13 Mayıs 2021, Perşembe 09:32:01

Dünyanın ilk gerçek SİHA gemisi: Anadolu

Forbes dergisi, Türk donanmasının yeni saldırı gemisi Anadolu için “Dünyanın ilk gerçek SİHA gemisi” ifadesini kullandı. Ayrıca “Türk endüstrisi SİHA'ları gemiden fırlatmanın etkin bir yolunu buldu.” denildi.
  • Gulunc bir proje
  • Nedense güzel haberlere tek bir yorum yapılmıyor. Korkmayın be kardeşim bunlar Türkiye’de kalacak değerlerdir. Kimse alıp götürecek değil. Bunu yapanları takdir edin. Korkmayın, ölmezsiniz!
  • Aynı şey mi! Neyse yakında vazgeçtik saldırı helikopteri koyacağız içine de derler.. gülmeyin asker kökenli pilotlar
  • Dunya halimize gunuyor, gercegini bulamamis maketiyle oynayan ulkeyiz
  • He dunyada ilk, daha dogrusu boyle sacmaliklarda ilk bizi, alooo biraz akil yahu aloo, herkesi bize guldurdunuz
  • F-35B'leri alamayışımız bize ilginç ve farklı bir çözüm bulmaya itti.İnşallah başarılı bir proje olur ve dünyaya örnek oluruz.TB3'ten sonra tilt rotor'lu yada stovl motorlu bir ihada yapılabilse tadından yenmez ama çok zor bir teknoloji.
  • Helal olsun. Savunma sanayiinde yerli girişimler, gelişmeler, geliştirmeler kesinlikle çok iyi. Ama çoğunluk avantajının baykar tarafına verilmesine karşıyım
  • ben olsam karar verici , dikine inis kalkis yapabilen amerikanin f35 ucaklari var. neden 50-60 tane almiyorlar?

Türk savunma sanayiinin yerli üretim başarı Forbes dergisine de taşındı. Forbes'in Havacılık ve savunma yazarı David Axe tarafından hazırlanan "Türk donanmasının SİHA uçak gemisine yakından bakmak" başlıklı yazıda Türkiye'nin yerli üretimin gücüne vurgu yapılarak "Türk endüstrisi SİHA'ları gemiden fırlatmanın etkin bir yolunu bulmuşa benziyor" denildi.

AÇIK AVANTAJI VAR

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, "Bir vinç-makara sisteminin pruva rampasıyla birleştirilmesiyle oluşturulan yöntem Türk donanmasının yeni saldırı gemisi Anadolu'yu dünyanın ilk gerçek SİHA gemisine dönüştürmesine yardımcı olabilir" ifadelerinin kullanıldığı yazıda Anadolu'nun teknik detaylarına da yer verildi. "Anadolu insanlı uçakların da kalkışına izin verebilecek şekilde düzenlendi" ifadesine yer verilen yazıda 6,5 metre uzunluğundaki, 100 beygir gücündeki TB-2 ve Anadolu gemisi için dizayn edilen TB-3 SİHA'larının 136 kilo ağırlığındaki tam mühimmat kapasitesiyle gemiden kalkış gerçekleştirebileceği bilgisine yer verildi. 1960'lardan bu yana donanmaların dünya genelinde SİHA'ları uçurduğu ancak bunu yalnızca sabit bir alandan roket gücüyle iterek gerçekleştirebildiği bilgisinin paylaşıldığı haberde Anadolu'da güvertenin bu sabit alanlarla engellenmediği ve böylece açık bir avantaj sağlandığı övgüsüne yer verildi.

Forbes'un yazısında "Türk endüstrisi SİHA'ları gemiden fırlatmanın etkin bir yolunu buldu" denildi.

AMBARGO YENİ RAMPA DÜZENİNİ GETİRDİ

ABD'nin de yeni bir SİHA gemisi için çalışmalar yürüttüğünü ancak SİHA fırlatma platformu olarak buhar gücüyle çalışan fırlatıcı rampalar düşünüldüğünü ifade eden yazıda Anadolu'nun F-35 programından çıkarılmasının ardından bu modelden vazgeçip vinç-makara sistemini kullanmaya karar kıldığının altı çizildi.

Dünyanın ilk gerçek SİHA gemisi: Anadolu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Sacma ~ 1 ay önce
Gulunc bir proje

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakkı ~ 1 ay önce
Nedense güzel haberlere tek bir yorum yapılmıyor. Korkmayın be kardeşim bunlar Türkiye’de kalacak değerlerdir. Kimse alıp götürecek değil. Bunu yapanları takdir edin. Korkmayın, ölmezsiniz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 1 ay önce
Aynı şey mi! Neyse yakında vazgeçtik saldırı helikopteri koyacağız içine de derler.. gülmeyin asker kökenli pilotlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gercek ~ 1 ay önce
Dunya halimize gunuyor, gercegini bulamamis maketiyle oynayan ulkeyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He ~ 1 ay önce
He dunyada ilk, daha dogrusu boyle sacmaliklarda ilk bizi, alooo biraz akil yahu aloo, herkesi bize guldurdunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mecburiyet ~ 1 ay önce
F-35B'leri alamayışımız bize ilginç ve farklı bir çözüm bulmaya itti.İnşallah başarılı bir proje olur ve dünyaya örnek oluruz.TB3'ten sonra tilt rotor'lu yada stovl motorlu bir ihada yapılabilse tadından yenmez ama çok zor bir teknoloji.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 1 ay önce
Helal olsun. Savunma sanayiinde yerli girişimler, gelişmeler, geliştirmeler kesinlikle çok iyi. Ama çoğunluk avantajının baykar tarafına verilmesine karşıyım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben olsam ~ 1 ay önce
ben olsam karar verici , dikine inis kalkis yapabilen amerikanin f35 ucaklari var. neden 50-60 tane almiyorlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000