16 Mart 2023, Perşembe 10:02:35

Düşürülen hava aracı sonrası ilk görüşme yapıldı

Rusya ve ABD arasındaki insansız hava aracı (İHA) geriliminin ardından ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Karadeniz üzerinde görev yapan ABD’ye ait MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracının Rusya’ya ait Su-27 tipi savaş uçakları tarafından yapılan önlemenin ardından uluslararası sulara düşmesi hakkında Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan, Austin ile yapılan telefon görüşmesinin ardından açıklama geldi. Şoygu, ABD’ye ait İHA’ların Kırım açıklarında uçuşunun “doğası gereği provokatif” olduğunu ve “Karadeniz bölgesindeki gerginliğin tırmanması için önkoşullar” oluşturduğunu söyledi.

Öte yandan açıklamanın devamında “Görüşmede ana odak noktası, Karadeniz’de meydana gelen 14 Mart olayının nedenleri ve sonuçlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunmaktı” denildi.

Şoygu, insansız hava aracı kazasının ABD'nin Moskova'nın Ukrayna'daki "özel askeri operasyonu" ile bağlantılı olarak oluşturduğu "Rusya Federasyonu tarafından ilan edilen uçuş kısıtlama bölgesine uymama" eylemlerinden kaynaklandığını söyledi.

Düşürülen hava aracı sonrası ilk görüşme yapıldı

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000