25 Şubat 2020, Salı 08:14:35

Düşen uçağın pilotunun ifadeleri ortaya çıktı!

Sabiha Gökçen'de pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne neden olan ve tutuklanan uçağın kaptan pilotu Mahmut Arslan'ın ifadesi ortaya çıktı.
  • bizden bi cacık olmaz
  • pardon da niye tutuklanmasına karşısınız. otobüs şoförü hata yapınca tutuklanıyor da pilot neden tutuklanmasın. hepsi sonuçta can taşımıyor mu. herkes aklı başında iş yapacak pardon da bu pilotlar ağa mı paşa mı onların ayrıcalığı ne?
  • Daha karakutu analizleri yapılmamış,mahkemeden tutuklama kararı..Neyin acelesi bu,neyi örtbas etmeye çalışıyorsunuz..Tutuksuz yargılanmalıydı!!!saw ve sabancıları temize çıkarmaya çalışmak mahkemlerin işimi??
  • Hangi çağdayız pilot tutukluyoruz. Herkez yargılanabilir adalet önünde hesap verebilir. Pilot uçağı mı kaçırdı? yolcuları rehin mi aldı? Kaçakçılık mı yapıyordu? Medyada dolaşan haberlerle yargısız infaz yapan kötü bir nesil olduk. Çok yazık
  • Esas su sorgulanmalı bence. Bu kaptan bile bile niye limit dışı inmeye çalıştı? Aldığı eğitim ve yönetimin maliyet politikası sorgulanmalı esas. Kok sebep budur. Ve bununla ilgili yetkililer ve sorumlular tutuklanarak sorgulanmalıdır bence.
  • Ne demek normal sürat indim pilot değilim ama görüntüler baya bi süratli gibi görünüyor gerçi bunlara kara kutu okundu mu açığa çıkar ..niye zerbets yargılanmıyor netice de kaza bu klassik türk adaleti sadece show icin tutukladılar
  • fakat kaptanın dedikleri saçma, pistin sanki başına teker koymuş, kuyruk rüzgarı sanki limitler içindeymiş, FO sürat ikazı vermemiş. Pilot olmayan biri dahi bunları saçma bulur. Tutuklanması hoş değil fakat bu ne biçim ifade? Bir pilot çıkıp elini vicdanına koyup bu pilotu savunabilir mi?
  • FDR/CVR Arastirilmadan kaza raporu bitmeden nasil atildi iceri? Sabancimi attirdi acaba? Nane agliyordu,hani nerde simdi? Bu nasil yargi sistemi? Insanlarin evleri kentsel donusum adi altinda degerinin 80% altinda ellerinden alindigi bir ulkede,hak,hukuk adalet aramak samanlikda igne aramaya benzer.
  • Pilotaj hatası olduğunu yetkililerde biliyor işin içinde olanlarda gelipde yorumlarda duyar kasmayın boşuna nasıl önlem alınır bir daha yaşanmaması için onu söyleyin
  • isteyerek yapmadı,ancak pilotaj hatası olduğu kesin gibi..birde geçen sürede savunmasına guzel çalışmış.suçu da yabancı olduğu için fo ya yüklemek pek hoş değil.

Sabiha Gökçen'de pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne neden olan ve tutuklanan uçağın kaptan pilotu Mahmut Arslan'ın ifadesi ortaya çıktı. Arslan, "Emniyetli indim. Ancak pistte bolca miktarda tekerlek izi vardı. Bu tekerlek izlerinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir, yoksa kayganlaşır. Olay günü de bu nedenle uçağın kaydığını düşünüyorum" dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne, 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçağın kaptan pilotu Mahmut Arslan, hastanedeki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece, "Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak" suçundan tutuklandı.

Yalova üzerindeyken uçağa yıldırım çarptığını, bunun herhangi bir arıza ihtimali nedeniyle kendisinde strese neden olduğunu belirterek, "Emniyetli bir şekilde inişimi yaptım. Sert bir iniş olmadı. Uçakta yavaşlamayı hissettim. Kullanmış olduğumuz pist 06 pistiydi. Ancak pistin sonu 2-4 iniş pistinin yönündeydi. Bu nedenle bolca miktarda tekerlek izi vardı. Bu tekerlek izlerinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir, yoksa kayganlaşmaya neden olur. Olay günü de bu nedenle uçağın kaydığını düşünüyorum" dedi.

"UÇAKTAN SORUMLU PİLOT BENİM"

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen kaza sonrası tedavi gördüğü hastanede polis tarafından şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan uçağın kaptan pilotu Mahmut Arslan, ifadesinin ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Arslan'ın savcılık sorgusu 17.00'da başladı. Arslan, yaklaşık 1.5 saat süren sorgusunun ardından, 2014 yılından beri Pegasus'ta pilot olarak görev yaptığını, uçağın birinci pilotu olduğunu, kaza anında sorumlu pilot olduğunu söylediği öğrenildi.

SAVCI TUTUKLAMAYA SEVK ETTİ

Arslan, savcılık sorgusunun ardından, "Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanması" neden olmak suçundan tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Mahkemedeki sorgusunda kendilerine 2-4 pisti için rota verildiğini söyleyen Arslan, "İzmit'te havadan dolayı kaçınma yaşadık. Yeşilköy bizi Marmara denizi üzerine yönlendirdi. Sorumlu kaptan pilot olarak ben görevliydim. Pistin 0-6 olarak değiştiğinin teyidi için Yeşilköy ile irtibat kurdum, doğruladılar. Bu konuşmalar İngilizce olarak gerçekleşmiştir" dedi.

YILDIRIM ÇARPINCA STRES YAPMIŞ

Yalova hizalarında kendilerine yıldırım çarptığını söyleyen Arslan, "Yalova üzerinde kuvvetli bir yıldırım uçağa çarptı. Bu önemli bir olaydır. Uçakta cihaz kaybına ve uçağın sisteminin bozulmasına sebep olabilir. Hava şartlarından dolayı ILS başlangıç noktasına direkt rota istedik, karşıdaki kişi ses tonumdan stresimi anlayarak talebi kabul etti" dedi.

"KULE ÖNÜMÜZDEKİ TRAFİĞİN PAS GEÇTİĞİNİ SÖYLESE DE BU BİZİM İNMEMEMİZ İÇİN BİR SEBEP DEĞİLDİ"

Bu nedenle iniş hazırlıklarına başlayarak alçaldıklarını söyleyen Arslan, "Yardımcı pilot Ferdinant Pondaag İngilizce olarak uçağa yıldırım çarptığını Pegasus firmasının teknik departmanına bildirmiş. Yardımcı pilot Sabiha Gökçen kule frekansında olduğumuzu rapor etti, kule önümüzdeki trafiğin pisti pas geçtiğini söyledi. Bize kule bunu söylemiş ise de, bizim inmememiz için bir sebep değildi. Kule de hiçbir şekilde 'inmeyin' diye bir talimat vermez. Biz almış olduğumuz verilere göre inme hususunda değerlendirme yaparız. Firmamız 15 knottan yüksek kuyruk rüzgarlarında inmemizi belirtmiştir, olay günü uçağın kuyruk rüzgarı 14 knottur. Ve inmememiz için bir engel teşkil etmez" dedi.

"TEKERLEK İZİNİN TEMİZLENMEMESİ NEDENİYLE KAYMIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Arslan, "Emniyetli bir şekilde inişimi yaptım. İniş pistin üçte birlik kısmında başladı. Sert bir iniş olmadı. Uçakta yavaşlamayı hissettim. Kullanmış olduğumuz pist 06 pistiydi. Ancak pistin sonu 2-4 iniş pistinin yönündeydi. Bu nedenle bolca miktarda tekerlek izi vardı. Bu tekerlek izlerinin periyodik olarak temizlenmesi gerekir, yoksa kayganlaşmaya neden olur. Olay günü de bu nedenle uçağın kaydığını düşünüyorum" dedi.

FRENİ BIRAKINCA UÇAK KAYMIŞ

Olaydan dolayı ağır yaralandığını, 15 gündür hastanede olduğunu söyleyen Arslan, "Benim buradaki kusurum yıldırım nedeniyle iniş hususunda emniyetli bir şekilde yere inmektir. Söz konusu değerler limit içerisindeydi. İnmemem için hiçbir sebep yoktu. İniş sırasında hızım normal sınırlardaydı. F taksi yolundan çıkış yapmam için otomatik freni bırakmam gerekiyordu ve ben bunu bıraktım. Bu sırada uçak kaymaya başladı. Bu kazanın meydana gelmesinde Sabiha Gökçen meydan işletmesi kendi belirlediği AIP yayınında belirttiği kurallara uymamıştır. Pistin gerekli periyodik temizliği yapılmamıştır ve kaygan zemin oluşmuştur. Ayrıca pistlerde suyun drenajı için gerekli asfalt düzeni bulunmamaktadır. Ayrıca pistin sonunda stopway alanının bulunmaması ve devamında uçurumun bulunması bu kazanın meydana gelmesindeki hatalar zinciridir. Suçsuzum. Kusurum yoktur. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı talep ederim" dedi.

6 SANİYE GEÇ FRENLEME YAPTIĞI İDDİASINI YANITLADI

Arslan, "İniş yaptıktan sonra uçağın hızını takip etmem mümkün değildir. Bu görev yardımcı pilota aittir. Çünkü iniş yaptıktan sonra pisti takip etmem gerektiği için tüm anormalliklerin gözlemi yardımcı pilota aittir. Yardımcı pilot tarafından ikaz edilmem gerekir. Yardımcı pilot tarafından ikaz edilmedim. Bu nedenle 6 saniye sonra fark edince frenleme yapmış olabilirim" dedi.

TUTUKLANDI

Mahkeme, Arslan'ın, kuvvetli suç şüphesinin varlığını, kule tarafından hava muhalefeti nedeniyle iki uçağın pisti pas geçtiğini bildirmesine rağmen uçağı indirmede ısrarcı olmasını, 6 saniye gecikmeli frenleme yapmasını gerekçe göstererek tutuklanmasına karar verdi.

Düşen uçağın pilotunun ifadeleri ortaya çıktı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

cacık ~ 3 ay önce
bizden bi cacık olmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçma ~ 3 ay önce
pardon da niye tutuklanmasına karşısınız. otobüs şoförü hata yapınca tutuklanıyor da pilot neden tutuklanmasın. hepsi sonuçta can taşımıyor mu. herkes aklı başında iş yapacak pardon da bu pilotlar ağa mı paşa mı onların ayrıcalığı ne?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 3 ay önce
Daha karakutu analizleri yapılmamış,mahkemeden tutuklama kararı..Neyin acelesi bu,neyi örtbas etmeye çalışıyorsunuz..Tutuksuz yargılanmalıydı!!!saw ve sabancıları temize çıkarmaya çalışmak mahkemlerin işimi??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok Yazık.. ~ 3 ay önce
Hangi çağdayız pilot tutukluyoruz. Herkez yargılanabilir adalet önünde hesap verebilir. Pilot uçağı mı kaçırdı? yolcuları rehin mi aldı? Kaçakçılık mı yapıyordu? Medyada dolaşan haberlerle yargısız infaz yapan kötü bir nesil olduk. Çok yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kok sebep ~ 3 ay önce
Esas su sorgulanmalı bence. Bu kaptan bile bile niye limit dışı inmeye çalıştı? Aldığı eğitim ve yönetimin maliyet politikası sorgulanmalı esas. Kok sebep budur. Ve bununla ilgili yetkililer ve sorumlular tutuklanarak sorgulanmalıdır bence.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ilginç ~ 3 ay önce
Ne demek normal sürat indim pilot değilim ama görüntüler baya bi süratli gibi görünüyor gerçi bunlara kara kutu okundu mu açığa çıkar ..niye zerbets yargılanmıyor netice de kaza bu klassik türk adaleti sadece show icin tutukladılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tutuklanmasın ~ 3 ay önce
fakat kaptanın dedikleri saçma, pistin sanki başına teker koymuş, kuyruk rüzgarı sanki limitler içindeymiş, FO sürat ikazı vermemiş. Pilot olmayan biri dahi bunları saçma bulur. Tutuklanması hoş değil fakat bu ne biçim ifade? Bir pilot çıkıp elini vicdanına koyup bu pilotu savunabilir mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gurbetci ~ 3 ay önce
FDR/CVR Arastirilmadan kaza raporu bitmeden nasil atildi iceri? Sabancimi attirdi acaba? Nane agliyordu,hani nerde simdi? Bu nasil yargi sistemi? Insanlarin evleri kentsel donusum adi altinda degerinin 80% altinda ellerinden alindigi bir ulkede,hak,hukuk adalet aramak samanlikda igne aramaya benzer.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iniş takımı ~ 3 ay önce
Pilotaj hatası olduğunu yetkililerde biliyor işin içinde olanlarda gelipde yorumlarda duyar kasmayın boşuna nasıl önlem alınır bir daha yaşanmaması için onu söyleyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu kaptan, ~ 3 ay önce
isteyerek yapmadı,ancak pilotaj hatası olduğu kesin gibi..birde geçen sürede savunmasına guzel çalışmış.suçu da yabancı olduğu için fo ya yüklemek pek hoş değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000