23 Haziran 2009, Salı 17:34:37

Dreamliner bir türlü havalanamıyor!

ABD'li uçak şirketi Boeing, yeni modeli 787 Dreamliner'ın deneme uçuşunu yeniden erteledi.
  • Boeing'in başarısız olduğunu söylemek için daha çok erken durun bakalım. Ne yani proje takviminde 15 aylık zamanaşımı olması Boeing'i başarız durumunamı düşürüyor ? teknik sorunlar, kriz ortamı tabiki projeyi etkileyecektir. ayrıca bu uçak benzerlerinden %20 daha az yakıt tüketiyor ve perçin olmadığı için benzerlerinden daha hafif bu özellikler 787'yi benzerlerinden daha avantajlı yapıyor yani işletme maliyeleri benzerlerinden daha düşük buda demek oluyor ki filosuna 787'leri dahil eden işletmeler müşterilerine daha ucuz bilet sunacak buda 787 işleten işletmelerin rekabet gücünü arttıracak. valla Boeing böyle müşteri ihtiyaçları doğrultusunda bir uçak geliştircek sonrada başarısız olcak ? aksine 787 başarılı olacaktır.
  • arkadaşım uçağı yalayıp yutmadık tabii ki.keşke sende görme imkanın olsaydı.yaptıkları maket uçak değil.ama önce iyi okuyacaksın yazılanı.uçak teknik açıdan değil kriz nedeniyle gecikmeye uğramış dedim.sen oturduğun yerden ne bileceksin ki hangi teknik problemi varmış mış ta gecikmiş.sen sadece duyduklarınla hareket ediyorsun.bende gidip yetkililerle konuştuğumu aktarıyorum.tamam mı?demekk ki önce yazılanı okumayı öğreneceksin.sonra yorum yapacaksın.
  • Bir uçağı yerinde görmek o uçakla ilgili fikir ve bilgiye sahip olmak demek değildir!Yerinde gördünde ne oldu yalayıp yuttunmu uçağı? Sanki Boeingin yetkilisi oldu arkadaş,uçak görerek!Bizde hergün bir sürü uçak görüyoruz ama tekniğiyle ilgili herhangi bir fikre sahip olamıyoruz. Öyle görmrkle olmaz bu işler.
  • ARKADAŞLAR BULUNDUĞUNUZ YERDEN O KADAR KOLAY YORUM YAPIYORSUNUZ Kİ,HAYRET YANİ.HERŞEYE ÇAMUR ATMAK VAR.KEŞKE BU YORUMLARINIZI FABRİKALARINA GİDİP ORDA YERİNE GİDİP GÖRÜP TE YAPSAYDINIZ.BEN DREAMLINERI YERİNDE GÖREN BİRİSİYİM.BÖYLE MUHTEŞEM BİR OLAYIN GECİKMESİ BASİT BİRŞEY DEĞİL.OLAY TAMAMEN KRİZDEN KAYNAKLANMAKTA.AMA SİZ ÇOK BİLMİŞ ARKADAŞLARIM DAHA İYİ BİLİRSİNİZ TABİİ Kİ.NE DE OLSA BU İŞİN ARTIK PROFOSÖRÜ OLMUŞSUNUZ..BU İŞ DERKEN HERŞEYE ÇAMUR ATMA İŞİ DEMEK İSTEMİŞTİM.
  • Kanatlar Mıtsubishi...Uçan plastik! 50.000 tane perçin yok artık etrafımızda. Amaaa normal uçaklara göre 1000 kat daha karşı dirence sahipmiş şimşeklere karşı.(iletmiyor direnç gösteriyor yani) Metal uçaklar kadar havadayken şimşeği çekeceğini zannetmiyorum lakin yediğinde içinde olmak istemem.
  • Bahane anlatma Boeing. Sen şuna kısaca şöyle desene "Projeyi çok çabuk hazırladık,başarısız oldun" !
  • Dünya sivil havacılığı yangın yeri gibi, yepyeni hatta sıfır uçaklar bile yerde ve hatta çölde beklerken Boeing aptal mı ki ne olacağına emin olmadığı ve ilk kez deneyeceği (Kompozit malzeme ile ilgili halen şüpheleri var çünkü) bir uçağı uçursun ? Muhtelif teknik bahanelerde geciktiriyorlar işte. Haksız mıyım ? FB'li...

Yeni modelin uçuşu ilk olarak 2007 yılının sonlarında planlanmış, ancak üretim problemleri ve Boeing'deki grev nedeniyle birkaç kez ertelenmişti.

Boeing'den yapılan açıklamada, yeni modelin deneme uçuşu ve teslimi için birkaç hafta yeni bir takvim açıklanmayacağı bildirildi.

Chicago merkezli şirket, son testlerde uçağın gövdesinin yan bölümünde bir alanın takviye edilmesine ihtiyaç olduğunun tespit edildiği bildirildi.

Bugünkü ertelemeden önce söz konusu modelin üretimi takvimin 15 ay gerisinde kalmıştı.

Boeing, 2008 yılının başından bu yana Dreamliner için 802 sipariş aldı. Bu da Dreamliner'ı, Boeing'in en hızlı satılan modeli haline getirdi.

Şirket, kullanılan yeni teknoloji sayesinde, benzer büyüklükteki uçaklara göre Dreamliner'ın yüzde 20 daha az yakıt harcadığını iddia ediyor.

 

Dreamliner bir türlü havalanamıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 13 yıl önce
Boeing'in başarısız olduğunu söylemek için daha çok erken durun bakalım. Ne yani proje takviminde 15 aylık zamanaşımı olması Boeing'i başarız durumunamı düşürüyor ? teknik sorunlar, kriz ortamı tabiki projeyi etkileyecektir. ayrıca bu uçak benzerlerinden %20 daha az yakıt tüketiyor ve perçin olmadığı için benzerlerinden daha hafif bu özellikler 787'yi benzerlerinden daha avantajlı yapıyor yani işletme maliyeleri benzerlerinden daha düşük buda demek oluyor ki filosuna 787'leri dahil eden işletmeler müşterilerine daha ucuz bilet sunacak buda 787 işleten işletmelerin rekabet gücünü arttıracak. valla Boeing böyle müşteri ihtiyaçları doğrultusunda bir uçak geliştircek sonrada başarısız olcak ? aksine 787 başarılı olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
arkadaşım uçağı yalayıp yutmadık tabii ki.keşke sende görme imkanın olsaydı.yaptıkları maket uçak değil.ama önce iyi okuyacaksın yazılanı.uçak teknik açıdan değil kriz nedeniyle gecikmeye uğramış dedim.sen oturduğun yerden ne bileceksin ki hangi teknik problemi varmış mış ta gecikmiş.sen sadece duyduklarınla hareket ediyorsun.bende gidip yetkililerle konuştuğumu aktarıyorum.tamam mı?demekk ki önce yazılanı okumayı öğreneceksin.sonra yorum yapacaksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bir uçağı yerinde görmek o uçakla ilgili fikir ve bilgiye sahip olmak demek değildir!Yerinde gördünde ne oldu yalayıp yuttunmu uçağı? Sanki Boeingin yetkilisi oldu arkadaş,uçak görerek!Bizde hergün bir sürü uçak görüyoruz ama tekniğiyle ilgili herhangi bir fikre sahip olamıyoruz. Öyle görmrkle olmaz bu işler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ARKADAŞLAR BULUNDUĞUNUZ YERDEN O KADAR KOLAY YORUM YAPIYORSUNUZ Kİ,HAYRET YANİ.HERŞEYE ÇAMUR ATMAK VAR.KEŞKE BU YORUMLARINIZI FABRİKALARINA GİDİP ORDA YERİNE GİDİP GÖRÜP TE YAPSAYDINIZ.BEN DREAMLINERI YERİNDE GÖREN BİRİSİYİM.BÖYLE MUHTEŞEM BİR OLAYIN GECİKMESİ BASİT BİRŞEY DEĞİL.OLAY TAMAMEN KRİZDEN KAYNAKLANMAKTA.AMA SİZ ÇOK BİLMİŞ ARKADAŞLARIM DAHA İYİ BİLİRSİNİZ TABİİ Kİ.NE DE OLSA BU İŞİN ARTIK PROFOSÖRÜ OLMUŞSUNUZ..BU İŞ DERKEN HERŞEYE ÇAMUR ATMA İŞİ DEMEK İSTEMİŞTİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kanatlar Mıtsubishi...Uçan plastik! 50.000 tane perçin yok artık etrafımızda. Amaaa normal uçaklara göre 1000 kat daha karşı dirence sahipmiş şimşeklere karşı.(iletmiyor direnç gösteriyor yani) Metal uçaklar kadar havadayken şimşeği çekeceğini zannetmiyorum lakin yediğinde içinde olmak istemem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bahane anlatma Boeing. Sen şuna kısaca şöyle desene "Projeyi çok çabuk hazırladık,başarısız oldun" !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Dünya sivil havacılığı yangın yeri gibi, yepyeni hatta sıfır uçaklar bile yerde ve hatta çölde beklerken Boeing aptal mı ki ne olacağına emin olmadığı ve ilk kez deneyeceği (Kompozit malzeme ile ilgili halen şüpheleri var çünkü) bir uçağı uçursun ? Muhtelif teknik bahanelerde geciktiriyorlar işte. Haksız mıyım ? FB'li...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000