25 Temmuz 2013, Perşembe 06:07:41

ELEKTRİKLİ UÇAKLA TARİHE GEÇMEK İSTİYOR

Riskli rekor denemeleriyle adını duyuran ABD'li mucit ve elektrikli araç projelerinin öncüsü Chip Yates, elektrikli bir uçakla en hızlı uçuşu gerçekleştirmek için hazırlık yapıyor.
  • konu pervane pitch açıları. biraz rc konusunda makale okursanız elektrik motoru için ne kadar önemli olduğun anlarsınız lövye ile olmuyor herşey.
  • Lövyeyi öne verince hızlanmıyor mu uçaklar?

Yates, dünyanın en hızlı elektronik uçağı EnerDel ile saatte 400 km hıza ulaşmayı hedefliyor.

Elektrikli araçlarla yaptığı rekor denemeleriyle adını duyuran ABD'li girişimci Chip Yates, 2011'de elektrikli motosikletle hız rekorunu kırdıktan sonra şimdi gökyüzünde rekor kırma planları yapıyor.

SWIGZ adlı şirketinin geliştirdiği motosikletle Eylül 2011'de 240 km hız yapan ve bu alanda rekor kıran Yates, geçtiğimiz Temmuz ayında da bir elektrikli uçakla saatte 320 km hız yapan ilk insan olmuştu.

Yeni rekor denemesi için geliştirilen EnerDel adındakı elektrikli uçak, 450-voltluk,258 beygir gücüne çıkarıldı. Eski enerjisinin iki katını ortaya koyan uçağın havalanmasını sağlayan batarya, yaklaşık 240 kg ağırlığında.

TAM KAPASİTESİNE ULAŞMADI

Rekor denemesi için, uçağın itici gücünü sağlayacak pervane de büyük önem taşıyor. ABD havacılık sanayisinin önemli isimlerinden Craig Catto'nun Long-EZ uçağı için geliştirdiği ve hız uçuşları için tasarlanan pervaneden esinlenen Yates ve ekibi, dakikadaki devi sayısı (rpm) 3100'e çıkan karbon fiber özel bir pervane geliştirdi. Bu sayı, Cessna uçaklarının pervane gücünün yüzde 20 fazlasına denk geliyor.

Test uçuşlarında ise bataryadaki amplifikatörlerin sadece 211'ini kullanarak, EnerDel, buna rağmen 2500 rpm'ye ulaşmayı başardı.

Catto'nun hesabına göre, EnerDel 3100 rpm'de saate 400 km hıza ulaşabilecek. Bu hızda Yates uçağı tek parça halinde tutmayı başarabilirse, bir e-uçakla en hızlı uçuşu yapan insan unvanını alacak. (NTV)

ELEKTRİKLİ UÇAKLA TARİHE GEÇMEK İSTİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

rc ~ 9 yıl önce
konu pervane pitch açıları. biraz rc konusunda makale okursanız elektrik motoru için ne kadar önemli olduğun anlarsınız lövye ile olmuyor herşey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hız ~ 9 yıl önce
Lövyeyi öne verince hızlanmıyor mu uçaklar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000