02 Ağustos 2020, Pazar 10:02:53

Ege semalarında savaşın eşiğinden dönüldü!

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon son yıllardaki en gergin seviyede… Öyle ki geçen haftalarda iki ülke adeta Ege Denizi’nde savaşın eşiğinden döndü.
  • Merkel'in elinde akp iktidarının aleyhine ciddi kozlar var o yüzden adalar ve Yunanistan olayında geri adım atıyoruz ve atacağız da maalesef.
  • Asil ciban basi Telaviv ve Kudus un Yahudi kesimini bombalayacaksin. Mumkun olursa nukleer bomba ile yerle bir edeceksin. Ondan sonra hersey kendi kendine duzelir. Cunku bunlar su altindan saman yurutup insanlari biribirine kirdiriyorlar. Airport Haber de az degil. Feto nun bir yan kurulusu gibi hareket ediyor. Turkiye Istihbarat servisleri Airport Haber i cok iyi taniyor ve mercek altindalar. Airport Haber in calisanlarinin yuzde 99 u Turkiye dusmanlaridir. Yani biz Musluman Turk ler uyumuyoruz. Sizleri tek tek iyi taniyoruz. Nereden gelip nereye gitmek istediginizi cok iyi biliyoruz.
  • Yunan’dan hicbir zaman dost olmaz. Icimizdeki yunanlari da cikarip ulkelerine postalamak lazim, ozellikle tk’daki yunanlari. Sirket uzerinde yukler
  • İyiki yunanı denize dökmüşüz. Yoksa burnumuzun dibindeki adaları verirdik onlara dimi. Bu çelişki bile yeter tarihimizin yalanlarla dolu olduğuna.
  • Eyyyyy (senin oy attigin diyor ya boyle) akepeli. Her gecen gun yoksullasiyorsun. O kucucuk beynin ne zaman anlayacak bunu?
  • baktı ki ayasofya seçim sonuçlarını etkilemiyor, 50 kuruş fark ile büyük boy seçim i tercih etti. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır. Biz 15 Temmuz'da esas yapacaklarımızı yapamadık. Bize o fırsatı bir daha verirler mi? Bilmiyorum ... bu söylemler de bir şeye yarmadı.
  • Tek söz Lısan anlaşmasında ne yazıyor? Yunan adalarında silahlanma ve askeri mühimat bulunmayaçak!! Bu durumda adaların etrafını donatırsın bileşik minletleri ve basını getirirsin ve bunu açıklarsın kim haklı kim haksız.
  • Adalarımıza çökmelerine nasıl İzin veriyoruz anlamış değilim
  • Adamlar adalarımızı işgal etti ses cıkarmadık cesaretlendiler
  • Yunanistan Almanyanın bir eyaleti haline geldi,Almanya'nın sahibi Küresel Sermaye Baronu Londralı Rothchild.....Fransa da üçlü sac ayağının diğeri....AB de ikisinin sözü geçerli ya Baron'un vekili olarak güya liderlik pozisyonundalar....Libyaya olan ilgileri de Patron Baron'un emirleriyle şekilleniyor....Afrika sömürgelerinden gelen vergiler Fransız Bankaları üzerinden Londralı Patrona ulaşıyor,Libya Baron'un Afrikaya deniz,hava üzerinden giriş kapısı.....Dünyaya RESET Atma çalışmasının içinde, bu olan bitenler.Biz sessiz, sakin bir köşede oturursak bize nefes alacak hava, denize girecek plaj bırakmayacaklar.Nihayetinde Anadoluyu terk ettirip Orta Asya Kapısını açacaklar,niyet böyle;yada asimilasyon tercihi.....Allah fırsat vermesin küffara.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon son yıllardaki en gergin seviyede… Öyle ki geçen haftalarda iki ülke adeta Ege Denizi’nde savaşın eşiğinden döndü.

Alman basını o dönemde yaşananları aktarırken, saat saat bütün detayları kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye'nin Oruç Reis isimli araştırma gemisini Meis Adası'nın 180 kilometre açıklarında hidrokarbon kapnaklarını keşif için yapacağı araştırma seferi üzerine, olaylar hızla tırmandı. İşte 21 Temmuz günü, Ege Denizi’nde Yunanistan’la savaşa ramak kalan o sıcak saatler;

– Oruç Reis araştırma gemisi, Meis'in güneyine hareket edince Yunan jetleri havalandı. Bunun üzerine Türk F-16'ları tam 2.5 saat boyunca Meis ve çevresinde uçtu. Bu bir rekordu çünkü savaş uçaklarının geçişleri 3-5 dakikadan fazla sürmüyordu. Alman basınına konuşan Meis Adası Belediye Başkan Yardımcısı Dimitris Achladiotis, “Böyle bir şey hiç görmedik. Bu uçuşlar hep bir kaç dakikada biterdi” dedi.

18 TÜRK SAVAŞ GEMİSİ MEİS’E HAREKET ETTİ

– Yunanistan donanması alarma geçti ve Salamis Deniz Üssü'nden Yunan savaş gemileri Doğu Ege'ye yola çıktı. Türkiye, en sert cevabı verdi. Aksaz'dan 18 savaş gemisi Meis'e hareket etti. Türkiye, uluslararası hukuka göre de haklıydı, çünkü Adalar'ın münhasır ekonomik bölgeleri yoktu.

– Paniğe kapılan Yunanistan Başbakanı Miçotakis hemen Almanya Başbakanı Angela Merkel'i aradı. Kardak krizinde devreye giren ABD bu kez sessizdi. Tek çare Merkel'di. Merkel, Erdoğan'ı aradı ve “diplomasiye şans verilmesini” rica etti. Sıcak çatışmaya dakikalar kala harekât durduruldu.

– Berlin'in girişimleriyle üçlü mekanizma oluşturuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı İbrahim Kalın, Merkel'in Dış Politika Danışmanı Jan Hecker, Yunanistan Başbakanlık Diplomasi Bölümü Başkanı Eleni Sourani bir kez buluştu. Diplomatik çözüm için tekrar görüşme kararı alındı.

Yunanistan Savunma Bakanı tatilini kesip acilen Atina'ya döndü. Ardından da, Alman ve AB kaynaklarından alınan bilgilere göre, Türkiye ile Yunanistan'ı savaş noktasına getiren olaylar zinciri şöyle gelişti:

ALMANYA'NIN BAKIŞ AÇISI YUNANİSTAN’A YAKIN
Almanya ise Doğu Akdeniz ve Ege konularında Yunanistan'ın tezlerine çok yakın bir konumda. Bu durum, hükümet yanlısı yayınlarıyla bilinen yayın organlarında da vurgulanıyor. Cicero isimli yayın organının Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs uzmanı olduğu belirtilen yazarı Gerd Höhler, Türkiye'nin tavrını eleştiren bir yazı kaleme aldı ve Yunanistan'ın haklı olduğunu iddia ederken, Türkiye'nin haklı duruşunu ise tamamen “yasa dışı” olarak nitelemeye çalıştı. Höhler, “Türkiye, BM Deniz Hukuku Konvansiyonu kuralları uyarınca Yunanistan'a ait ekonomik bölge olan deniz alanlarında hak iddia ediyor. Bunu da, Libya ile yaptığı ve AB'ye göre kabul edilemez olan anlaşmaya dayandırıyor” diye yazdı.

ÜÇ KİŞİLİK DİPLOMASİ HEYETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'nin uyarıları ve ambargo tehditlerine aldırmadığını belirten Höhler, olayın Kardak krizi benzeri bir kriz olduğunu ve bu kez daha ciddi göründüğünü vurguladı. Merkel'in telefonunun ardından Oruç Reis'in bölgeye gitmediği ve Türk savaş gemilerinin de geri döndüğü vurgulanırken, diplomasiye şans verilmesi için, Berlin'in devreye girdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Danışmanı İbrahim Kalın, Yunanistan Başbakanlık Diplomasi Bölümü Başkanı Eleni Sourani, Merkel'in Dış Politika Danışmanı Jan Hecker'in bir süre önce bir araya geldiği ve ileride sürdürülecek görüşmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. Bu üçlünün görüşmelerini sürdüreceği belirtiliyor. Başbakan Miçotakis ise zaman kaybetmeden, “Türkiye ile görüşmelere ve diyaloğa açığız ancak bunu onların baskıları, zorlamaları altında yapamayız” diye konuştu.

“DURUM HASSAS, ÇATIŞMA ÇIKABİLİR”

Alman basını, Doğu Akdeniz'de durumun çok ciddi olduğunu ve her an sıcak bir çatışmaya dönüşebileceği uyarısını yaparken, Türkiye'nin ekonomik durumunun hassas olmasının ise Avrupa Birliği tarafından kullanıldığını, bunun en önemli koz olduğu yorumları yapılıyor.

Öte yandan, Türkiye uzmanı olarak lanse edilen Alman araştırmacı Günther Saufert de, Alman medyasına verdiği röportajda, Türkiye'nin münhasır ekonomik bölge konusunda ısrarlarını sürdüreceğini, bir sıcak çatışma olup olmamasının ise Yunanistan'ın tavrına bağlı olduğunu savundu. Focus Dergisi'nde yayınlanan röportafında Saufert, ABD'nin sessiz kaldığını, “Rusya'nın Doğu Akdeniz'deki rolünü önlemek mi, yoksa Türkiye'yi hizaya getirmek mi gerektiği” konusunda karar veremediğini savundu. AB'nin ise Türkiye konusunda farklı sesler çıkardığını, AB'ye tam üyelik yolundaki zikzakların Türkiye'yi sertliğe ittiği yorumları yapıldı. (Sözcü)

Ege semalarında savaşın eşiğinden dönüldü!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Acı ama gerçek ~ 2 ay önce
Merkel'in elinde akp iktidarının aleyhine ciddi kozlar var o yüzden adalar ve Yunanistan olayında geri adım atıyoruz ve atacağız da maalesef.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metin ~ 2 ay önce
Asil ciban basi Telaviv ve Kudus un Yahudi kesimini bombalayacaksin. Mumkun olursa nukleer bomba ile yerle bir edeceksin. Ondan sonra hersey kendi kendine duzelir. Cunku bunlar su altindan saman yurutup insanlari biribirine kirdiriyorlar. Airport Haber de az degil. Feto nun bir yan kurulusu gibi hareket ediyor. Turkiye Istihbarat servisleri Airport Haber i cok iyi taniyor ve mercek altindalar. Airport Haber in calisanlarinin yuzde 99 u Turkiye dusmanlaridir. Yani biz Musluman Turk ler uyumuyoruz. Sizleri tek tek iyi taniyoruz. Nereden gelip nereye gitmek istediginizi cok iyi biliyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Istanbullu ~ 2 ay önce
Yunan’dan hicbir zaman dost olmaz. Icimizdeki yunanlari da cikarip ulkelerine postalamak lazim, ozellikle tk’daki yunanlari. Sirket uzerinde yukler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayt ~ 2 ay önce
İyiki yunanı denize dökmüşüz. Yoksa burnumuzun dibindeki adaları verirdik onlara dimi. Bu çelişki bile yeter tarihimizin yalanlarla dolu olduğuna.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ramazan kartal ~ 2 ay önce
Helal olsun sana kardesim
~ 2 ay önce
Sabaha mı saklarsın
Ayt ~ 2 ay önce
Bu yorumu beğenmeyenlerin zoruna ne gitti merak ettim bak.
Gundemi degistiren zavallilar ~ 2 ay önce
Eyyyyy (senin oy attigin diyor ya boyle) akepeli. Her gecen gun yoksullasiyorsun. O kucucuk beynin ne zaman anlayacak bunu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Serkan ~ 2 ay önce
Akepeli anana bitşeymi yaptı zorun ne senin beyinsiz
ayasofya ~ 2 ay önce
baktı ki ayasofya seçim sonuçlarını etkilemiyor, 50 kuruş fark ile büyük boy seçim i tercih etti. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır. Biz 15 Temmuz'da esas yapacaklarımızı yapamadık. Bize o fırsatı bir daha verirler mi? Bilmiyorum ... bu söylemler de bir şeye yarmadı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KM6 ~ 2 ay önce
bunların devri bitti bitecek . Okuma oranını şiddetle arttırmamız lazım bunlardan kurtulmamız lazım . Okuyan Araştıran Sorgulayan bir nesil gerekiyor artık Türkiyeme . Bilim gerekiyor safsata hurafe değil dünyada hiç bir ülke kilise camii show yaparak gelişmez . ilim lazım araştırmak lazım öğrenmek lazım adaletli davranmak lazm .
Cevap ~ 2 ay önce
Tek söz Lısan anlaşmasında ne yazıyor? Yunan adalarında silahlanma ve askeri mühimat bulunmayaçak!! Bu durumda adaların etrafını donatırsın bileşik minletleri ve basını getirirsin ve bunu açıklarsın kim haklı kim haksız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lütfen biri bana anlatsın! ~ 2 ay önce
Adalarımıza çökmelerine nasıl İzin veriyoruz anlamış değilim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalarımızı işgal ~ 2 ay önce
Adamlar adalarımızı işgal etti ses cıkarmadık cesaretlendiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Durum Hassas ~ 2 ay önce
Yunanistan Almanyanın bir eyaleti haline geldi,Almanya'nın sahibi Küresel Sermaye Baronu Londralı Rothchild.....Fransa da üçlü sac ayağının diğeri....AB de ikisinin sözü geçerli ya Baron'un vekili olarak güya liderlik pozisyonundalar....Libyaya olan ilgileri de Patron Baron'un emirleriyle şekilleniyor....Afrika sömürgelerinden gelen vergiler Fransız Bankaları üzerinden Londralı Patrona ulaşıyor,Libya Baron'un Afrikaya deniz,hava üzerinden giriş kapısı.....Dünyaya RESET Atma çalışmasının içinde, bu olan bitenler.Biz sessiz, sakin bir köşede oturursak bize nefes alacak hava, denize girecek plaj bırakmayacaklar.Nihayetinde Anadoluyu terk ettirip Orta Asya Kapısını açacaklar,niyet böyle;yada asimilasyon tercihi.....Allah fırsat vermesin küffara.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dürüm hassas'a ~ 2 ay önce
Bence fantastik hikaye yazarlığına başlayın. Bu hayal gücünüzle neden bir "best seller" yazmayasiniz di mi ama? :) Kurgu çok acayip. Hele bu yorumu begenenlere ne demeli bilemedim.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000