12 Şubat 2018, Pazartesi 13:37:53

Düşen ATAK helikopteri için yeni iddia!

Afrin’de önceki gün kırıma uğrayan ATAK helikopteriyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.
  • Videoyu kimin çektiğini sormuyorum bile. Kuyruk rotoru hasar görürse helikopteri indirmek çok zor olurdu ne demek ya? Kuyruk rotoru zarar görseydi helikopter döne döne düşerdi.
  • Milli bir proje ürünü ve ondan daha önemlisi iki kahraman vatan evladı hayatını kaybetmiş, birileri de oturmuş boş boş konuşup üfürüyor. Kendine hakim olamayanlar diyarından enstantaneler.
  • Helikopterde en riskli arizadir fakat goruntulere bakilirsa kuyruk rotoru arizasi gibi durmuyor cunku o ariza yasanirken helikopterin bir tarafa ciddi bir yatisla irtifa kaybetmesi gerekirdi. Gordugum kadariyla yatissiz alcaliyordu.
  • aquaplaning olmuştur ! rusların helikopterleri afganistanda neden düştüyse atak ta ondan düşmüştür ! sebebine sitinger diyorlar , abd üretimi maşaların kullandığı ...

Afrin’de önceki gün kırıma uğrayan ATAK helikopteriyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre pilotlardan merkeze gelen son ses “yangın ikazı” oldu. Görüntülerde yangın belirtisi olmadığı için helikopterin içeride alev aldığı ihtimali üzerinde duruluyor.

Uzmanlara göre, yangının nedeni “kuyruk rotoru”na zarar veren arıza ya da hafif silahla gerçekleşen bir saldırı olabilir. Pilotlar Erdem Mut ile Mehmet İlker Kahraman’ın şehit olduğu olayın nedeni inceleme sonucunda netleşecek.

Zeytin Dalı harekâtı kapsamında önceki gün Afrin’de görev yapan bir ATAK helikopteri kırıma uğradı. Helikopterdeki iki pilot şehit düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'helikopterin düşürüldüğünü' açıkladı. Başbakan Yıldırım ise helikopterin düşme nedeninin incelemeler sonucunda ortaya çıkacağını söyledi.

TSK’dan yapılan açıklamada, helikopterin kırıma uğradığı belirtilirken olayın kaza mı yahut düşürülme sonucu mu gerçekleştiğine dair bir bilgi verilmedi. ATAK’ın düşüş nedeni detaylı incelemeler sonrası belli olacak. Ancak Yeni Şafak’ın haberine göre, pilotun son sözleri ‘yangın’ ikazı yönünde oldu.

‘HAFİF SİLAH’ İHTİMALİ

Yeni Şafak'tan Kıymet Sezer'in haberine göre helikopterin düşme görüntülerini değerlendiren uzmanlar, arıza, düşme ya da düşürülme gibi her ihtimalin olabileceği bilgisini verdi. Eğer uçak düşürülmüşse bunun bir füze ya da ağır silahla değil hafif silahla vurulma sonucu gerçekleşmiş olabileceğini belirten uzmanlar, pilotun son sözünün yangın ikazı olmasının da helikopterde arıza yahut vurulma sonucu bir sorun olduğunu gösterdiğini belirtti. Kaynaklar, helikopterin bütünlüğünü koruduğu ve bir dış yangın görülmediğinden hareketle, kuyruk rotoru aktarma organlarının zarar görmüş olabileceğine işaret ediyor.

Yangının, helikopterin uyarı sistemlerinin verdiği, dışarıdan görülmeyecek dahili bir yangına ilişkin ikaz olabileceğini aktaran kaynaklar, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kuyruk rotoru gittiği zaman helikopterin indirilmesi çok zor oluyor. İmkânsız değil ama zor. Tepenin arkasında hızlı bir alçalma görüyoruz ve bu da yangın ikazıyla birleştiğinde düşme nedeninin arıza yahut vurulma sonucu rotorda çıkan yangının kontrolü kaybettirmesi sonucu olabileceğine işaret ediyor.”

NEDENİ BELLİ OLACAK

Olayın asıl nedeninin kırım raporunun sonucunda ortaya çıkacağını vurgulayan askeri uzmanlar, düşme nedeni henüz tam neden ortaya konulmadığı için ihtimallere yönelik açıklamaların çelişki olarak görülmemesi gerektiğini, her birinin olasılık içerdiğini kaydetti.

Uzmanlar, “Helikopterin düşmesine yönelik tüm olasılıklar ifade edilmiş durumda. Şu anda görüntüler de bu olasılıkların her birinin var olduğunu gösteriyor. Gerçek neden ise, incelemeler sonucu ilerleyen dönemde ortaya çıkabilecek” yorumunda bulundu.

Düşen ATAK helikopteri için yeni iddia!

Facebook Yorum

Yorumlar

Tespit ~ 5 yıl önce
Videoyu kimin çektiğini sormuyorum bile. Kuyruk rotoru hasar görürse helikopteri indirmek çok zor olurdu ne demek ya? Kuyruk rotoru zarar görseydi helikopter döne döne düşerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üfürükçüler ~ 5 yıl önce
Milli bir proje ürünü ve ondan daha önemlisi iki kahraman vatan evladı hayatını kaybetmiş, birileri de oturmuş boş boş konuşup üfürüyor. Kendine hakim olamayanlar diyarından enstantaneler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuyruk rotoru arizasi ~ 5 yıl önce
Helikopterde en riskli arizadir fakat goruntulere bakilirsa kuyruk rotoru arizasi gibi durmuyor cunku o ariza yasanirken helikopterin bir tarafa ciddi bir yatisla irtifa kaybetmesi gerekirdi. Gordugum kadariyla yatissiz alcaliyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dikkatli ! ~ 5 yıl önce
aquaplaning olmuştur ! rusların helikopterleri afganistanda neden düştüyse atak ta ondan düşmüştür ! sebebine sitinger diyorlar , abd üretimi maşaların kullandığı ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000