07 Nisan 2009, Salı 15:41:40

ENKAZIN NEREDE OLDUĞU BİLİNİYOR MUYDU?

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazası, adından söz ettirmeye devam ediyor...
  • JANDARMA GRİD sistem haritasını kullanır.HAVACILIKTA ise COOGRAFİK harita kullanılır.İkisi birbirinden tamamen farklıdır.Coografik koordinatla verilen noktalar, GRİD haritada bulunamaz.(özel bir formülle çevirilmesi gerekir) Zafer YEŞİLGÜL
  • dikkatimi çeken 3 farklı gsm baz istasyonu o bölgede varmış şahsen ben inanmıyorum herkesin tahmin edebileceği (reklam olmasın diye ismini yazmıyorum) bir tane olduğu kanaatindeyim diğerleri % 90 küsür kapsama alanı yalanının ortaya çıkmaması için böyle yalanlar söyleme gereğinde olduklarından bana böyle dedikodu yayıyorlar gibi geldi
  • ben on yıl askeri helikopterle uçtum o zamanlar şimdi söylediğiniz cihazların bir çoğu yoktu ve bizde o yüzden çok kayboluyorduk yere inip vatandaşlara burası neresi deyip öğrendikten sonra haritaya bakıp gerçek yönümüzü buluyorduk yani hata haritada değil doğru okuyamayanda olabilir ama bu günümüzde çok saçma çünkü hemen herkesin artık gps cihazı var bu yüzden bu iddia tamamen saçma
  • jandarma grid sistemi kullanır.
  • gerek dtc cartricle yapılan koordinatları otomatik yüklemede gerek se alıgn esnasında yeryüzünün neresinde oldugunuza göre girilen north ve east değerli koordinat değerleri ile girildiğinde hangi ıns olursa olsun (ln-39 ve ln-93 model)size en uygun koordinatı verecektir sistemlerde gps de varsa uçuş esnasında devamlı 0.2 saniyede update yapar.buda size 1 milde 0.2 m hata payı demektr ki yer tespitinde bulunmamak imkansızdır.
  • .Resmi kurulların raporları bile beklenmeden her konu hakkında bilmeden nesıl yorum yapabiliyorsunuz,anlamak mümmkün değil. 1.Helikopter route ne demektir.IFR yada VFR route nedir ,VFR uçuş limitleri nedir,helikopterin performansı nedir.Eski bir DHMİ personeli olarak o bölgede Radar kapsaması ve IFR routların MEA ,MOCA ,MORA 'ları ve helikopterlerin uçuş tavanları nedir .Bunlar hakkında bilgi sunmadan yalan yanlış birşeyler söylerseniz ,sadece insanları yanıltırsınız.Televizona çıkmak adına bunu yapmayın . 2.Bugünde Jandarmaya harita dersi vermeye çalışıyorsun.Askerin elinde hem grid hem coğrafi koordinata sahip harita vardır ve bir çok haritasındada ikiside vardır bırak o birliklein başındaki personeli çvş. bile giridi coğ.çevirir.
  • Hepsi Merkator projeksiyona göre yapılmış, biribirlerinin kopyası haritalar. Üzerindeki koordinat skalandırmaları coğrafi ve grid sistemi olarak ayrılıyor. Jandarmanın kullandığı haritalar büyük ölçekli olduğu için daha ayrıntılı ve haritanın kodu yanında bulunduğu yer ile ilgili isim de kullanılıyor. Malatya gibi. Ancak, her yerde bulunan GPS cihazları da, bilgisayar programları da, harita üzerinde işaretlemek sureti ile tersten koordinat bulma sureti ile her nokta harita üzerinde aynı çıkar. İki dakikada çözülür. Bu konuda kesinlikle zafiyet yoktur. Mesela, F-16/F-4/F_5/Cougar'ların INS cihazına her iki koordinat sistemi ile de koordinat girilebilir. Arkadaşımız emekli olalı epeyi bir süre olmuş anlaşılan.
  • Neden böyle bir sonuç ortaya çıkıyor anlaşılır gibi değil.Aslında anlaşılıyor.Görevini yapması gereken kişiler gereken hassasiyeti göstermediği ortaya çıkıyor.Bir iş yapılıyor veya yaptırılıyor. Bu yapılan işin doğruluğu teyit edilmez mi? Yapılan harita gerçekten ilgili bölgeye mi ait yoksa başka bölgeye mi ait yaptırıldıktan sonra gerekli doğrulamalar yapılsa bu sonuç ortaya çıkmazdı.Ne şehit ne gazi hesabı oluyor.Ölem ölsün kalan sağlar bizimdir.Demek ki kafamızı kaldırıp doğru ile yanlışı görmek için kafamıza daha çok taş düşmesi gerekiyor.DİLERİM EN KISA ZAMAN DA BU GAFLETTEN KURTULURUZ.
  • BU HARİTA AÇIKLAMASI İYİCENE KAFAMI KARIŞTIRDI.AKLIM ERMEDİ KOORDİNATIN DEĞİŞMESİ OLURMU.dÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN,HANGİ CİHAZ VEYA HANGİ HARİTA ÜZERİNDE OLURSA OLSUN HATTA EN BASİT HARİTADA BİLE ENLEM VE BOYLAM VERİLERİ KESİŞİNCE AYNI NOKTA ÇIKAR. YETERKİ HARİTA HATALI BASILMIŞ OLMASIN.
  • jandarma'nın elindeki haritalar hangi projeksiyona göre? böylesine büyük bir fark nasıl olabilir? Günümüzde dünya koordinatlarına en uygun projeksiyon WGS-84 projeksiyonudur ve bütün mercator haritaları hızla bu projeksiyona göre güncellenmektedir. her teknolojinin başı askeri teknolojiyse bu yazıdaki paftaların yanlış olması çok saçma geldi bana...

Enkazın 3 gün sonra bulunması ve bu yüzden helikopterdeki kişilerin öldüğü ifade edilirken, ihmal, suikast, pilotaj hatası ve hava şartları kazanın ardından ortaya atılan bir çok iddiadan sadece birkaçı olarak kayıtlara geçti.

Ortaya atılan bir diğer iddiada ise, kazadan yaklaşık bir saat sonra 3 farklı GSM operatörünün yaptığı tespitte kazanın olduğu bölge birebir tespit ediliyor. Ancak olay yeri, arama ekipleri tarafından bir türlü bulunamıyor. Ayrıca ortaya çıkan bir belgede ise çıkan sonuç, kazanın olduğu yerin koordinatları ile ilgili birimlerin tespit yaptığı koordinatların birebir örtüştüğü yönünde.

Olay hakkında bu kez de emekli askeri hava trafik kontrolörü Zafer Yeşilgül konuştu. Yeşilgül, koordinat tartışmalarına şöyle açıklık getirdi:

Jandarmanın kullanmış olduğu harita sistemi özel bir sistem olup tüm dünyanın kullandığı enlem - boylam meridyenlerinden farklı bir sistem içermektedir. İletişim kurumunun vermiş olduğu bilgilerle hakiki koordinatlar bire bir örtüştüğünden yola çıkarak daha önce karşılaştığımız bir olayın burada da vuku bulduğu görülecektir.

İletişimin kurumunun vermiş olduğu koordinatlara, dünyanın neresinden bakarsanız bakın hep aynı koordinat çıkacaktır. Yani tek nokta.
Oysa jandarmanın kullandığı haritalar paftadır ve her bölgenin ayrı paftası mevcuttur. Yani Eruh bölgesi için ayrı, Kahramanmaraş bölgesi için ayrı, İstanbul ve diğer bölgeler için ayrı. Dolayısıyla iletişim kurumunun vermiş olduğu  koordinatlar direk olarak Kahramanmaraş jandarmasına verilmişse ki öyle gözüküyor, Kahramanmaraş jandarması kendine ait olan paftasındaki kendi koordinatlarında arayacak ve farklı bir koordinat bulacaktır.
 
Aynı koordinatlar diğer il jandarmalara verilirse onlarda da farklı noktalara çıkacaktır. Kısacası jandarmanın her paftasında aynı koordinatlar mevcuttur.

Örnek: 29 34 43 doğu 40 45 47 batı koordinatları jandarmanın her paftasında farklıdır.
 
Ben böyle bir olayla 2004 yılında Bursa’da düşen ve 3 gün sonra bulunan f-16 uçağında fark ettim. Jandarma sürekli farklı bir bölgeye gidiyordu ve görüşmek için çağırdığımda ellerimdeki haritaları 10’luk sisteme göre farklı bir sistem olduğunu fark ettim. Bugün de yaptığım kontrolde aynı haritaları kullandıklarını fark ettim.

ENKAZIN NEREDE OLDUĞU BİLİNİYOR MUYDU?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 13 yıl önce
JANDARMA GRİD sistem haritasını kullanır.HAVACILIKTA ise COOGRAFİK harita kullanılır.İkisi birbirinden tamamen farklıdır.Coografik koordinatla verilen noktalar, GRİD haritada bulunamaz.(özel bir formülle çevirilmesi gerekir) Zafer YEŞİLGÜL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
dikkatimi çeken 3 farklı gsm baz istasyonu o bölgede varmış şahsen ben inanmıyorum herkesin tahmin edebileceği (reklam olmasın diye ismini yazmıyorum) bir tane olduğu kanaatindeyim diğerleri % 90 küsür kapsama alanı yalanının ortaya çıkmaması için böyle yalanlar söyleme gereğinde olduklarından bana böyle dedikodu yayıyorlar gibi geldi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ben on yıl askeri helikopterle uçtum o zamanlar şimdi söylediğiniz cihazların bir çoğu yoktu ve bizde o yüzden çok kayboluyorduk yere inip vatandaşlara burası neresi deyip öğrendikten sonra haritaya bakıp gerçek yönümüzü buluyorduk yani hata haritada değil doğru okuyamayanda olabilir ama bu günümüzde çok saçma çünkü hemen herkesin artık gps cihazı var bu yüzden bu iddia tamamen saçma

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
jandarma grid sistemi kullanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
gerek dtc cartricle yapılan koordinatları otomatik yüklemede gerek se alıgn esnasında yeryüzünün neresinde oldugunuza göre girilen north ve east değerli koordinat değerleri ile girildiğinde hangi ıns olursa olsun (ln-39 ve ln-93 model)size en uygun koordinatı verecektir sistemlerde gps de varsa uçuş esnasında devamlı 0.2 saniyede update yapar.buda size 1 milde 0.2 m hata payı demektr ki yer tespitinde bulunmamak imkansızdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
.Resmi kurulların raporları bile beklenmeden her konu hakkında bilmeden nesıl yorum yapabiliyorsunuz,anlamak mümmkün değil. 1.Helikopter route ne demektir.IFR yada VFR route nedir ,VFR uçuş limitleri nedir,helikopterin performansı nedir.Eski bir DHMİ personeli olarak o bölgede Radar kapsaması ve IFR routların MEA ,MOCA ,MORA 'ları ve helikopterlerin uçuş tavanları nedir .Bunlar hakkında bilgi sunmadan yalan yanlış birşeyler söylerseniz ,sadece insanları yanıltırsınız.Televizona çıkmak adına bunu yapmayın . 2.Bugünde Jandarmaya harita dersi vermeye çalışıyorsun.Askerin elinde hem grid hem coğrafi koordinata sahip harita vardır ve bir çok haritasındada ikiside vardır bırak o birliklein başındaki personeli çvş. bile giridi coğ.çevirir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Hepsi Merkator projeksiyona göre yapılmış, biribirlerinin kopyası haritalar. Üzerindeki koordinat skalandırmaları coğrafi ve grid sistemi olarak ayrılıyor. Jandarmanın kullandığı haritalar büyük ölçekli olduğu için daha ayrıntılı ve haritanın kodu yanında bulunduğu yer ile ilgili isim de kullanılıyor. Malatya gibi. Ancak, her yerde bulunan GPS cihazları da, bilgisayar programları da, harita üzerinde işaretlemek sureti ile tersten koordinat bulma sureti ile her nokta harita üzerinde aynı çıkar. İki dakikada çözülür. Bu konuda kesinlikle zafiyet yoktur. Mesela, F-16/F-4/F_5/Cougar'ların INS cihazına her iki koordinat sistemi ile de koordinat girilebilir. Arkadaşımız emekli olalı epeyi bir süre olmuş anlaşılan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Neden böyle bir sonuç ortaya çıkıyor anlaşılır gibi değil.Aslında anlaşılıyor.Görevini yapması gereken kişiler gereken hassasiyeti göstermediği ortaya çıkıyor.Bir iş yapılıyor veya yaptırılıyor. Bu yapılan işin doğruluğu teyit edilmez mi? Yapılan harita gerçekten ilgili bölgeye mi ait yoksa başka bölgeye mi ait yaptırıldıktan sonra gerekli doğrulamalar yapılsa bu sonuç ortaya çıkmazdı.Ne şehit ne gazi hesabı oluyor.Ölem ölsün kalan sağlar bizimdir.Demek ki kafamızı kaldırıp doğru ile yanlışı görmek için kafamıza daha çok taş düşmesi gerekiyor.DİLERİM EN KISA ZAMAN DA BU GAFLETTEN KURTULURUZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
BU HARİTA AÇIKLAMASI İYİCENE KAFAMI KARIŞTIRDI.AKLIM ERMEDİ KOORDİNATIN DEĞİŞMESİ OLURMU.dÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN,HANGİ CİHAZ VEYA HANGİ HARİTA ÜZERİNDE OLURSA OLSUN HATTA EN BASİT HARİTADA BİLE ENLEM VE BOYLAM VERİLERİ KESİŞİNCE AYNI NOKTA ÇIKAR. YETERKİ HARİTA HATALI BASILMIŞ OLMASIN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
jandarma'nın elindeki haritalar hangi projeksiyona göre? böylesine büyük bir fark nasıl olabilir? Günümüzde dünya koordinatlarına en uygun projeksiyon WGS-84 projeksiyonudur ve bütün mercator haritaları hızla bu projeksiyona göre güncellenmektedir. her teknolojinin başı askeri teknolojiyse bu yazıdaki paftaların yanlış olması çok saçma geldi bana...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000