02 Temmuz 2015, Perşembe 15:44:00

EASA neden bildiri yayınladı?

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı EASA, üçüncü ülke havayollarının Avrupa’ya uçabilmesi için Kasım 2016’ya kadar yeterliliklerini tamamlamasını istedi. Yeterliliğini tamamlayan ilk 22 havayolu arasında üç de Türk şirket var. İşte o şirketler...
  • Özetlemek gerekirse, avrupa'ya uçacaksanız, benim kurallarımı uygulayacaksınız diyor EASA. Hangarlar'ın Easa Part147 Bakım kuruluşlarının Easa Part145 yetkisi alması gerekecek ilerleyen zamanda, e tabi, lisans vermeyen, lisansa tip işlememek için binbir sudan bahane üreten SHGM'yi de ekarte ederek, Easa Lisanslı Adamların onayını isterim ben diyecekler ilerde de. SHGM'de artık bahçede mangal yakıp, facebook twitter'dan takılır.
  • Şuan günde 4 sefer yapacak pilotları daha verimli diye adamları 4 farkı uçak dwğiştirmiş olmuş pegasus. Şimdi bu telaşta koşuşturmada kapıt üstünde limitleri sürekli zorlayıp ama limitin ucunda kalan pegasus güvenli mi yani? Ben taşıyabiliyorum diye bana sürekli 60 kilo yük taşıtırsan ve taşıyabilecegin makismum kilo bu taşıcaksın dersen ben nereye kadar taşırım o yükü? Pegasus mu güvenli olcakmış? Kaç defa bulgu yedi almanyadan fransadan. Pilotlar uyuklar hale gelmiş iş yükünden. İşimden olmıyım diye de sus puslar. Keza sun expresste de çok farklı değil durumlar. Thy nın agır mesai sonucu min. Rest planlamaları.. Bizim havacılığımız kumdan gökdelen yapan mütahitin işi kadar sağlam.ilk depremde görücez o easa uyumunu..
  • Okuduğumuzu anlayalım. 3 şirket iyi birşey yapmış, cici yani kaka değil. Hala Sun express'in işi zor, diğerleri halleder diye yorum yapıyorsunuz ya.. Hoş haberi yazanlar da zorlanmamış değiller, anlayıp anlatırken.
  • Bul karayı Al parayı diyene arkadaşlara cevap , Türkiye de geçerli olan sistem ver parayı al serfitikayı,onlarda geçmez nedeni çok basit,insan hayatına önem ve değer veriyorlar. Diğer yandan Ülkemizden üç firma bu belgeyi almış tebrik etmek lazım derim .ok atmak değil,insanlar emek veriyorlar çalışıyolar.
  • Bu haber aklimi karistirdigi icin EASA sayfasina girdim. Orada ki bilgi söyle: Avrupa'ya ucan veya ucmak isteyen fakat AB'ye üye olmayan ülkeler'in hava sirketleri bu uygulama icin bas vurusunu 27 Kasim 2014 kadar yapmalari istenmis ve o tarihe kadar 600 sirket bas vurmus. EASA 26 Kasim 2016 ya kadar bütün basvurulalari degerlendirecek ve onaylayacak. Yani kendisine bu müddet'i veriyor. 22 sirket bu güne kadar onay almis (haber'de yayinlanmis oldugu gibi Türk sirketleri SUNEX; PGS; MGM dahil). THY da mutlaka bas vurmus'dir ama su an islem'de/degerlendirme'de dir.
  • Ucus surelerinide halledin artik.Insan oldugumuzu anlayalim.Min. dinlenmeyle ucusa gitmeyelim.
  • Sun Express için durum zor. Diğerleri halleder de.
  • Thy ikram verebilirsin AMA guvenlik olmadiktan sonra dunyanin en cok yerine gitmissin ne fayda.
  • Haberi yaparken bir kontrol edin lütfen.Bu gereklilik cargo tasiyan sirketler icin gecerli. hatirladigim kadari ile 2014 Kasim ayina kadar süresi vardi.Uzatilmis olabilir.22 ülkenin herhangi birinin yetkilendirdigi 100 kadar temsilcinin birinden alabilirsiniz bu evragi.Güvenlikli olmayan bir 3. ülkeden EU ülkesine cargo tasiyacak EU üyesi olmayan tasiyicilar icindir. Sözünü ettiginiz sirketler disindaki hava kargo yapan tüm Türk bayrakli sirketlerde de mevcuttur.
  • Yav güldürmeyin pegasusta güvenligin g si yok. Pilotları yorgunluktan uyukluyor. Dalgamı geçiyosunuz? Adamları günde 14 saat mesai yaptır sonra güvenliyiz de. Hadi ordan!

EASA, havacılık emniyetinin tek bir noktadan sağlanması amacıyla 22 havayoluna yönelik bildiri yayınladı. Buna göre, 100 ülkeden 700 havayolu şirketinden 2016 Kasım’a kadar uluslar arası kriterlere uygun hale gelmeleri istendi. 

Avrupa Birliği üyesi olmayan ancak Avrupa’ya uçuşları bulunan havayollarını ilgilendiren bildiride emniyet vurgusuna yer verilirken gerekli yeterliliği sağlayan ilk 22 şirket de açıklandı.

Part TCO adı verilen yetkiyi alan ilk 22 şirket arasında Emirates, Delta, Etihad, Japan ve Korean Airlines gibi dev şirketlerin yanı sıra Türkiye’den  de MNG, Sunexpress ve Pegasus yer aldı. Diğer şirketlerine de sözkonusu yeterliliği alabilmek için Kasım 2016’ya kadar süre tanındı.
 

EASA neden bildiri yayınladı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

EASA ~ 6 yıl önce
Özetlemek gerekirse, avrupa'ya uçacaksanız, benim kurallarımı uygulayacaksınız diyor EASA. Hangarlar'ın Easa Part147 Bakım kuruluşlarının Easa Part145 yetkisi alması gerekecek ilerleyen zamanda, e tabi, lisans vermeyen, lisansa tip işlememek için binbir sudan bahane üreten SHGM'yi de ekarte ederek, Easa Lisanslı Adamların onayını isterim ben diyecekler ilerde de. SHGM'de artık bahçede mangal yakıp, facebook twitter'dan takılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Şuan günde 4 sefer yapacak pilotları daha verimli diye adamları 4 farkı uçak dwğiştirmiş olmuş pegasus. Şimdi bu telaşta koşuşturmada kapıt üstünde limitleri sürekli zorlayıp ama limitin ucunda kalan pegasus güvenli mi yani? Ben taşıyabiliyorum diye bana sürekli 60 kilo yük taşıtırsan ve taşıyabilecegin makismum kilo bu taşıcaksın dersen ben nereye kadar taşırım o yükü? Pegasus mu güvenli olcakmış? Kaç defa bulgu yedi almanyadan fransadan. Pilotlar uyuklar hale gelmiş iş yükünden. İşimden olmıyım diye de sus puslar. Keza sun expresste de çok farklı değil durumlar. Thy nın agır mesai sonucu min. Rest planlamaları.. Bizim havacılığımız kumdan gökdelen yapan mütahitin işi kadar sağlam.ilk depremde görücez o easa uyumunu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tabi ~ 6 yıl önce
Şu anda bütün kurallara uyan, bütün kuralları harfiyen yerine getiren, hiç kazası olmamış, hiç teknisyeni ölmemiş, sıfır kusurla çalışanına mutluluk veren tek kurum THY. Vay be!
Sun ~ 6 yıl önce
Okuduğumuzu anlayalım. 3 şirket iyi birşey yapmış, cici yani kaka değil. Hala Sun express'in işi zor, diğerleri halleder diye yorum yapıyorsunuz ya.. Hoş haberi yazanlar da zorlanmamış değiller, anlayıp anlatırken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Bul karayı Al parayı diyene arkadaşlara cevap , Türkiye de geçerli olan sistem ver parayı al serfitikayı,onlarda geçmez nedeni çok basit,insan hayatına önem ve değer veriyorlar. Diğer yandan Ülkemizden üç firma bu belgeyi almış tebrik etmek lazım derim .ok atmak değil,insanlar emek veriyorlar çalışıyolar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cologne ~ 6 yıl önce
Bu haber aklimi karistirdigi icin EASA sayfasina girdim. Orada ki bilgi söyle: Avrupa'ya ucan veya ucmak isteyen fakat AB'ye üye olmayan ülkeler'in hava sirketleri bu uygulama icin bas vurusunu 27 Kasim 2014 kadar yapmalari istenmis ve o tarihe kadar 600 sirket bas vurmus. EASA 26 Kasim 2016 ya kadar bütün basvurulalari degerlendirecek ve onaylayacak. Yani kendisine bu müddet'i veriyor. 22 sirket bu güne kadar onay almis (haber'de yayinlanmis oldugu gibi Türk sirketleri SUNEX; PGS; MGM dahil). THY da mutlaka bas vurmus'dir ama su an islem'de/degerlendirme'de dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 6 yıl önce
Ucus surelerinide halledin artik.Insan oldugumuzu anlayalim.Min. dinlenmeyle ucusa gitmeyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sun ~ 6 yıl önce
Sun Express için durum zor. Diğerleri halleder de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pc ~ 6 yıl önce
Pegasus için çok daha zor ve vahim sun yine kötünün iyisi
Android Uygulaması ~ 6 yıl önce
Thy ikram verebilirsin AMA guvenlik olmadiktan sonra dunyanin en cok yerine gitmissin ne fayda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BOŞ ~ 6 yıl önce
THY hem listede yok,hemde güvelik sorunu yok,Boş yorumlarınız dan sıkıldık.
Bora BALKAN ~ 6 yıl önce
THY 'nın yeterlilik sorunu yok ki Bu liste yeterliliklerini tamamlamayan havayollarını kapsıyor.
Bora Balkan ~ 6 yıl önce
Tam tersine yeterliliklerini tamamlayanları ifade ediyor. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-15-5298_en.htm
THY ~ 6 yıl önce
O kadar güvenli ki.. Anlatamam!
EU ~ 6 yıl önce
Haberi yaparken bir kontrol edin lütfen.Bu gereklilik cargo tasiyan sirketler icin gecerli. hatirladigim kadari ile 2014 Kasim ayina kadar süresi vardi.Uzatilmis olabilir.22 ülkenin herhangi birinin yetkilendirdigi 100 kadar temsilcinin birinden alabilirsiniz bu evragi.Güvenlikli olmayan bir 3. ülkeden EU ülkesine cargo tasiyacak EU üyesi olmayan tasiyicilar icindir. Sözünü ettiginiz sirketler disindaki hava kargo yapan tüm Türk bayrakli sirketlerde de mevcuttur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayır ~ 6 yıl önce
Kargo için olan ACC3 belgesidir. Bu haber Part-TCO ile ilgili olup yolcu ve kargo hepsini kapsar. (ACC3 için temsilciden evrak alma usulüyle işlemez validasyon işlemi sistem bu arada)
Hayır ~ 6 yıl önce
Kargo için bahsettiğiniz ACC3 belgesidir. Haberde bahsedilen Part-TCO olup, yolcu ve kargo tüm operatörler için geçerlidir. (ACC3'te de temsilciden evrak almaktan ibaret değildir validasyon işlemi).
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
Yav güldürmeyin pegasusta güvenligin g si yok. Pilotları yorgunluktan uyukluyor. Dalgamı geçiyosunuz? Adamları günde 14 saat mesai yaptır sonra güvenliyiz de. Hadi ordan!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne Cargo su ~ 6 yıl önce
https://easa.europa.eu/easa-and-you/aviation-domain/commercial-aviation/tco-third-country-operators Aç burayı oku ondan sonra yorum yaz.Adam lar Basic Regulation a bile ayrı bölüm açtılar Part-TCO ve Part-ART annex leri olarak. Birde overflight uçanları ilgilendirmiyor.Landing yapman lazım.
Eksilerdeki güvenlik ~ 6 yıl önce
Kesinlikle güvenlik yok,halen bu şartlarda bile devam ediyor ve uçuyor olması büyük mucize dilerim facia yaşanmaz
THY ~ 6 yıl önce
için mi yorum yaptınız PGS için mi? Tam tersi olmasın ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000