29 Temmuz 2022, Cuma 14:41:29

EASA'dan "Long March 5B" Uyarısı

24 Temmuz'da fırlatılan Long March 5B roketinin iticisinin kontrolünün kaybedildiği ve Dünya'ya düşeceği açıklandı. Roketin düşeceği yer ise henüz belirlenemiyor.
  • Easa ya dahi uye olmaktan kacan Tk nin yan burosu sirket sevici calisan dusmani Shgm, yaptiklarindan utanmalisin
  • Easaya iye olmatip pilotlarin onunu kesmeye calisan dusuk shgm sana yaziklar olsun
  • Ne lanet ırkmışsınız kardeşim, başımıza sayenizde gelmeyen kalmadı...
  • Sacma sapan seylerle kul hakkina girecegine isini adaletli ve duzgun yap once su EASA ya uye ol be adam

24 Temmuz'da fırlatılan Long March 5B roketinin iticisinin kontrolünün kaybedildiği ve Dünya'ya düşeceği açıklandı. Roketin düşeceği yer ise henüz belirlenemiyor.

Geçtiğimiz yıl kontrolden çıkan bir roket parçası, Dünya’ya düşmek üzere bilinmeyen bir yolculuğa girmişti. Parçanın nereye düşeceği tahmin edilemezken, neyseki korkulan olmamış ve parça Hint Okyanusu’nda yerleşim yerlerinden uzağa düşmüştü. Söz konusu roket Çin’in Long March 5B roketine ait olurken, bugün yine aynı roketten benzer bir haber geldi.

Webtekno'da yer alan bilgilere göre; Çin’in 24 Temmuz’da kendi uzay istasyonuna bir modül taşımak için fırlattığı Long March 5B roketinin dev iticisi kontrolden çıkmıştı. Söz konusu iticinin, yapılan hesaplamaların ardından bu hafta sonu, pazar günü Dünya’ya çakılacağı belirlendi. İticinin çakılacağı yer ise daha önce de olduğu gibi net bir şekilde belirlenemiyor.

İtici, atmosfere girerken tamamen yok olmayacak

53 metre ve 23 ton ağırlığında olan devasa itici, bu kütlesi nedeniyle atmosfere giriş yaparken küçük ebatlı roket parçalarında olduğu gibi yanıp kül olmayacak. Aksine, iticinin %20 - %40’lık bölümü Dünya’ya çakılacak. Yapılan hesaplamalara göre itici , 31 Temmuz TSİ 03.24’te atmosfere giriş yapacak.

İticinin yerleşim alanlarına girme riskiyse bilimi insanlarına göre 0 değil. Zira yukarıdaki grafikte yer alan bilgiler, iticinin atmosfere giriş yapacağı olası bölge içinde Dünya nüfusunun %88’inin yaşadığı bölgeye de yer veriyor. Roketin düşmesi durumunda ciddi bir hasara yol açması beklenmiyor.

EASA'DAN UYARI GELDİ

Öte yandan AirportHaber'in edindiği bilgiye göre; Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından konuyla ilgili uyarı yapıldı. Havayolu şirketlerinin takipte kalmalarını ve iticinin düşmesine 1-2 saat kala tekrardan duyuru yapılacağı belirtildi.

EASA'dan "Long March 5B" Uyarısı

Facebook Yorum

Yorumlar

Calisanlara dusman ~ 8 gün önce
Easa ya dahi uye olmaktan kacan Tk nin yan burosu sirket sevici calisan dusmani Shgm, yaptiklarindan utanmalisin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Shgm ~ 8 gün önce
Easaya iye olmatip pilotlarin onunu kesmeye calisan dusuk shgm sana yaziklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her haltın başı Çin ~ 9 gün önce
Ne lanet ırkmışsınız kardeşim, başımıza sayenizde gelmeyen kalmadı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ye ~ 9 gün önce
Sacma sapan seylerle kul hakkina girecegine isini adaletli ve duzgun yap once su EASA ya uye ol be adam

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000