24 Mart 2014, Pazartesi 09:13:07

DÜŞÜRÜLEN UÇAK DÜNYA BASININDA

Türkiye - Suriye sınırında, Suriye'ye ait savaş uçağının düşürüldüğünün açıklanması dünya basında da geniş yer buldu.
  • Silahsiz Turk jetini ayni sekilde dusururken saldirganlik olmuyordu degilmi?Sen vurursan seni de vurular esad efendi,onu Turk jetini vururken dusunecektin ve simdi aglamayacaksin
  • Asıl ihaneti bizim başbakanımız bize yapıyor... Suriye'de gerilimi artırmak kimin işine geliyor bir düşünün...
  • Tarihi osmnliya ihanetle dolu iranada ders olmustur insallah..
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • İran'a bak sennn! Kaç kalemden okunsa tarihin, rezilsin be. Sırttan vurucu hain topluluk.

Türkiye - Suriye sınırında, Suriye'ye ait savaş uçağının düşürüldüğünün açıklanması İtalya gündeminde bomba etkisi yaptı. İtalya basını haberi birinci sırada gördü.

ANSA haber ajansı gündemin ilk sırasında, 'Türkiye, Suriye jetini düşürdü. Şam: Saldırganlık' başlığıyla duyurduğu haberde, kuzey doğuda bir bölgeyi hakimiyeti altına almaya çalışan asileri bombalayan bir Suriye askeri uçağının, Türk savunma uçakları tarafından düşürüldüğünü belirtti.

Haberde Başbakan Erdoğan'ın "Hava sahamız ihlal edilirse, yanıtımız sert olur" sözleri ön plana çıkartıldı.

Corriere della Sera gazetesi internet sitesinde ilk sırada yeralan haber 'Türkiye Suriyeli bir savaş uçağını düşürdü, Erdoğan: Sınır ihlali vardı' başlığıyla yer bulurken, "Uçak, Suriye'nin kuzey doğusunda bir grup isyancıyı bombalıyordu" alt başlığı kullanıldı.

Uçağın Antakya yakınında sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürüldüğü belirtilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın , "Eğer sınır ihlali yapılırsa, tokadımız ağır olur" ifadesi ön plana çıkartıldı. Haberde 2012 yılından beri Türkiye'nin sınırına yakın her türlü askeri unsuru "meşru hedef" olarak değerlendirdiği ifade edildi.

La Repubblica gazetesi internet sitesinde, "Türkiye Suriye uçağını düşürdü; Sınır ihlali vardı" başlığı kullanıldı. Haberde ayrıca, "Ama Şam yönetimi olayı 'apaçık saldırganlık' olarak değerlendirdi. Türk medyasına göre jet sınıra yakın, Suriye'deki sivil savaşın tırmandığı bir yerde düştü" denildi. Haberde ayrıca, Erdoğan'ın "Sınır ihlali vardı, hava sahamız ihlal edilirse, yanıtımız sert olur" dediği belirtildi.

La Stampa Gazetesi internet sitesinde, "Suriye uçağı Türkiye tarafından düşürüldü" başlığının altında yeralan haber metninde, Esad yönetiminin, "Uçak ülkemiz adına anti-terörist bir misyon üstlenmişti" açıklamasında bulunduğu, Erdoğan'ın ise, "Sınır ihlali vardı, sert bir yanıt gerekiyordu" dediği belirtildi. Haberde pilotun hayatta kaldığına vurgu yapılarak Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın olayı, "benzeri görülmemiş nedensiz bir saldırganlık" olarak değerlendirdiği belirtildi.

İRAN VE RUSYA

Öte yandan İran’dan, Suriye uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiyle iki ülke arasında çıkan gerilimden kaygı duyulduğu açıklaması geldi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, iki ülke arasında yaşanan askeri gerilimden kaygı duyduklarını belirterek tarafları 'soğukkanlı' olmaya çağırdı. Abdullahiyan, "Askeri yaklaşımlar, sorunun çözümü için yardımcı olamayacağı gibi durumu daha da karmaşık hale getirecektir" açıklamasında bulundu.

Suriye krizinin siyasi yöntemlerle çözülmesi için Tahran ve Ankara arasındaki diyaloğun ciddiyetle devam ettiğini hatırlatan Abdullahiyan, İran ve Türkiye'nin terörizmle mücadele konusunda kararlı oldukları kaydetti.

Rusya'da yayımlanan Rusya'nın Sesi gazetesi ise, Şam yönetimin açıklamalarına yer verdi. Haberde, Şam yönetiminin, Başbakan Erdoğan'dan bu saldırganlığa bir son vermelerini talep ettiği belirtildi. Ayrıca haberde, Suriye hükümetinin Türkiye'ye kardeşlik duyguları besledikleri vurgulandı.

DÜŞÜRÜLEN UÇAK DÜNYA BASININDA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Aviator ~ 9 yıl önce
Silahsiz Turk jetini ayni sekilde dusururken saldirganlik olmuyordu degilmi?Sen vurursan seni de vurular esad efendi,onu Turk jetini vururken dusunecektin ve simdi aglamayacaksin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Asıl ihaneti bizim başbakanımız bize yapıyor... Suriye'de gerilimi artırmak kimin işine geliyor bir düşünün...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iran.. ~ 9 yıl önce
Tarihi osmnliya ihanetle dolu iranada ders olmustur insallah..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anadolu Vatandaşı ~ 9 yıl önce
İran'a bak sennn! Kaç kalemden okunsa tarihin, rezilsin be. Sırttan vurucu hain topluluk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000