12 Haziran 2017, Pazartesi 10:53:05

Emrullah Turanlı'nın Ercan Havalimanı isyanı!

Star Kıbrıs Gazetesi yazarlarından Erçin Şahmaran, KKTC'de bir türlü gündemden düşmeyen Ercan Havalimanı'nı köşesine taşıdı. Şahmaran, havalimanın işletmecisi T&T'nin sahibi Emrullah Turanlı'ın da görüşlerine yer verdi.
  • Arkadaşlar şuradaki yorumları okunyunca sektörde hala gerilerde olduğumuz belli oluyor. Arkadaşlar sizlerin tecrübeli dediğiniz işletmeler yani (ICF eski adı Bayındır) yol inşaatı yapan bir firmaydı, hatta sarelle, istanbulda bir eğlence merkezi,Ankarada Hastanesi vardı. Bu işlerle uğraşan firma Havalimanı inşaatı yaptı ve işletti o işletme ICF adı altında hala devam ediyor ve de çok başarılılar. TAV ICF ten sonra açıldı malesefki Tepe-Akfen-Via yani TAV. Onlarda inşaat firmasıyındı yol yapıyorlar. ortadoğuda inşaat işleri yapıyorlardı.Yani demek istediğim inşaat firması değilseniz bir havalimanı yapamazsınız. Gelelim çalışanlara.Bu günlerde bir havalimanının yapım maliyeti 250 milyon- 300 milyon euro civarında olduğunu hesaplarsak.Bu parayı yatıran bir firma taktir edersinizki yoldan gecen adamları alıpta o havalimanını işletmeye çalışmaz.Bu sektörün içinde olan biri olarak Türkiyedeki ve Türk işletmecilerin işlettiği tüm havalimanlarında arkadaşlarım var ise buda ispatıdır.Saygılar
  • Taşıma su ile değirmen dönmez beyler. Daha önce hiç yapmadığınız, hiç bilmediğiniz, elinizde insan kaynağı olmayan bir işe girerseniz sonuç ortada. KKTC de toplu konut işine neden girmediniz. Sizin işiniz bu aslında. Oradan buradan toplama tecrübesiz kişilerle bu işi götürmeye çalışıyorsunuz. Siz dua edin ki KKTC sivil havacılığı bu işi bilmiyor. Aynı işi Türkiyede veya başka bir avrupa ülkesinde yapsaydınız, çoktan kontratınızı fesh etmişlerdi.
  • Türkiyede bu işi tek doğru düzgün yapan ve uluslararası mecrada bu işi Türk olarak yapabilecek tek bir firma var oda TAV. İşlettikleri her liman gerek mimari gerekse operasyonel açıdan saat gibi tıkır tıkır işliyor. Rahmetli babam her işi erbabına yaptıracaksın, belki fazla ödersin ama başın ağrımaz derdi.
  • Eğerki rum sempatisi ( yani kıbrıs rumlarından bahsediyorum) olan birine ihaleyi verecek olursanız. Yerde duran kuştan bile sorun çıkartılarlar.
  • 5 yıl önce ercan havalimanına geldinmi kardeşim sen hiç ..bellki gibi gitmemişsiniz farkı görmüyorsunuz.. havacılıktan işlemecilikten bir haber oldugunuzda kesin.. her doktorum diyene oram ağrıyo ilaç ver denildiği gibi her havalimanında gördüğün tek tük salak personel işletme personeli değildir..
  • beter ol
  • .. hem kel , hem foduldur bu KA KA TE CE .. ne gendileri yapar , ne başgasına yapdırırlar .. gider urum tarafına , görür moderin uçak alanını , gelir gendi evine , " neçün larnaka gibin uçak alanımız yok " deye dövünür .. belki de , " urumunan birleşeceyik " diye umudları vardır ..
  • Herkes bildiği işi yapacak. Toplu konut yapmaya çalışan bir firma neden havalimanı işletmesine soyunur? Soyunuyorsa da bunlara katlanacak. Kabahat KKTC de. Neden bu ihaleyi terminal işletmecisi bir firmaya vermedi ? NEden Emrullah beyi tercih etti ? Şimdi gidin Ercan rezilliğini görün. eğitimsiz personel. Tecrübesiz personel. Yer gök freeshop. Hem de marketten daha pahalı. Denetleyecek sivil havacılığın da dünyadan bir haberi yok. Ne eğitimleri ne de bir tecrübeleri var. Kısaca aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

Star Kıbrıs Gazetesi yazarlarından Erçin Şahmaran, KKTC'de bir türlü gündemden düşmeyen Ercan Havalimanı'nı köşesine taşıdı. Şahmaran, havalimanın işletmecisi T&T'nin sahibi Emrullah Turanlı'ın da görüşlerine yer verdi.

İşte Erçin Şahmaran'ın o yazısı:

ERCAN havaalanı özelleştirilmesi çok konuşuldu.

Hala konuşuluyor, tartışılıyor, KKTC'nin kullanılan tek hava limanı.

Hava yoluyla tek giriş kapısı.

Hiçbir kimse, hiçbir ülke, tek olan hiçbir yapısını elinden çıkarmaz.

Bu ne ekonomik, ne mantık, ne de devlet yönetimiyle bağdaşacak uygulama değil.

Üstelik 25 yıllığına, üstelik başka açılmayacak garantisi vererek.

Fakat bizde oluyor, bizde 'ben yaparım olur mantığı' her şeyden önce.

Ve oldu da, bir hükümet kararı yetti, toplumsal çıkar, mutabakat, düşünülmeden, halka bununla ilgili tek kelime söylenmeden, ben yaparım olur denilerek yapıldı.

Yapanlar gitti, yaptıkları kaldı.

Nedendir bilmem, ERCAN konusu ve Kıbrıs Türk Hava Yolları konularını birbirinden ayıramıyorum.

Hava yolları ile ilgili olduklarından dolayı mı acaba, düşünüyorum.

Bu ülkenin iki önemli değeri, biri artık bizim değil, diğeri hala daha boşluğu dolmayan, hissedilen bir acı.

Biz bu kadar beceriksiz miyiz? Yönetme, ayakta tutma, yaşatma kabiliyetimiz yok mu?

Yoksa hepsi siyasi, bilinçli, bir oyunun sonucu mu?

Yani bu ülkenin, bu devletin gücü ne ki, bu kurumlarına sahip çıkamadı, kendini aşan güçlüklere kolayca teslim oldu.

Devletle, yönetenler o kadar karıştı ki.

Yönetici konumunda olanlar bunları kendince doğru görebilir.

Peki, bu yeterli mi?

Görünen o ki yeterli ve toplumun bir bölümü de bunu dert etmiyor.

ERCAN konusuna yeniden dönersem, konu sorunlu ve sorun olmaya devam edecek.

Hele başka havaalanı açmama garantisi, tekelden keyfi yönetimle uzun süre konuşulacak.

İnşaatın yapılması, devletin üzerine düşenler, kontrolörlük için hizmet alımı yapılmasında yaşanan süreç, unutturulmak istense de, hafızalardan kolay silinmeyecek.

Şimdi 25 yıllık sözleşme, 4 yıl daha uzatılarak 29 yıla çıkarıldı.

Neden, sebebi nedir, toplumsal çıkar var mı?

Yanlış veya doğru, önyargılı değil, sadece şeffaf şekilde bu kararın sebebini öğrenmek kamuoyunun hakkı.

Konuyla ilgili ERCAN işletmesini elinde tutan şirketin sahibi Emrullah Turanlı ile bir telefon görüşmem oldu.

Daha önce yine konuşmuştuk ve 'pişman değilim' demişti.

Emrullah Turanlı bugün için şunları söylüyor;

'Allah hepimizin yardımcısı olsun. Ben Kıbrıs'taki gündemi anlamakta zorlanıyorum. Ben 5 yıldır ızdırap çekiyorum. Oralarda gündem olmuşum, halimi soran yok. Bana beş yıldır zulüm ediyorlar. Bitmedi, hala daha zulüm ediyorlar. Benim makinelerim geldi. Hala gümrükte, çekilmesine izin vermiyorlar. Amaçları ne anlamadım. Artık ne istiyorlarsa yapsınlar, isteyen istediğini söylesin. Bıktım, hiçbir şey söylemiyorum artık. Sözleşme uzamış, uzamamış, ben hakkımı hukuk yoluyla, mahkemelerde arayacağım. Bana başka bir yol bırakmadılar.'
Emrullah Turanlı'nın söyledikleri bunlar.
O da kendince şikâyetçi.
Ne kadar ilginçtir ki, bu konuda memnun olan yok.

Emrullah Turanlı'nın Ercan Havalimanı isyanı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (25)

Cok Bilenlere ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar şuradaki yorumları okunyunca sektörde hala gerilerde olduğumuz belli oluyor. Arkadaşlar sizlerin tecrübeli dediğiniz işletmeler yani (ICF eski adı Bayındır) yol inşaatı yapan bir firmaydı, hatta sarelle, istanbulda bir eğlence merkezi,Ankarada Hastanesi vardı. Bu işlerle uğraşan firma Havalimanı inşaatı yaptı ve işletti o işletme ICF adı altında hala devam ediyor ve de çok başarılılar. TAV ICF ten sonra açıldı malesefki Tepe-Akfen-Via yani TAV. Onlarda inşaat firmasıyındı yol yapıyorlar. ortadoğuda inşaat işleri yapıyorlardı.Yani demek istediğim inşaat firması değilseniz bir havalimanı yapamazsınız. Gelelim çalışanlara.Bu günlerde bir havalimanının yapım maliyeti 250 milyon- 300 milyon euro civarında olduğunu hesaplarsak.Bu parayı yatıran bir firma taktir edersinizki yoldan gecen adamları alıpta o havalimanını işletmeye çalışmaz.Bu sektörün içinde olan biri olarak Türkiyedeki ve Türk işletmecilerin işlettiği tüm havalimanlarında arkadaşlarım var ise buda ispatıdır.Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilenler ~ 5 yıl önce
Bir ICF dediğiniz firma Fraportun ortağıdır o da terminal işletmecisidir. İki TAV açıldığında Vienna ile ortaktı (Tav ın V si) o da terminal işletmecisiydi. Kısaca ortaklarla bu işleri öğrendiler. Hiç biri toplu konut firması değildi. Bilmeden yazmayalım. Ercan da çalışanların nerelerden geldiği belli. Şimdi burada ifşa etmenin bir anlamı yok. Keşke hiç bu yazıyı yazmasaydınız. Kötü oldu şimdi.
Çok Bilenlere ~ 5 yıl önce
Bre Cahil. Keşke biraz araştırıp yazsaydın. İşte sizin bilginiz bu kadar. ICF nedir ? Fraport. TAV nedir ? Tepe Akfen Vienna (idi). Fraport ve Vienna nedir ? Terminal işletmecileri. Taşyapı nedir ? Toplu konutçu. Bu kadar kafi mi ?
Çok bilenlere ~ 5 yıl önce
İşte Ercan havalimanı çalışanlarının havacılık bilgisi. Sonra da yoldan geçen adamı alıp çalıştırmaz vs diye yazılar yazmış. Bak işte yoldan geçeni almış birde yorum yazdırmış. Sivil havacılığın veya Terminalciliğin önünden bile geçmemiş. TAV ve ICF in ne anlama geldiğini dahi bilmiyor. TAV ın V si VIA değil VIE idi. Ahh ah kimler terminal işletmeciliğine soyunmuş.
Taşyapı ~ 5 yıl önce
Taşıma su ile değirmen dönmez beyler. Daha önce hiç yapmadığınız, hiç bilmediğiniz, elinizde insan kaynağı olmayan bir işe girerseniz sonuç ortada. KKTC de toplu konut işine neden girmediniz. Sizin işiniz bu aslında. Oradan buradan toplama tecrübesiz kişilerle bu işi götürmeye çalışıyorsunuz. Siz dua edin ki KKTC sivil havacılığı bu işi bilmiyor. Aynı işi Türkiyede veya başka bir avrupa ülkesinde yapsaydınız, çoktan kontratınızı fesh etmişlerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 5 yıl önce
.. KA KA TE CE havacılığı içinde , Ercan yenilenmesin diye , her hafta sonu gittikleri rum tarafından rüşvet alanlar desem ??
Gözyaşı ~ 5 yıl önce
Ekranlara çıkıp ağladınmı bu iş tamamdır
Bilenler'e ~ 5 yıl önce
Bi ifşa etsene lütfen.Bizde bilelim.bu arada kendinide ifşa ette millette seni bilsin.
.. ~ 5 yıl önce
http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/emrulah-turanlidan-rusvet-iddiasi.html
Kimse alınıp darılmasın ~ 5 yıl önce
Türkiyede bu işi tek doğru düzgün yapan ve uluslararası mecrada bu işi Türk olarak yapabilecek tek bir firma var oda TAV. İşlettikleri her liman gerek mimari gerekse operasyonel açıdan saat gibi tıkır tıkır işliyor. Rahmetli babam her işi erbabına yaptıracaksın, belki fazla ödersin ama başın ağrımaz derdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TAV ~ 5 yıl önce
TAV alsaydı burası dünya çapında bir havalimanı olmuş ve işletiliyor olurdu.
İsimsizler ~ 5 yıl önce
Eğerki rum sempatisi ( yani kıbrıs rumlarından bahsediyorum) olan birine ihaleyi verecek olursanız. Yerde duran kuştan bile sorun çıkartılarlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
alooo ~ 5 yıl önce
5 yıl önce ercan havalimanına geldinmi kardeşim sen hiç ..bellki gibi gitmemişsiniz farkı görmüyorsunuz.. havacılıktan işlemecilikten bir haber oldugunuzda kesin.. her doktorum diyene oram ağrıyo ilaç ver denildiği gibi her havalimanında gördüğün tek tük salak personel işletme personeli değildir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alooo ~ 5 yıl önce
5 Yıl önce orası bakımsız da olsa havalimanıydı. Şimdi ise AVM den farkı yok. Her yer dutyfree olmuş. İşletmeden anlamayanlar hele ki Türkiyede işten atılıp Ercan da iş bulanlar hiç yorum yazmasın. Havalimanının fonksiyonel olması önemli. Yürüyen merdivenli olması değil. Üç beş dükkan yapınca havalimanı güzelleşti mi sandınız yoksa ? Durumunuz gerçekten çok vahim. Bari yorum yapıp cahilliğinizi belli etmeyin. Ortalıkta dolaşanlar işletme personeli olmayabilir. İşleten zihniyet işi bilmiyor dolayısı ile işletmede rezalet hale dönüşüyor. Bugün kazanılan paralar beş sene önce sivil havacılığa kalmış olsaydı, şimdi orası parmakla gösterilen havalimanı olurdu. Şimdi de parmakla gösteriliyor ama rezillik açısından. Ayrıca sizler havalimanında çalışan diğer personel için de salak diyecek kadar küçülmüşünüz. Onlar sizin iş arkadaşlarınız. Bence daha terbiyeli ve saygılı olsun.
beter ol ~ 5 yıl önce
beter ol

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 5 yıl önce
.. hem kel , hem foduldur bu KA KA TE CE .. ne gendileri yapar , ne başgasına yapdırırlar .. gider urum tarafına , görür moderin uçak alanını , gelir gendi evine , " neçün larnaka gibin uçak alanımız yok " deye dövünür .. belki de , " urumunan birleşeceyik " diye umudları vardır ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Micky Maus ~ 5 yıl önce
Eh napacan gardas... Micky Maus ulkesi....
Ercan ~ 5 yıl önce
Herkes bildiği işi yapacak. Toplu konut yapmaya çalışan bir firma neden havalimanı işletmesine soyunur? Soyunuyorsa da bunlara katlanacak. Kabahat KKTC de. Neden bu ihaleyi terminal işletmecisi bir firmaya vermedi ? NEden Emrullah beyi tercih etti ? Şimdi gidin Ercan rezilliğini görün. eğitimsiz personel. Tecrübesiz personel. Yer gök freeshop. Hem de marketten daha pahalı. Denetleyecek sivil havacılığın da dünyadan bir haberi yok. Ne eğitimleri ne de bir tecrübeleri var. Kısaca aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan'a ~ 5 yıl önce
Bu yorumu başka bir Ercan haberindede görmüştüm. Sanırım işi gücü olmayan klavye abileri, boş zamanlarında burada takılıyor. yazık biraz ticaretten anlasanız ne güzel olacak.
Ercan ~ 5 yıl önce
Ercan aynı ercan dolayısı ile de yorumlar aynı oluyor. Ne yazılmasını bekliyorsunuz ? Aferin Ercan çok güzel yönetiliyor mu yazalım. Bunlar gerçekler. Gerçekler de değişmez.
Ercan'a ~ 5 yıl önce
Senin ne iş yaptığını gerçekten merak ediyorum, Gerçi başarısız olduğun yazından belli oluyor. Bilgisizlik gerçekten çok kötü.
İş güç ~ 5 yıl önce
İşte yanılgı burada. Siz olayı ticaret olarak görüyorsunuz bizler sivil havacılık olarak görüyoruz. Para var diye her işe atlamanın sonucunu da Ercan da görüyoruz.
İş güç ~ 5 yıl önce
İşte yanılgı burada. Siz olayı ticaret olarak görüyorsunuz bizler sivil havacılık olarak görüyoruz. Para var diye her işe atlamanın sonucunu da Ercan da görüyoruz.
İş güc'e ~ 5 yıl önce
Sivil havacılık derken! Kıbrısta sivil havacılıktan anlayan olduğunu hiç düşünmüyorum.Hatta yok bile...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000