28 Mart 2018, Çarşamba 09:15:16

Drone, 278 yolculu uçağı tehlikeye soktu!

Bir yolcu uçağına iniş sırasında 5 metre kadar yaklaşan drone 278 kişinin hayatını tehlikeye attı.
  • Onun canını tehlikeye atsın ödeşsinler. Sarılıp ayrılsınlar...
  • Dronun canı cini nedir rüzgarı 500 metre atar
  • Olsun biz havada ve yerde güveniz
  • Drone uçurmak nedir ya atanamamış pilot gibi

Air New Zealand, Tokyo-Auckland seferini yapan bir yolcu uçağına inişi sırasında 5 metre kadar yaklaşan insansız hava aracının 278 yolcu ve mürettebatı riske attığını duyurdu.

Radyo Yeni Zelanda'da yer alan habere göre, Yeni Zelanda Hava Yolları yöneticisi David Morgan, Japonya'nın başkenti Tokyo'dan havalanan ve Auckland havalimanına iniş yapan NZ92 sefer sayılı yolcu uçağına 5 metre kadar yaklaşan drone'un 278 yolcu ve mürettebatı riske attığını söyledi.

Pilotların manevra yapma imkanı olmayan bir noktada insansız hava aracını fark ettiklerini ve uçağın motoru tarafından yutulacak drone'un ciddi bir risk oluşturacağını belirten Morgan, "NZ92, pazar günü ciddi bir olaydan sadece birkaç metre uzaktaydı. Pilotlar uçağı, kaçış manevrasının mümkün olmadığı bir noktada gördü." dedi.

"Drone kullanıcılarına ser yaptırımlar uygulanmalı"
Morgan, ülkedeki havaalanlarının yakınlarında pervasızca uçan insansız hava araçlarının hayati tehlikeler oluşturduğuna dikkati çekerek, bu tür drone kullanıcılarına hapis cezası dahil daha sert yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.

Drone tehlikesine karşı çağrıları desteklediklerini ifade eden Sivil Havacılık Direktörü Graeme Harris de yetkililerin gelecek aylarda kullanıcıları kurallar hakkında bilinçlendirmek için bir dijital medya kampanyası yürüteceğini ifade etti.

Yeni Zelanda'daki mevcut yasalara göre sivil havacılık kurallarını ihlal eden insansız hava aracı kullanıcılarına 5 bin dolara (3 bin 600 Amerikan doları) kadar para cezası uygulanıyor. Ayrıca drone kullanıcılarının araçlarını havaalanlarından 4 kilometre uzakta uçurmaları gerekiyor.

Auckland havalimanında 6 Mart'ta insansız hava aracının tespit edilmesi üzerine hava trafiği yaklaşık 30 dakika durdurulmuştu.

Drone, 278 yolculu uçağı tehlikeye soktu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

278 yocu da ~ 4 yıl önce
Onun canını tehlikeye atsın ödeşsinler. Sarılıp ayrılsınlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rüzgar ~ 4 yıl önce
Dronun canı cini nedir rüzgarı 500 metre atar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 4 yıl önce
Olsun biz havada ve yerde güveniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Apron dhmi ~ 4 yıl önce
Ya kardeşim neden her yerde siz varsınız be amma ağlak çıktınız yeter
Haddini bilmek!!! ~ 4 yıl önce
Biz havada ve yerde havacilikin en temel unsuru ve guvencesiyiz ve bunu her ortamda belirtmekten gurur duyariz.aglak maglak gibi mesnetsiz kelimeler kullananlar once haddini bilsin
Çakma pilotlar türedi ~ 4 yıl önce
Drone uçurmak nedir ya atanamamış pilot gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000