18 Mart 2021, Perşembe 09:15:56

Düşürülen uçakla ilgili rapora tepki!

Kanada, Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili İran'ın hazırladığı nihai rapora tepki gösterdi.

Kanada, Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili İran'ın hazırladığı nihai rapora ilişkin, "Bu rapor gerçekte ne olduğuna dair kritik soruları cevaplamayı amaçlamıyor. Tamamlanmamış bir rapor gibi görünüyor ve ortaya somut gerçekleri ya da kanıtları koymuyor." eleştirisinde bulundu.

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, 8 Ocak 2020'de Ukrayna Hava Yollarına ait yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili İran'ın hazırladığı nihai rapora ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.

"Bu rapor gerçekte ne olduğuna dair kritik soruları cevaplamayı amaçlamıyor. Tamamlanmamış bir rapor gibi görünüyor ve ortaya somut gerçekleri ya da kanıtları koymuyor." ifadesine yer verilen raporda, Kanada hükümetinin söz konusu kazaya ilişkin sürekli olarak "uluslararası standartlara uygun kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma" çağrısı yaptığı anımsatıldı.

"İkna edici bir bilgi ya da kanıtın olmamasından dolayı derin endişe duyuyoruz"

Kanada hükümetinin yakın zamanda, kazaya ilişkin kendi raporunu da hazırlayacağının kaydedildiği açıklamada, "Bu soruşturma raporunun yayımlanmış olmasına rağmen ikna edici bir bilgi ya da kanıtın olmamasından dolayı derin endişe duyuyoruz." ifadesini kullandı.

İran'ın düşürdüğü Ukrayna uçağında 138'i Kanada ile bağlantılı 176 masum sivilin yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, "Bu kişilerin aileleri, önemli sorulara yanıt bulmayı hak ediyor. Buna, ilk anda füzelerin atılmasına yol açan olayların ne olduğu ve düşmanlıkların arttığı bir dönemde hava sahasının neden açık kaldığı soruları da dahildir." ifadesini kullanıldı.

İran'ın bu tarz bir kazayı önlemek adına neden önlem almadığı sorusuna da hala bir yanıt olmadığının vurgulandığı açıklamada, "Kanada, İran'ı sorumlu tutarken ve uçak kazasının kurbanlarının yakınlarına ve ailelerine sahip çıkarken, cevapları ve adaleti aramaya bağlılığını sürdürecektir." mesajı verildi.

İran Havacılık Kurumu, Ukrayna uçağının vurulmasına ilişkin 139 sayfalık nihai raporunu yayımlamış ve raporda, hava savunma sistemi operatörünün merkezin talimatını beklemeden füzeleri fırlattığı belirtilmişti.

Düşürülen uçakla ilgili rapora tepki!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000