29 Eylül 2018, Cumartesi 13:35:07

"EASA lisanslı tek şirketiz"

Bu yıl 12’incisi düzenlenen İstanbul Airshow’un katılımcılarından biri olan BESE Havacılık sıra dışı faaliyet alanıyla dikkat çekti.
  • Haahaa git be kardeşim easa mış
  • EASA lisanslı derken?
  • pervane insanın kolunu elini kopartır kaş yaparken göz çıkarırsınız

Rahmi Süren ve Selim Bilgen ortaklığıyla Adana merkezli olarak kurulan BESE Havacılık, çeşitli alanlarda kullanılmak üzere ürettiği drone’lar ile olağanüstü durumlar için hizmet veriyor.

Şirket hakkında bilgi aktaran Selim Bilgen; ‘Biz afet gibi durumlar, Jandarma, polis, itfaiye ve çok çeşitli amaçlar için drone üretimi yapıyoruz. Yüzde yüz Türk sermayeli kurulan şirketimizde drone’larımız ile özellikle olağanüstü durumlar için hizmet veriyoruz. Örneğin denizde boğulan bir kişi için havalanan drone’umuz kurtarma ekipleri olay yerine ulaşana kadar tehlikede olan kişiye can simidi atıyor. Bir yangın durumunda hoparlör sistemiyle hem mahsur kalmış kişilere ekipler tarafından bilgilendirme yaparak atacağı adımlar anlatılıyor, hem de ekiplerin yangının şekli ve içeriğiyle ilgili ön bilgi edinmesini sağlıyor.

Ayrıca kayıp bir kişiyi bulmak için gece görüşlü kamera ve ısı sistemiyle yardımcı olabiliyor. Ya da polisin müdahale etmesi gereken bir durumda yine hoparlör sistemi devreye giriyor ya da kaçan bir kişiyi takip edebiliyor’ dedi.

2.5 yıl önce faaliyete başlayan Bese Havacılık’ın Adana Büyükşehir Belediyesi ile çalıştığını ifade eden Bilgen’ Belediyeden sipariş alındığını da sözlerine ekledi.

Bese Havacılık’ın üretim kapasitesi konusunda da herhangi bir sorunu olmadığını belirten Bilgen; ‘Sipariş adeti ve çeşidi önemli değil. Biz gelen talebi rahatlıkla karşılayabiliyoruz’ dedi.

Drone’u kullanacak kişilere eğitimlerin de bizzat kendileri tarafından verildiğini ifade eden Bilgen; ‘Eğitimi hem uygulamalı hem de anlatımlı olarak biz veriyoruz. Örneğin bir yangın çıkması durumunda biz de olay yerine giderek ne yapılması gerektiğini gösteriyoruz’ ifadelerine yer verdi.

EASA LİSANSLI TÜRKİYE’DEKİ TEK DRONE ÜRETİCİSİ

Bilgen’in ardından Bese Havacılıkla ilgili önemli detaylar veren diğer ortak Rahmi Süren 2 milyon doları geçen yatırım yaptıklarını belirterek; ‘Türkiye’de EASA lisanslı tek drone üreten şirketiz. Ayrıca EASA komisyonunda da üye konumundayız. Bu konuda Almanya’da da 7 şirketten biriyiz. Zaten ülkemizde de bu konuya çok dikkat ediliyor. Orman Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra çok sayıda kurumla görüşmelerimiz devam ediyor’ dedi.

Bese Havacılık’ta her amaca yönelik olarak drone üretimi yapıldığını sözlerine ekleyen Süren, ‘kurumların ne istediklerini söylemesi yeterli’ dedi.

Almanya’da da faaliyet gösteren Bese Havacılık’ın yatırım alanını genişleteceği ve daha fazla alana hizmet vermek için çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

AirportHaber.com"EASA lisanslı tek şirketiz"

Facebook Yorum

Yorumlar

Drone ~ 4 yıl önce
Haahaa git be kardeşim easa mış

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA lisanslı derken? ~ 4 yıl önce
EASA lisanslı derken?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
o ~ 4 yıl önce
pervane insanın kolunu elini kopartır kaş yaparken göz çıkarırsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000