18 Mart 2021, Perşembe 13:07:48

Divriği Havaalanı için yeni girişim

Sivas'ın Divriği ilçesinde, Nuri Demirağ'ın 1941 yılında inşa ettiği ve uzun süredir kullanılmayan Divriği Havaalanı'nın hizmete girmesi için çalışma başlatıldı.
  • Ya hu biktik bu kelimede yerli mili soyleminde yeter be bir korkunuz mu var
  • Dalamanda havalimani var ama ortaca ve Köyceğiz de yok inanabiliyor musunuz.bu ilcelerin arasi 15 dakika cok acil ortaca ve Köyceğiz'de birer havalimani yapilmali
  • Büyük ihtiyaçtı zaten,gayet güzel gelişme.Mutlaka yap işlet devret olmalı.Yolcu ve uçak garantisi verilmeli.
  • Yapilsin yav istanbul trafigi rahatlar belki
  • Hadi İnsallah Allahin izniyle ✈️
  • Sivasta kapasite problemi vardı zaten mantıklı olur :)
  • Merak edenler için... BAKTIM. Nüfusu : 16377 (2018 Vikipedi) Bizim köy kadar.

Sivas'ın Divriği ilçesinde, Nuri Demirağ'ın 1941 yılında inşa ettiği ve uzun süredir kullanılmayan Divriği Havaalanı'nın hizmete girmesi için çalışma başlatıldı.

Türkiye'de birçok ilklere öncülük eden ve havacılık denilince akla gelen ilk isimlerden olan Nuri Demirağ'ın 1936 yılında yapımına başladığı ve 1941 yılında tamamladığı "Türkiye'nin ilk ilçe havaalanı" olma özelliğini taşıyan Divriği Havaalanı'nın yeniden açılması için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvuru yapıldı.

Divriği Kaymakamı Mehmet Bek, Divriği ilçesinin tarihi, doğası ve yetiştirdiği güzel insanlarıyla bir medeniyet şehri olduğunu söyledi.

Nuri Demirağ'ın Türkiye'ye mal olduğunu belirten Bek, "Nuri Demirağ, zamanında yerli ve milli işler yapabilmek için çok emekler sarf eden, çok badireler atlatan bir hemşehrimizdir." dedi.

Onun isminin yaşatılması konusunda birçok çalışma yapıldığını vurgulayan Bek, "Hem Nuri Demirağ'ın anısını yaşatmak hem de Divriği'de ilk yerli ve milli uçağımızın iniş yaptığı bu havaalanını tekrar faal duruma getirebilmek için Valimiz Salih Ayhan öncülüğünde girişimlerde bulunduk. Valimiz, özel müteşebbislerle iletişime geçti ve Divriğili bir vatandaşımız bu alanı satın aldı." ifadelerini kullandı.

Havaalanı içerisine havacılık okulu yapılması planlanıyor

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvuruların tamamlandığını aktaran Bek, şunları kaydetti:

"En yakın zamanda bu havaalanını inşa edip açılışını yapacağız. Burası sadece charter uçuşları için kullanılacak bir alan olmayacak. Ayrıca özel müteşebbisimiz, görüşmelerini sürdürdüğü havacılık okullarıyla da irtibat halinde. Buraya havacılık okulunu da getirip, Nuri Demirağ'ın anısını Divriği'de tekrar yaşatacağız. Amacımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağını, Nuri Demirağ'ın inşasını yaptığı havaalanına indirip, Divriği Ulu Cami'nin de restorasyonunu en kısa zamanda açılışını yapmak."

Havaalanı arazisinin yaklaşık 200 dönüm olduğunu dile getiren Bek, bölgeye pistler, apron, hangarlar, eğitim okulu ve kuleden mini bir havaalanı inşa edileceğini ifade etti.

Sivas'ın Divriği ilçesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası başta olmak üzere tarihi konakları ve kalesiyle çok sayıda turist çekiyor.

Divriği Havaalanı için yeni girişim

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Can ~ 3 yıl önce
Ya hu biktik bu kelimede yerli mili soyleminde yeter be bir korkunuz mu var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arif ~ 3 yıl önce
Dalamanda havalimani var ama ortaca ve Köyceğiz de yok inanabiliyor musunuz.bu ilcelerin arasi 15 dakika cok acil ortaca ve Köyceğiz'de birer havalimani yapilmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İrfan ~ 3 yıl önce
Büyük ihtiyaçtı zaten,gayet güzel gelişme.Mutlaka yap işlet devret olmalı.Yolcu ve uçak garantisi verilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Obama ~ 3 yıl önce
Yapilsin yav istanbul trafigi rahatlar belki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sivasimiz Böyüyor ! ~ 3 yıl önce
Hadi İnsallah Allahin izniyle ✈️

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cacabey ~ 3 yıl önce
Sivasta kapasite problemi vardı zaten mantıklı olur :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayhan ~ 3 yıl önce
Merak edenler için... BAKTIM. Nüfusu : 16377 (2018 Vikipedi) Bizim köy kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1-1-2021 ~ 3 yıl önce
TUİK..... 16.195

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000