08 Ocak 2021, Cuma 11:04:49

Dolandırıcıların yeni yöntemi; 'Negatif garantili PCR testi'

Yurt dışına çıkışlarda zorunlu hale getirilen PCR testi yeni dolandırıcıların ortaya çıkmasına neden oldu. VIP test adı altında çalışan dolandırıcılar, seyahate gidecek kişilere sonucu negatif garantili testler yapıyor.
  • Sonucu önceden kurgulanmış uçak kazası raporu yanında sözü bile olmaz.
  • dolandırıcılık vakalarında yapan kadar yaptıran da mimlenmeli! Kara listeye alınmalı kara liste yoksa tez çıkarılmalı! Yapanı da kovun bu ülkeden cana kasttan başka ne anlama gelir ki başka ?!

Yurt dışına çıkışlarda zorunlu hale getirilen PCR testi yeni dolandırıcıların ortaya çıkmasına neden oldu. VIP test adı altında çalışan dolandırıcılar, seyahate gidecek kişilere sonucu negatif garantili testler yapıyor.

Yurtdışına çıkışlarda yerli ve yabancılara zorunlu tutulan PCR testlerinde yeni bir kazanç kapısı tespit edildi. VIP, hızlı test adı altında evlere ve işyerlerine kadar gelen özel firmalar, yolculuğa çıkacak kişilere negatif garantili testler yapmaya başladı.

Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, fiyatları 600 TL'yi bulan bu hızlı testlerde 20 dakikada sonuç alınıyor. Eğer kişi pozitif ise Sağlık Bakanlığı'nın sistemine ya girilmiyor ya da anlaşmaya göre sonuç sisteme negatif olarak işleniyor. Kişi de aynı gün uçağına binerek, karantinadan kurtuluyor.

Uçuş saatinden 24 saat önce yapılması zorunlu olan PCR testi pozitif çıkan birinin biletleri iptal oluyor. Çoğu havayolu şirketi düşük ücretlerle değişim sağlasa da özellikle turistler için 10 gün Türkiye'de kalmak büyük bir maliyet anlamına geliyor.

İddiaya göre, yurtdışında önemli toplantıları olan işadamları da garantili PCR testlerini tercih ediyor. Özellikle Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinden gelen yabancılar ilk testlerinde pozitif çıkarsa soluğu başka sağlık merkezlerinde alıyor. WhatsApp dayanışma grupları kuran yabancılar, negatif sonuç alabilecekleri adresleri de bu kanallar üzerinden buluyor. Test sınırlaması bulunmadığından bir gün kişi bakanlık sistemine pozitif kaydedilip, ertesi gün negatife geçebiliyor.

Müfettiş timi kuruldu
Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre Türkiye'de 334 adet yetkilendirilmiş tanı laboratuvarı testleri yapıyor. Bakanlık bu konudaki şikayetlerin artması üzerine özel bir müfettiş timi kurdu.

Sabah gazetesine açıklama yapan bakanlık yetkilileri, "Yurtdışına çıkışta Kovid-19 için yaptırılması zorunlu olan PCR test sonuçlarını 'pozitiften negatife' değiştirilerek uygunsuz işlem yapıldığı ihbarlarını ciddiyetle takip ediyoruz. Tespit ettiğimiz vakalar var. Bunların bazılarının bakanlığımızca yetkilendirilmemiş hastaneler olduğunu tespit edip, yasal işlem başlattık" dedi. Bakanlık internete reklam vererek sahte PCR testi yapan dolandırıcılara karşı da vatandaşı uyardı. En güvenilir testlerin hastanelerde olduğunu belirten bakanlık, "resmi belgesi olmayan ve evinize kadar gelen kişilere itibar etmeyin" dedi.

Bakanlık, test sonuçlarını e-nabız üzerinden gösteremeyen hiçbir sağlık kuruluşuna da itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı. Uzmanlara göre bu konudaki en güvenilir adres İstanbul Havalimanı'nda kurulan ve günlük 40 bin test kapasiteli laboratuvar. Burada 250 TL'ye yapılan testlerin 4 saat içinde sonucu açıklanıyor.

Dolandırıcıların yeni yöntemi; 'Negatif garantili PCR testi'

Facebook Yorum

Yorumlar

Bişey mi? ~ 3 yıl önce
Sonucu önceden kurgulanmış uçak kazası raporu yanında sözü bile olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu ve bunun gibi ~ 3 yıl önce
dolandırıcılık vakalarında yapan kadar yaptıran da mimlenmeli! Kara listeye alınmalı kara liste yoksa tez çıkarılmalı! Yapanı da kovun bu ülkeden cana kasttan başka ne anlama gelir ki başka ?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000