13 Ocak 2015, Salı 09:11:56

DÜŞEN UÇAĞIN KARA KUTUSU ÇIKARILDI

Endonezya'dan Singapur'a 162 kişi taşırken iki hafta önce düşen AirAsia Havayollarına ait yolcu uçağının kuyruk kısmında bulunan karakutu denizden çıkarıldı.
  • Hadi bakalım inşallah olay Tamamıyla ortaya çıkar bu da havacılık tarihine bir ders olur

Endonezya'dan Singapur'a 162 kişi taşırken iki hafta önce düşen AirAsia Havayollarına ait yolcu uçağının kuyruk kısmında bulunan karakutu denizden çıkarıldı. Karakutu olarak da bilinen Uçuş Bilgi Kaydedicisi sayesinde uçağa ne olduğunu anlamak mümkün olabilecek.

Karakutu, Endonezya Deniz Kuvvetleri'ne ait TNİ gemisine yüklenerek Cakarta'ya gönderildi. Endonezya Arama Kurtarma Ajansı yetkilisi F. Henry Bambang Soelistyo, "Kuyruk kısmında bulunan karakutu olarak da bilinen Uçuş Bilgi Kaydedicisi (FDR) dalgıçlar tarafından bugün denizden çıkartıldı. Uçağın diğer kara kutusu olan Kokpit Ses Kaydedicisi'ni (CVR) ise 20 metre uzakta tespit ettik. Şimdi dalgıçlar ikinci karakutuyu çıkarmak için çalışıyor" dedi.

Denizin altında görüş mesafesinin çok az olduğunu, dalgıçların kuyruk kısmındaki karakutuyu çıkarırken zorlandığını belirten Soelistyo, "Karakutunun enkaz altında sıkışmasından dolayı yoğun çaba sarfedildi" diye konuştu.

AirAsia havayollarına ait QZ-8501 sefer sayılı Airbus A320-200 tipi uçakla, Endonezya'nın Surabaya kentinden Singapur'a giderken 28 Aralık'ta kalkıştan sonra irtibat kesilmişti. Uçağın enkazına ait bazı parçalar ve cesetler Cava Denizi'nde ilk olarak 30 Aralık'ta bulunmuştu. Uçakta 7'si mürettebat 162 kişi bulunuyordu. Denizden şu ana kadar 48 kişinin cesedi çıkarıldı. 

DÜŞEN UÇAĞIN KARA KUTUSU ÇIKARILDI

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Hadi bakalım inşallah olay Tamamıyla ortaya çıkar bu da havacılık tarihine bir ders olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000