20 Şubat 2024, Salı 10:26:16

DHMİ'nin Şirketleşme İddiaları TBMM Gündeminde

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) şirketleşme süreci için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde çalışmaların başlatıldığı iddialarını AirportHaber gündeme getirmişti. Şirketleşme ve DHMİ'nin ikiye ayrılacağı iddiaları CHP Genel Başkan Yardımısı Ulaş Karasu tarafından TBMM gündemine taşındı.
  • ŞAŞKINLIK İÇİNDE İZLİYORUM ÜÇ BEŞ KURUŞ ALICAM DİYE ÖZELLEŞTİRME SEVİCİLERİ VAR GÜN GELİR BU SİSTEM SİZİDE BULUR ŞİMDİ BALLI PARA ALMA ANLAYIŞI YARIN COCUKLARINIZIN GELECEĞİNİ VURUR HER YERİ SATALIM BÜYÜDÜKLEERİNDE ÇOCUKLAR İŞE GİRECEK YER ARASIN BURADA EMEK VERMİŞ 90 KUSUR YILLIK BİR ÇOGU RAHMETLİ OLMUŞ İNSANLARIN EMEĞİ HALEN ÇALIŞAN İNSANLARIN EMEĞİ DAHA İKİ SENE ÖNCE KANTİNDE TOST YİYEN KPSS SINAVIYLA İŞE GİRME HAYALİYLE KOŞAN ARKADAŞLAR ŞİMDİ SATILSIN ÖZELLEŞSİN OLUR; SİZ DEDİNİZ DİYE AYRILALIM! YA ARKADAŞLAR Bİ SAKİN OLUN ELİNİZİ BAŞINIZIN ARASINA ALIN, VİCDANINIZINDA SESİNİ DİNLEYEYİN, ŞU KISA ÖLÜMLÜ DÜNYADA BU DÜŞÜNCE AYIPTIR OLDU SATALIM ARKADAŞLAR HER YERİ SATALIM HEPSİNİ SATALIM AMA SIRA HERZAMAN BİRİLERİNE GELİR YANLIŞ YOLDAYIZ YADA YOLDASINIZ
  • iki yeni kurum olur.
  • Ansp bünyesinde bulunmayı hayal eden atc kardeşlere air traffic service provider şoku:) bu arada apronda çalışan kardeşler şu dökümanı bir inceleyin sizin burdan yiyecek çok ekmeğiniz var
  • Maalesef konuların çok gerisinde kalmışsınız. Dhmi seyrüsefer bölümü SHGM altına alınması konusunda çoktan mutabık kalındı. SHGM’ye gelen gideni takip etseniz anlarsınız zaten. Geri kalan kısımda Mehmet Şimşek’in açıklamalarına bakarsanız özelleştirilecek ve personel kapıdışarı edilecek. Hayırlı uğurlu olsun. DHMI çalışanlarına olan olacak.
  • Mr. Hero sayende yol yakın, bıçak karpuza dayandı. açıklama bekliyor üyelerin. ya sen yok musun ya kurdun teşkilatı kendini 1. gruba attın huzur hakkı filan ayakları ama çok sürmez gibime geliyor :))
  • Yıllarca hiçbir döküman okumadınız her eğitimde uyudunuz hiçbir yurtdışı eğitime katılmadınız yahu bu lisanslandırma neymiş diye merak da etmediniz kendinizi uzmanlaşmış bir personel olmaya layık bile görmediniz başka kurumda karşılığı olmayan bir iş yapan (apron management service gibi) birimler yahu bizi neden tapu memuruyla kıyaslıyorsunuz bu iş ciddi bir iş demedi dahası bir birim yönetmeliği bile yok :) hep duyumlarla hareket ettiniz hiç kendinizi geliştirmediniz hiç kurum içi sınav açılsın da biz de atc aim vs olalım diye bir derdiniz hayaliniz bile olmadı e şimdi kusura bakmayın hak ettiniz dağ başında tedbirsiz hacet getirdiniz şimdi taş arıyorsunuz (sözüm 15-20 yıllık personele -özellikle 2005 yılında kurumda olanlaradır-)
  • ya da Hava Seyrüsefer Genel Müdürlüğü
  • Tüm limanlarda işi yapan taşeron firma elemanlarıdır. Aldığı maaşı helal edebilen birkaç memur tek vardır...
  • Sizce genel müdürlük bunca tantanaya neden sessiz kalmaktadır??
  • Ya siz böyle şeylere kafa yorar mıydınız ya çen neden kendini ypruyorsun. Yıllardır atı alan üsküdarı geçti çen hala altına yapıyoçuun

Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) şirketleşme süreci için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde çalışmaların başlatıldığı iddialarını AirportHaber gündeme getirmişti. Şirketleşme ve DHMİ'nin ikiye ayrılacağı iddiaları CHP Genel Başkan Yardımısı Ulaş Karasu tarafından TBMM gündemine taşındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) şirketleştirileceği ve ikiye ayrılacağına yönelik iddiaları ve kurumda mevzuat dışında hülle atamalarla yapılan atamaları, “bankamatik memuru” olarak işe alınanlara yapılan ödemeleri ve çalışanlarının rızası dışında başka illere gönderilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Karasu, “DHMİ’nin şirketleşeceği ve ikiye bölüneceği iddiaları kurumda konuşulmaya başlandı. Bu durumdan çalışanlar çok tedirgin ve geleceklerinden kaygılılar. Yine depremzede ve engelli personeller istekleri dışında başka illere gönderiliyor. Kurumda çalışma barışı bozulmuş durumda. Bakan, bütün bu iddialara açıklık getirmeli” dedi.

Türkiye Havalimanlarının işletilmesi ile ülkemiz hava sahasındaki trafiğin düzenlenmesi ve kontrolü görevini yerine getiren Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) şirketleşeceği ve ikiye bölüneceği iddia edildi. Havacılık sektöründe gündeme gelen ve işletme çalışanları arasında tedirginlik yaratan iddiaları CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu Meclis gündemine taşıdı.

DHMİ’nin şirketleşeceği, işletmenin Hava Seyrüsefer Daire Başkanlığı ve İşletme Daire Başkanlığı birimlerini birbirinden ayırarak ikiye bölüneceği; Hava Seyrüsefer biriminin, Türkiye’deki tüm hava sahası operasyonunu idare edeceği, İşletme Dairesi’nin ise sadece kiralara bakacağı öne sürüldü. İddialara göre, DHMİ ikiye ayrılmasından sonra, işletme tarafının topladığı kira gelirlerinin Varlık Fonu’na aktarılacağı, kurumun yatırımlarının ise Alt Yapı Genel Müdürlüğü’ne bağlanacağı öne sürüldü. 2019 yılında da gündeme bu gelen iddialara kurumda tedirginlik yarattı.

ÇALIŞMA BARIŞI BOZULDU

Bu iddiaların yanı sıra; DHMİ’de alınan yanlış karar ve uygulamalar da personel arasındaki kaygıları artırdı. Kurumda, personelin tayin ve atamalarında ayrımcılık, kayırmacılık ve hukuksuzluk yaşandığı belirtilirken, mahkemelere de taşınan bu durum Sayıştay ve Kamu Etik Kurulu kararlarına da yansıdı. Kurumda “bankamatik memuru” olarak adlandırılan ve işe gelmeden maaş alan, hülle yoluyla atanan personele ödenen makam tazminatı, yolluk ve harcırahlar büyük kamu zararı oluştururken, iddialar Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

KARASU’DAN BAKANA SORDU

DHMİ çalışanların huzursuz ve tedirgin olduklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, iddiaları hazırladığı soru önergesiyle Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu. DHMİ’nin şirketleşeceği ve ikiye bölüneceği iddialarının daha önceki yıllarda da gündeme geldiğini hatırlatarak, “Bu iddialar yeniden kurumda konuşulmaya başlandı. Bu durumdan çalışanlar çok tedirgin ve geleceklerinden kaygılılar. Ayrıca yine kurumda yapılan hülle atamalar, depremzede ve engelli personellerin istekleri dışında başka illere gönderilmesi, bankamatik memurlarına yapılan ödemeler, oluşan kamu zararları gibi konular DHMİ’de çok sıkıntı olduğunu ortaya koyuyor. Bu durumların hepsi mahkemelere de taşınmış, raporlara yansımış ama buna rağmen adımlar atılmıyor. Bu olumsuzluklar kurumda çalışma ve iş barışı bozmuş durumda. Bakan, bütün bu iddialara açıklık getirmeli. Ancak sorduğumuz sorulara yeterli yanıtları da alamıyoruz” dedi. 

Karasu, Bakana özetle şu soruları sordu:

• DHMİ’nin şirketleşeceği, işletmenin Hava Seyrüsefer Daire Başkanlığı ve İşletme Daire Başkanlığı birimlerini birbirinden ayırarak ikiye bölüneceği iddiası doğru mudur?

• DHMİ ikiye ayrılmasından sonra, işletme tarafının topladığı kira gelirlerinin de Varlık Fonu’na aktarılacağı, kurumun yatırımlarının ise Alt Yapı Genel Müdürlüğü’ne bağlanacağı iddiası doğru mudur?

• İddiaların dayanağı ve gerekçesi nedir? İddialar doğru ise bu yöndeki kararlar ne zaman nerede alınmıştır? Söz konusu kararlar ne zaman uygulamaya geçirilecektir?

• Uygulamanın hayata geçirilmesiyle personelin ekonomik ve özlük haklarının durumu ne olacaktır? Bu konuda yapılan planlama var mıdır, var ise içeriği nedir?

• DHMİ bünyesinde, haksız şekilde atandığı mahkeme kararıyla kesinleşmiş kaç kişi bulunmaktadır? Bu kişilerden kaçı mahkeme kararına uygun bir şekilde eski görev yerlerine gönderilmiştir?

• Son bir yıl içinde kurum aleyhine açılan kaç “mobbing davası” bulunmaktadır? Bu davaların sonuçları nelerdir? Aynı dönemde kurumda depremzede veya engelli olarak çalışan, ancak baskıya uğradığı gerekçesiyle kaç personelin görev yeri değiştirilmiştir?

DHMİ'nin Şirketleşme İddiaları TBMM Gündeminde

Yorumlar Tüm Yorumlar (89)

EGOİZM ~ 2 ay önce
ŞAŞKINLIK İÇİNDE İZLİYORUM ÜÇ BEŞ KURUŞ ALICAM DİYE ÖZELLEŞTİRME SEVİCİLERİ VAR GÜN GELİR BU SİSTEM SİZİDE BULUR ŞİMDİ BALLI PARA ALMA ANLAYIŞI YARIN COCUKLARINIZIN GELECEĞİNİ VURUR HER YERİ SATALIM BÜYÜDÜKLEERİNDE ÇOCUKLAR İŞE GİRECEK YER ARASIN BURADA EMEK VERMİŞ 90 KUSUR YILLIK BİR ÇOGU RAHMETLİ OLMUŞ İNSANLARIN EMEĞİ HALEN ÇALIŞAN İNSANLARIN EMEĞİ DAHA İKİ SENE ÖNCE KANTİNDE TOST YİYEN KPSS SINAVIYLA İŞE GİRME HAYALİYLE KOŞAN ARKADAŞLAR ŞİMDİ SATILSIN ÖZELLEŞSİN OLUR; SİZ DEDİNİZ DİYE AYRILALIM! YA ARKADAŞLAR Bİ SAKİN OLUN ELİNİZİ BAŞINIZIN ARASINA ALIN, VİCDANINIZINDA SESİNİ DİNLEYEYİN, ŞU KISA ÖLÜMLÜ DÜNYADA BU DÜŞÜNCE AYIPTIR OLDU SATALIM ARKADAŞLAR HER YERİ SATALIM HEPSİNİ SATALIM AMA SIRA HERZAMAN BİRİLERİNE GELİR YANLIŞ YOLDAYIZ YADA YOLDASINIZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DHMİ bölünürse ~ 2 ay önce
iki yeni kurum olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel tespit ~ 2 ay önce
İbretlik bir paylasım. Tesekkur ederim kendi adıma
Aynen aynen ~ 2 ay önce
Analiz işini azaltalım çocuklar
adr.or.f.020 ~ 2 ay önce
Ansp bünyesinde bulunmayı hayal eden atc kardeşlere air traffic service provider şoku:) bu arada apronda çalışan kardeşler şu dökümanı bir inceleyin sizin burdan yiyecek çok ekmeğiniz var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şokmok ~ 2 ay önce
Öncelikle apronun seyrüsefere dahil edilmesi atcye şok değil sevinç olur, biz onların ne kadar çok çalıştığını gören, bilen ve takdir eden insanlarız. İlla biri 1. Gruba çıkacaksa da apron çıksın diyebilen insanlarız. Hak yemeyiz hakkı gözetiriz. Bunu bilen diğerleri zaten apronu bilinçli dolduruyorlar ki onları aşağıda tutup atcye karşı doldurmak daha kolay çünkü. Ama keşke mesleklerine güvenlikten geçişi durdurabilseler. Dayılar yatış yeri diyip aprona geçerek mesleğin kalitesini düşürüyor. Ama yine de Tekrar söylüyorum 1. Gruba çıkmayı hak eden tek birim APRONdur.
Bir atc ~ 2 ay önce
Bak kardes. Şu kurumda ayrılma olursa ben bir tek apronu isterim. Adamlar nasıl calışıyor. Biz uyumuyoruz onlar uyumuyor. Ben atc ne oldugunu biliyorum nasıl bir iş yaptıgımı da cok iyi biliyorum. Senin değersizleştirme çabaların sökmez bana ama umarım apron emeğinin karşılığını alır.
Çatlaaa ~ 2 ay önce
Uykuların kaçıyor değil mi kene kardeşim:)))
Dert olan atc ~ 2 ay önce
Yine birilerine dert olmuşuz hayır olsun.
Çok Belli ~ 2 ay önce
ATC kılığına girmiş Apron cu olduğun hiç anlaşılmadı düşüncesiyle yazmışsın ama yemezler. Her ATC Eurocontrol esaslarını ve Apronun asla olamayacağını bilir. Eğer mesele ATC ye hizmet ise önce temizlikćileri yad edin.
Çok geriden takip ~ 2 ay önce
Maalesef konuların çok gerisinde kalmışsınız. Dhmi seyrüsefer bölümü SHGM altına alınması konusunda çoktan mutabık kalındı. SHGM’ye gelen gideni takip etseniz anlarsınız zaten. Geri kalan kısımda Mehmet Şimşek’in açıklamalarına bakarsanız özelleştirilecek ve personel kapıdışarı edilecek. Hayırlı uğurlu olsun. DHMI çalışanlarına olan olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok geridem takip'e ~ 2 ay önce
Neden "giden gelen" değil de "gelen giden" ?
Kozlu1A ~ 2 ay önce
Mr. Hero sayende yol yakın, bıçak karpuza dayandı. açıklama bekliyor üyelerin. ya sen yok musun ya kurdun teşkilatı kendini 1. gruba attın huzur hakkı filan ayakları ama çok sürmez gibime geliyor :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Söğüşçü OK ~ 2 ay önce
Meşhurdur İzmirin söğüşü ve söğüşçüleri Helal olsun adama bulmuşken ortamı söğüşleyecek tabiki
Boşa geçen yıllar ~ 2 ay önce
Yıllarca hiçbir döküman okumadınız her eğitimde uyudunuz hiçbir yurtdışı eğitime katılmadınız yahu bu lisanslandırma neymiş diye merak da etmediniz kendinizi uzmanlaşmış bir personel olmaya layık bile görmediniz başka kurumda karşılığı olmayan bir iş yapan (apron management service gibi) birimler yahu bizi neden tapu memuruyla kıyaslıyorsunuz bu iş ciddi bir iş demedi dahası bir birim yönetmeliği bile yok :) hep duyumlarla hareket ettiniz hiç kendinizi geliştirmediniz hiç kurum içi sınav açılsın da biz de atc aim vs olalım diye bir derdiniz hayaliniz bile olmadı e şimdi kusura bakmayın hak ettiniz dağ başında tedbirsiz hacet getirdiniz şimdi taş arıyorsunuz (sözüm 15-20 yıllık personele -özellikle 2005 yılında kurumda olanlaradır-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANSTURK ~ 2 ay önce
ya da Hava Seyrüsefer Genel Müdürlüğü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öyle olmaz ~ 2 ay önce
Turkiye air navigation service provider gmbh/LLC/inc olabilir hala şu genel müdürlük memurluk zihniyetini bırakamadınız arkadaş
Topal Kırkayak ~ 2 ay önce
Tüm limanlarda işi yapan taşeron firma elemanlarıdır. Aldığı maaşı helal edebilen birkaç memur tek vardır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hero ~ 2 ay önce
Memurluk sınavı herkese açık hacı
Cevap ~ 2 ay önce
Topal senin derdin ne
Genel müdürlük? ~ 2 ay önce
Sizce genel müdürlük bunca tantanaya neden sessiz kalmaktadır??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CeHaPe ~ 2 ay önce
Ya siz böyle şeylere kafa yorar mıydınız ya çen neden kendini ypruyorsun. Yıllardır atı alan üsküdarı geçti çen hala altına yapıyoçuun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000