07 Ocak 2023, Cumartesi 09:38:10

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri belli oldu

Global Firepower adlı internet sitesi, 2023 yılının en güçlü hava kuvvetleri listesini açıkladı. Birçok istatistik üzerinden hazırlanan rapora, Türk Hava Kuvvetleri'nin sıralaması damga vurdu!
  • Hava gücünü sadece filodaki hava aracı sayısıyla değerlendirmek çok doğru değil. Logistic altyapı, know-how, teknoloji, modernizasyon kabiliyeti ve pilotların uçuş saatleri gibi kriterler de önemli. Tüm bunları da hesaba katarsak Türkiye'nin yeri aşağı yukarı yine sıralamadaki gibi olur diye düşünüyorum. Rus hava kuvvetleri Ukrayna ile olan savaşta neden başarısız kaldı? Çünkü pilot eğitimleri ve uçuş tazelemeleri NATO standartlarının çok altında. Bu ve benzeri bir çok parametre var değerlendirilmesi gereken.
  • Hamasi laflarla, palavra müjdelerle bu işler olmuyor, kendimizi kandırmayalım. İHA_SİHA VS F-16, F-15 in yerini doldurmaz. Bir an önce bir şekilde muharip uçak eksikliği 2050 ye kadar yetecek şekilde tamamlanmalı.
  • Japonya’nın geliştirilmiş, Japonlaştırılmış (elektronik sistemleri, s/s ve ATIŞ sistemleri) filosu var ama savaş eğitimleri düşük, uçak sayısı tehdide göre az. Yatırım yapıp sayıyı artıracaklar; kavim millet, yapabilirler ama uzun yolları var. Mısır’a gelince; eğitimsiz, bayramda bile zor uçan, görev olarak meydan turu uçan bir hava kuvveti. Sayısal çokluğu var ama boş. Biz dünyaya kafa tutacak güçteydi ama önce FETÖ ve ortaklarının ayak oyunları ile tasfiyeler, sonra F35’ler gelmiş gibi mevcut uçakların eski diye elden çıkarılması; bu durumda pilot fazlalığı oluştuğu için küçülme, sonrasında FETÖ’cüleri temizliyoruz diye pilotların tasfiyesi ile 9 NRU yapmışlar. Ama güç sadece sayısal değildir. Eğitim; lojistik, komuta-kontrol;, strateji, taktik, psiko-sosyal güç, … gibi diğer konular da önemli. Bizim harekat kabiliyeti ve tecrübesi kuvvetli yanımız. Yiğit er meydanında belli olur.
  • Ben de diyorum bu ulke nasil bu hale geldi..hala bos bos konusanlar var...en iyi Turkiyeymis vs vs..arkadas adamlarin f 16 si bile bizimkilerden iyi durumda...bu is yeten isi degil.Guresmiyorsunuz ..teknoloji isi.Evet Turk iha lari ve sihalari ve roketleri cok guzel ama bunlarin sayisi ve gercekten bir muharip ucak eksikligi asikardir.Mmu gelene kadar suan israil bile maalesef Turkiyeyi madara eder.Bir an omce mmu yapilmali ve ne oldugu onemli degil f16 mirage vs ne bulunursa alinmali.Sonra tum askero pilotlar orduya geri alinmali.Maaslari yukseltilmeli ve yurt savunmasina dahil edilmeli.Roket menziller arttirilmali.Goruyoruz dunyanin ikinci hava gucu olan rusyayi...ukrayna da madara oluyor.Bu istatistikler yalan
  • 10 sene sonra ilk 5 temiz kesin.
  • Mısır’ı okuyunca gerisini okumadım
  • Yaptın İsrail nerede ... hürjet havada mı ..motor yapıyor muyuz... Tam da Türk övün çalış güven e göre önce övün ha ha
  • Bundan 30 sene önce pilavı elleriyle yiyen Pakistan’lı pilotlara F-16 ile uçmayı biz öğretiyorduk. Yazık ya.
  • Sırada olmalıyız 9. Degil
  • Turkiye yazık ekonomik gibi asagilarda

Global Firepower adlı internet sitesi, 2023 yılının en güçlü hava kuvvetleri listesini açıkladı. Birçok istatistik üzerinden hazırlanan rapora, Türk Hava Kuvvetleri'nin sıralaması damga vurdu! 

Türkiye'nin savunma sanayideki atılımları sayesinde kendi silahını, kendi hava araçlarını üretmeye başladı. Bayraktar TB2, KIZILELMA, Hürkuş ve daha niceleri... Bu insansız araçlar ile gücüne güç katan Türk Hava Kuvvetleri, dünyanın en iyi iyiler arasına girmeyi başardı.

ABD merkezli internet sitesi Global Firepower, ülkelerin savaş güçleriyle ilgili bir araştırması yaptı. Ardından dünyanın en güçlü hava kuvvetleri listelendi. Raporda; uçak sayısı, uçakların niteliği, pilot ve askeri sayısı, orduların bütçesi gibi çeşitli kriterler baz alındı. Türkiye'nin yeri listeye damga vurdu.

İşte dünyanın en güçlü hava kuvvetlerine sahip 10 ülke:

10 - Fransa

9 -  Türkiye

8 - Mısır

7 - Pakistan

6 - Japonya

5 - Güney Kore

4 - Hindistan

3 - Çin

2 - Rusya

1 - Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en güçlü hava kuvvetleri belli oldu

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Avionics ~ 1 yıl önce
Hava gücünü sadece filodaki hava aracı sayısıyla değerlendirmek çok doğru değil. Logistic altyapı, know-how, teknoloji, modernizasyon kabiliyeti ve pilotların uçuş saatleri gibi kriterler de önemli. Tüm bunları da hesaba katarsak Türkiye'nin yeri aşağı yukarı yine sıralamadaki gibi olur diye düşünüyorum. Rus hava kuvvetleri Ukrayna ile olan savaşta neden başarısız kaldı? Çünkü pilot eğitimleri ve uçuş tazelemeleri NATO standartlarının çok altında. Bu ve benzeri bir çok parametre var değerlendirilmesi gereken.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel Ali ~ 1 yıl önce
Hamasi laflarla, palavra müjdelerle bu işler olmuyor, kendimizi kandırmayalım. İHA_SİHA VS F-16, F-15 in yerini doldurmaz. Bir an önce bir şekilde muharip uçak eksikliği 2050 ye kadar yetecek şekilde tamamlanmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FW ~ 1 yıl önce
Japonya’nın geliştirilmiş, Japonlaştırılmış (elektronik sistemleri, s/s ve ATIŞ sistemleri) filosu var ama savaş eğitimleri düşük, uçak sayısı tehdide göre az. Yatırım yapıp sayıyı artıracaklar; kavim millet, yapabilirler ama uzun yolları var. Mısır’a gelince; eğitimsiz, bayramda bile zor uçan, görev olarak meydan turu uçan bir hava kuvveti. Sayısal çokluğu var ama boş. Biz dünyaya kafa tutacak güçteydi ama önce FETÖ ve ortaklarının ayak oyunları ile tasfiyeler, sonra F35’ler gelmiş gibi mevcut uçakların eski diye elden çıkarılması; bu durumda pilot fazlalığı oluştuğu için küçülme, sonrasında FETÖ’cüleri temizliyoruz diye pilotların tasfiyesi ile 9 NRU yapmışlar. Ama güç sadece sayısal değildir. Eğitim; lojistik, komuta-kontrol;, strateji, taktik, psiko-sosyal güç, … gibi diğer konular da önemli. Bizim harekat kabiliyeti ve tecrübesi kuvvetli yanımız. Yiğit er meydanında belli olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bende diyorum ~ 1 yıl önce
Ben de diyorum bu ulke nasil bu hale geldi..hala bos bos konusanlar var...en iyi Turkiyeymis vs vs..arkadas adamlarin f 16 si bile bizimkilerden iyi durumda...bu is yeten isi degil.Guresmiyorsunuz ..teknoloji isi.Evet Turk iha lari ve sihalari ve roketleri cok guzel ama bunlarin sayisi ve gercekten bir muharip ucak eksikligi asikardir.Mmu gelene kadar suan israil bile maalesef Turkiyeyi madara eder.Bir an omce mmu yapilmali ve ne oldugu onemli degil f16 mirage vs ne bulunursa alinmali.Sonra tum askero pilotlar orduya geri alinmali.Maaslari yukseltilmeli ve yurt savunmasina dahil edilmeli.Roket menziller arttirilmali.Goruyoruz dunyanin ikinci hava gucu olan rusyayi...ukrayna da madara oluyor.Bu istatistikler yalan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gazikentli ~ 1 yıl önce
10 sene sonra ilk 5 temiz kesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
izmirden mi? ~ 1 yıl önce
sen izmirden mi gazikentli?
Peh ~ 1 yıl önce
Mısır’ı okuyunca gerisini okumadım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Amma ~ 1 yıl önce
Yaptın İsrail nerede ... hürjet havada mı ..motor yapıyor muyuz... Tam da Türk övün çalış güven e göre önce övün ha ha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üşüyoruz reyizzzz ~ 1 yıl önce
Bundan 30 sene önce pilavı elleriyle yiyen Pakistan’lı pilotlara F-16 ile uçmayı biz öğretiyorduk. Yazık ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.... ~ 1 yıl önce
ne desem sana bilemedim şimdi
1. ~ 1 yıl önce
Sırada olmalıyız 9. Degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sisi ~ 1 yıl önce
Turkiye yazık ekonomik gibi asagilarda

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000