından KKTC’ye geçen Kıbrıslılarda artış var

İngiliz pasaportu ile Güney’den kara giriş kapılarından Kuzey’e geçen Kıbrıslıların 2017 yılındaki oranı 15 bin 389 iken bu oran 2016 yılında 13 bin 873’tü. Raporlara yansıyan rakamlarla, İngiliz pasaportu sahibi olan Kıbrıslı Türklerin Güney havaalanını kullanma oranındaki artış gözle görülür bir oranda hissediliyor.

Bir  yılda giriş yapan 782 bin yolcunun sadece 100 bini Kıbrıslı Türk

Yine KKTC’ye 2017 yılının ilk 5 aylık döneminde hava ve deniz yolu ile toplamda 782 bin 140 yolcu giriş yaparken, bunların sadece 114 bin 948’i KKTC uyruklu yolcu olarak kayıtlara geçti.

Ercan’dan ağırlıklı TC ve 3. dünya ülkeleri vatandaşları giriş yapıyor 

Ercan Havaalanı’ndaki girişlerdeki artışlar genelde TC uyruklular ve 3. Dünya ülkeleri olarak görülürken, KKTC vatandaşları ise Güney’i yani Larnaka Havaalanı’nı tercih ediyor.

Larnaka’yı cazip kılan fiyat farkı, saat farkı ve aktarma

Uçak biletleri fiyatları arasında Kuzey-Güney farkından dolayı İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin büyük çoğunluğu Larnaka Havaalanı’nı tercih ediyor. Ercan-İngiltere seferlerinin aktarmalı olması ve saat farkının da Larnaka’ya göre yüksek olmasının yanında uçak bileti fiyatlarının da Larnaka’ya göre hissedilir derecede farkı olması, yolcuların Ercan değil, Larnaka Havaalanı’nı seçmelerindeki en büyük etken.

Larnaka’dan en yüksek 7 bin iken Ercan’dan 16 bin

18 Mayıs 2018 gidiş-20 Mayıs 2018 Pazar dönüş Londra uçak bilet fiyatlar Ercan’da en düşük 1.369 TL iken en yüksek de 16.216 TL. Yine aynı tarihlerde Larnaka Havaalanı’ndan Londra gidiş-dönüş en düşük uçak bileti fiyatı 1.182 TL iken en yüksek ise 7 bin 874 TL olarak göze çarpıyor.

Kuzey - Güney en düşük fark 187 TL, en yüksek fark 8 bin TL

Ercan-Larnaka Havaalanlarından Londra’ya seyahat etmek isteyenler en düşük  uçak bileti fiyatları için 187 TL fark öderken, en yüksek uçak bileti farkı için 8 bin 342 TL ödemek zorunda. 

Ercan Havalimanı Larnaka'nın gerisinde kaldı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

LECN ~ 9 ay önce
Larnakanın gerisinde kaldı. Neyin önünde zaten ercan havalimanı ? Biraz uluslararası düşünüp ASQ ye girse de sonuçlarını tüm dünya görse. Rezilliğimiz belli olmasın diye uluslararası hiç bir platformda yok sayın ercan yöneticileri veya inşaat şirketi olduğundan müteahhitleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airport ~ 9 ay önce
Ercan havalimanı değil Ercan AVM si. Herşey pahalı her yer dükkan yolcuya oturacak yer yok. İşletmesi yanlış. Böyle havalimanı mı olur. Tabii ki Larnaka yolcuyu alıp götürür. İmkanım olsa ben de oradan giderim. Adam daha ucuza daha konforlu ve daha medeni şekilde larnakaya uçuyor oradan KKTC ye geçmesi 20 dakika. Neden uçsun Ercandan ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kKTC ~ 9 ay önce
Kendi degerlerimizi yermekten ne zaman vazgecer yapilanlari gerceklikle degerlendirisek Ercan Havalimanindaki gelismeyi goruruz Larnaka Havalimanindanda ucuyorum ozellikle Londra gercekten ucuz rekabet var Bunun disinda. Ercandan ucus cok daha keyifli daha Hizli hareket ediyoruz iceride Arica Sevalde birseyler atistirmakta keyifli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KKTC ~ 9 ay önce
Değerleri yermek ayrı bir şey. Bir işi bilen insana verirsen adam gibi işletmecilik yapar. İşletmeyi sırf siyasi diye olmadık birine verirseniz yaşanan rezilliklerde normal olur. Ne yapalım yaşananları yazmayalım mı ? Dutyfree bakkaldan daha mı ucuz diyelim ?
İmkan ~ 9 ay önce
İmkanım olsa ercan havalimanını kullanmam. Sosyal konut inşaat şirketi havalimanı yönetiyor. Var mı dünyada bir örneği acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 9 ay önce
Bunlar yine ercanın iyi günleri. Daha da kötü olacak. Neden mi ? İşletmeci zihniyeti yanlış. Pazarlama yapamıyorlar. Tecrübeli elemanları yok. Ya kardeşim, oradan buradan toplanan işi fabilmeyen personelle terminal işletilir mi ? Sen herşeye fahiş fiyat koy, freeshoplar ateş pahası, içerisi AVM gibi tüm dükkanlar inanılmaz pahalı. Sonra da uçak sayısı azaldı. Gelmezler ey amatörler. Siz sektöre çok ama çok uzaksınız. Bir yerlere uçak getirtmek sefer başlatmak herkesin harcı değildir. Gidin bu işleri uzmanlarından öğrenin. TAV'a gidin, Fraporta gidin, Limak'a gidin. Ya da bu işleri bırakıp malum işiniz olan toplu konutçuluğa geri dönün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok saçma ~ 9 ay önce
Ne kadar saçma bir haber yapmışsınız. KKTC’ye Türkiye harici hiçbir yerden direk uçuş yok. Güney Kıbrıs’a ise belki 40-50 ülkeden direk uçuşlar var. Kısacası KKTC aslında yok farzedilen bir ülke. Gereksiz bir karşılaştırma!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rovx ~ 9 ay önce
Ne vardı kuzey, türkiyenin elinde olsaydı ? O zaman ne yatırımlar olurdu. Dünyanın 1 numaralı tatil bölgesi olabilirdi. Potansiyel çok fazla konumu süper ama güçlü bir devletleri yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ertug ~ 9 ay önce
besle gargayi gozu hikaysi bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 9 ay önce
Türkler olarak kaziklamayi cok severiz hirsizlik kanimizda var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000