19 Mayıs 2015, Salı 16:20:41

DÜŞEN UÇAKTA YAZILIM SORUNU İDDİASI

Türkiye için üretilen A400M askeri nakliye uçağının 9 Mayıs'ta İspanya'nın Sevilla kentinde test uçuşu sırasında düşmesinin nedeninin yazılım sorunu olduğu iddia edildi.
  • bugun elli civarinda ucak corlu havalimanina indi. Bunlar ataturkten mi buraya yonlendirildi. Bilgisi olan ?
  • Tgs alım açıcak mı bilen var mı?
  • Pilotaj hatası değil yani HERŞEY. Bizde de keşke böyle araştırılsa da kazanın nedeni ÇIKAR gözetmeksizin şefaf, detaylı açıklansa. Sabah olan kazanın nedenine akşam olmadan "pilotaj" denmese.
  • Geçen düşen A320'nin nedenini pilota bağladılar. Bunu da sevilla'daki kalite problemine bağladılar.
  • Hep airbus hep yazılımlar

Türkiye için üretilen A400M askeri nakliye uçağının 9 Mayıs'ta İspanya'nın Sevilla kentinde test uçuşu sırasında düşmesinin nedeninin yazılım sorunu olduğu iddia edildi.

Spiegel Online internet sitesinde yer alan haberde, A400M uçağının, yazılımındaki sorun nedeniyle kalkıştan hemen sonra 3 turboprop motorunun durduğu ifade edildi.
     
Sevilla'da düşen uçağı inceleyen mühendisler yazılım sorununu tespit etti. Buna göre kalkıştan hemen sonra bilgisayar, yazılımdaki hata nedeniyle motorlara durması talimatını verdi ve motorlar durarak uçağın düşmesine neden oldu.
     
Pilotların bu durumda yapabilecek fazla bir şeyleri olmadığının belirtildiği haberde, pilotların yine de kalkış yaptıkları alana dönmek için hamle yapmalarına rağmen uçağın bir tarla üzerine düşmesine engel olamadıkları kaydedildi.
     
Haberde ayrıca Airbus'un Sevilla'daki üretim yerinde kalite problemi yaşandığı ve bu nedenle tüm yönetimin değiştirildiği bilgisi verildi.
     
9 Mayıs'ta İspanya'nın Sevilla kentinde test uçuşu sırasında düşen askeri nakliye uçağının mürettebatından 4 kişi ölmüş, 2 kişi de  ağır yaralı olarak kurtarılmıştı.
     
KAZA SONRASI UÇUŞ YASAĞI
     
Dünyanın en büyük askeri nakliye uçağı A400M'lerin projesi, 2003'te Türkiye, Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere, Belçika ve Lüksemburg'un katılımıyla başlatılırken, mali problemler nedeniyle üretimde gecikme yaşanmıştı. Uçağın üretimine 2011'de başlanmıştı. 31 milyar avroluk yatırımla toplam 180 A400M'in üretileceği projede, Türkiye 10 uçak sipariş etmiş, ilk teslim 2014 Nisan'da yapılmıştı.
     
Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İspanya'da test uçuşundaki Airbus A400M nakliye uçağının düşmesi üzerine, envanterindeki aynı model iki uçağın uçuşlarını bir süreliğine durdurduğu öğrenilmişti.

DÜŞEN UÇAKTA YAZILIM SORUNU İDDİASI

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Corlu ~ 9 yıl önce
bugun elli civarinda ucak corlu havalimanina indi. Bunlar ataturkten mi buraya yonlendirildi. Bilgisi olan ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsci ~ 9 yıl önce
Tgs alım açıcak mı bilen var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
insan kaynakları ~ 9 yıl önce
Yarın sabah 7 de bağcılar meydanda bekle davut abi gelip kamyonla alacak sizi.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Pilotaj hatası değil yani HERŞEY. Bizde de keşke böyle araştırılsa da kazanın nedeni ÇIKAR gözetmeksizin şefaf, detaylı açıklansa. Sabah olan kazanın nedenine akşam olmadan "pilotaj" denmese.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S.B. ~ 9 yıl önce
Geçen düşen A320'nin nedenini pilota bağladılar. Bunu da sevilla'daki kalite problemine bağladılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Hep airbus hep yazılımlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000