08 Aralık 2023, Cuma 09:07:19

DHMİ'deki atamalar TBMM gündeminde!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, DHMİ’deki sınavsız atamaları ve bitmemiş havalimanlarına yapılan müdür atamalarını TBMM gündemine taşıdı.
  • Okumak efendi, eurocontrol prensiplerine göre yaptığınız çok uygunsa neden adamlar tazminat dağıtımı uygulamanıza yönelik inspection(İnceleme) yapalım deyince aman aman gerek yok dediniz? yaptıklarınız elbet bir gün ortaya çıkacak. O zaman ne yapacaksınız merak ediyorum.
  • CHP başa gelse ilk başını açıp dönüş ile takla atan o münafık olur. Allah onu yalan dolan işlerinin mokunda boğacak birgün.
  • Danıştay ile Danışmanınız Çapsız Olcayı karıştırdınız galiba. Danıştay açıkça yazmış; sadece seyrüsefer e hizmet edenler 1. Grupta olabilir. ARKANIZDAN KARAR UYDURMAYIN havada kayboluyor çabucak. Hani herkes 1. Grup olsa da bizlerde geçip büro memuru olsak bol bol oyun oynasak. Nerede o günler, bekliyoruz ama hâyâl. Sizde rüyadan uyanın, dernek paraları iç etti şimdi de sendika üye sayısı için rol yapıyor. OLMAZ OLMAYACAK...
  • her meydan aynı gadaşım bekçi tulumbacı amir iki dil bilen uluslarası ilişkiler işletme bitirmiş adamlar masa başı memuru
  • Lütfen ama Lütfen Guvenlik, itfaiyeci, teknisyeni Havalimanı başmüdürü, müdür yardımcısı, havalimanı müdürü , havalimanı müdür yardımcısı yapmayın sonuçları ortada tüm liman ve meydanlarda huzuırsuzluk var giderek artıyor
  • Öyle vasıfsız kişiler yönetici yapılıyor ki, vasıflı memurların emekleri zayi oluyor.Torpille o makama gelen hakettiğini sanıyor.Söylenecek çok şey var da neyse...Allah hayırlı helal kazanç nasip etsin herkese.
  • Cumhurbaşkanlığı tarafından DHMİ Genel Müdürlüğüne Elektrik Personelinin Elektronik Personeli ile aynı grupta olması yönünde Danıştay Kararınınuygulanması için 2. Kez yazı yazdı. Kurum, Genel Müdürlük, İnsan Kaynakları veya Hukuk… Danıştay Kararını aylardır uygulayacağız, çalışmalar devam ediyor, çalışmalar tamamlandı… diyerek personeli oyaladıkları gibi CB’yi de mi oyalıyorlar? Bu kadar mağduriyet yeter artık. Yargı kararını verdi yürütme kuruma talimat verdi. Artık gereken yapılsın.
  • Bunlardan biride sivas nuri Demirağ havalimanı müdürü eski güvenlik Adam torpille atandı yıllardır torpille müdür personele yaptıklarının haddi hesabı yok birkez alındı görevden mahkemeye verip geri geldi tekrar alınmasını büyük bir umutla bekliyoruz havalimanı çalışanları olarak
  • hakkı hukuku bu dünyada ararım mücadele ederim
  • kalite sıfır çürümüşlük her yerde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, DHMİ’deki sınavsız atamaları ve bitmemiş havalimanlarına yapılan müdür atamalarını TBMM gündemine taşıdı.

Karasu, bürokraside büyük yozlaşma yaşandığını belirtti ve “DHMİ atamalarında torpil var” diye konuştu.

SINAV YOK, TORPİL VAR

DHMİ’de kadrolaşma için Personel Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ndeki boşluğu istismar edildiğini belirten Karasu, “Bu yönetmeliğe göre başmüdür yardımcısı, daire başkan yardımcısı, havalimanı müdürü ve müdür yardımcılığı pozisyonu, yükselme sınava tabi olmayıp idarenin takdirine bırakıldığı için ‘torpilli yandaşlar’ bu yöntemi kullanarak ilk önce havalimanlarına müdür yardımcısı daha sonra sanki alt bir makama getirilmişler gibi sınav ve yeterlilikle gelinebilecek şef, teknik şef ve şube müdürü görevlerine atanıyor. Bunun adı hülledir ve bu durum, Sayıştay’ın önceki yıllardaki raporları ve mahkeme kararlarıyla da sabittir” dedi.

SAYIŞTAY VE ETİK KURULU DA BELİRLEDİ

Sadece Sayıştay ve mahkemelerin değil, Kamu Etik Kurulu’nun da DHMİ’nin bu kayırmacılığına yönelik tespitler yaptığını ve “Takdir yetkisinin amacı dışında kullanılması ile bazı çalışanların sınavla gelebilecekleri görevlere yasal zorunluluklar aşılarak getirilmesine ve bu suretle kayırmacılığa yol açmaktadır” değerlendirmesinde bulunduğunu hatırlatan Karasu, buna rağmen uygulamaların kurumda hala sürdüğünü belirtti. Karasu, “Milyonlarca üniversite mezunu genç işsizimiz var. Her üç mezun gençten biri işsiz. KPSS ile atama bekleyen on binlerce gencimiz var. Buna rağmen DHMİ’de görevde yükselme sınavı açmadan yapılan atamaların tek bir açıklaması vardır. O da torpildir. Yıllarca kurumda çalışmış, sınav bekleyen kişilerin haklarına girmek en büyük günahtır” ifadelerini kullandı.

AÇILMAYAN HAVALİMANLARINA MÜDÜR ATANIYOR

İktidarların gelip geçici olduğunu ancak kurumların kalıcı olduğunu belirten Karasu, DHMİ’nin adını kayırmacılık tarihine altın harflerle yazdıracak bir başka yönteminin ise henüz açılmamış havalimanlarına müdür olarak gönderilmesi olduğunu belirtti. “Örneğin, Şef Hakan Çöl, 2020 yılında Isparta-Burdur Havalimanı’na müdür olarak atanmış, bir gün sonra İşletme Şube Müdürü yapılmış, mahkemenin kararı iptal etmesinin ardından göreve iade edilmek yerine henüz açılmamış Yozgat Havalimanı’na Müdür olarak atanmıştır. Yine Hasan Hakan Karakuş, şefken Trabzon Havalimanı’nda başmüdür yardımcısı olarak atanmış, birkaç gün sonra da şube müdürü yapılmıştır. Mahkeme atamayı iptal edince Gümüşhane-Bayburt Havalimanı’na müdür olmuştur” diyen CHP’li Karasu, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

BAKAN URALOĞLU'NA ZOR SORULAR

Bakan Uraloğlu’nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Karasu’nun önergesinde yer alan sorulardan bazıları şöyle:

Kurumda müdür ve müdür yardımcılıkları için görevde yükselme sınavı en son ne zaman yapılmıştır?

Yükselme sınavı olmaksızın atanan kişilerin atama yeterlilikleri nelerdir? Bu kişilerin kişisel ve siyasi bağlantıları nedeniyle bu kadrolara geçirildiği iddiaları doğru mudur?

Son iki yılda bu görevlere bu yöntemle atanan kişi ya da kişilerin isimleri ve mevcut görevleri nelerdir?

Kadrosu Şube Müdürü, Başmüdür ve Şef olan kişilere aktif görev verilmediği bunun yerine görevlerin memurlar tarafından vekaleten yürütüldüğü iddiası doğru mudur? Kurumda vekaleten görev yapan kaç kişi vardır ve bu kişiler hangi görevlerde bulunmaktadır?

Bakan olarak, hukuksuzluğu tespit eden mahkeme kararlara yaptırımsız kalmanızın sebebi nedir? Mahkeme kararları neden esasa yönelik uygulanmamaktadır?

DHMİ Genel Müdürlük Özel Kalem Müdürlüğünde kadrosu Başmüdür olan Mehmet KAYA isimli kişinin il dışında yaşadığı ve görev yerine hiç gelmediği doğrumu dur?

Açılmamış havalimanlarına müdür atanması konusunda Hukuk Müşavirliği’nin görüşü nedir? Bu konuda, henüz fiziki binası açılmamış başka kamu kurumlarına yapılan atama veya atamalar var mıdır? Var ise bunlar hangileridir?

DHMİ’de sıkça dile getirilen ve işe gelmeden maaş alan bankamatik memurları olduğu iddiası doğru mudur? Bu kişilerin, günlük yoklamalarda işe gelmiş gibi gösterildikleri doğru mudur? Bu konuda, son bir yıl içinde kurumda herhangi bir idari işlem yapılmış mıdır? Yapılmış ise içeriği ve sonuçları nelerdir?

İşe gelmeden maaş alan kişi ya da kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına intikal eden şikayet var mıdır?

Kurumda, görevde yükselme ile unvan değişikliği sınavlarında sözlü mülakatların kaldırılmamasının gerekçesi nedir?

Henüz açılmamış olan Yozgat Havalimanı ve Gümüşhane–Bayburt Havalimanı’na hülle iptal kararlarını etkisizleştirmek amacıyla, daha önceki atamada adı geçen kişilerin atamalarının hukuki gerekçesi nedir? Henüz açılmamış havalimanlarında müdür olarak atanan kişiler hangi görevleri yapmaktadır?

DHMİ'deki atamalar TBMM gündeminde!

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Abdül ~ 2 ay önce
Okumak efendi, eurocontrol prensiplerine göre yaptığınız çok uygunsa neden adamlar tazminat dağıtımı uygulamanıza yönelik inspection(İnceleme) yapalım deyince aman aman gerek yok dediniz? yaptıklarınız elbet bir gün ortaya çıkacak. O zaman ne yapacaksınız merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eurocontrol ~ 2 ay önce
Yalan dolan ile algı üretip bizde çok para alalım gayretindeki Elektırrikçiler yüzünden Brüksel seyrüsefer dışına ödenen paradan haberdar olmuş ve işler karışmış, 2024 te dananın kuyruğu kopuyor
Münafık Örtülü ~ 3 ay önce
CHP başa gelse ilk başını açıp dönüş ile takla atan o münafık olur. Allah onu yalan dolan işlerinin mokunda boğacak birgün.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Danışman Olcaysa ~ 3 ay önce
Danıştay ile Danışmanınız Çapsız Olcayı karıştırdınız galiba. Danıştay açıkça yazmış; sadece seyrüsefer e hizmet edenler 1. Grupta olabilir. ARKANIZDAN KARAR UYDURMAYIN havada kayboluyor çabucak. Hani herkes 1. Grup olsa da bizlerde geçip büro memuru olsak bol bol oyun oynasak. Nerede o günler, bekliyoruz ama hâyâl. Sizde rüyadan uyanın, dernek paraları iç etti şimdi de sendika üye sayısı için rol yapıyor. OLMAZ OLMAYACAK...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı ~ 3 ay önce
her meydan aynı gadaşım bekçi tulumbacı amir iki dil bilen uluslarası ilişkiler işletme bitirmiş adamlar masa başı memuru

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hafıza ~ 3 ay önce
Lütfen ama Lütfen Guvenlik, itfaiyeci, teknisyeni Havalimanı başmüdürü, müdür yardımcısı, havalimanı müdürü , havalimanı müdür yardımcısı yapmayın sonuçları ortada tüm liman ve meydanlarda huzuırsuzluk var giderek artıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karanlık lord ~ 3 ay önce
inşallah beğenmediğin arffye muhtaç kalırsın bir gün astronot bey
Yorumsuz ~ 3 ay önce
Öyle vasıfsız kişiler yönetici yapılıyor ki, vasıflı memurların emekleri zayi oluyor.Torpille o makama gelen hakettiğini sanıyor.Söylenecek çok şey var da neyse...Allah hayırlı helal kazanç nasip etsin herkese.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Danıştay Kararı ~ 3 ay önce
Cumhurbaşkanlığı tarafından DHMİ Genel Müdürlüğüne Elektrik Personelinin Elektronik Personeli ile aynı grupta olması yönünde Danıştay Kararınınuygulanması için 2. Kez yazı yazdı. Kurum, Genel Müdürlük, İnsan Kaynakları veya Hukuk… Danıştay Kararını aylardır uygulayacağız, çalışmalar devam ediyor, çalışmalar tamamlandı… diyerek personeli oyaladıkları gibi CB’yi de mi oyalıyorlar? Bu kadar mağduriyet yeter artık. Yargı kararını verdi yürütme kuruma talimat verdi. Artık gereken yapılsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okumak ~ 3 ay önce
Kararları kendinize göre okursanız daha çok beklersiniz. Kararlarda hiç öyle yazmıyor, o sebeple alamadınız çünkü davaları kazanamadınız. Koskoca Devlet kararı anlamaktan aciz değil. Kararı doğru anladığı için hiç bir şey yapmadı. Ne yalancı insanlar gurubusunuz sizler böyle. Bekleyin, Eurocontrol cevabı verdi çoktan.
Sivas ~ 3 ay önce
Bunlardan biride sivas nuri Demirağ havalimanı müdürü eski güvenlik Adam torpille atandı yıllardır torpille müdür personele yaptıklarının haddi hesabı yok birkez alındı görevden mahkemeye verip geri geldi tekrar alınmasını büyük bir umutla bekliyoruz havalimanı çalışanları olarak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ateist ~ 3 ay önce
hakkı hukuku bu dünyada ararım mücadele ederim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çürüme ~ 3 ay önce
kalite sıfır çürümüşlük her yerde

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000