08 Nisan 2020, Çarşamba 09:07:15

DHMİ rakamları açıkladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Mart 2020 dönemine ait havalimanı istatistiklerini açıkladı.
  • Kule olmazsa ucak bile inemez kategori felan kalmaz
  • Yukarıdaki yazı yılın ilk 3 ayını kıyaslarken görece sektördeki azalmayı ( %18.8) hafif göstermiş. DHMI sıtesi istatistikler sekmesinden sadece Mart Ayı verilerine bakarsanız, yolcu sayısında %56,8 azalmayı görürsünüz. En ufak krizden ( gerilim, ekonomik kriz, savaş riski, dış politika ) etkilenen hizmet sektörüne bu kadar önem verirseniz, yılların birikimleri bir sezonda bitebilir; iflasları ve yoğun işsizliği kısa zamanda görebilirsiniz. Bu sene öncelikle havacılık ve turizm olmak üzere tüm sektörlerde yoğun bir işsizlik ve iflas dalgasına gebe.
  • Biz olmasak meydan kategoru duser ucak inmez
  • Sayin genel mudurum huseyin keskin nisan mayıs haziran kiraları hakkında nasıl bir uygulama yapacaksınız restaurant.bufe kafe her taraf mart 23 tarihinden beri kapalı kiracı arkadaşlar zor durumda öteleme deniyor sayın başkanım kazanç olmuyan yolcu olmayan ayrı tüm turkiyede uçuşların kapalı olduğu bir yerde öteleme ne gibi doğru olur sizden ricam bu konu hakkında bizleri bir an evvel aydınlatmamız çalışmalarınız ccallah kolaylık versin
  • Yeni memurların işi zor...
  • Dhmi yonetimi cozsun bu isi yeni atanan arff memuru mudurleri yonetimi ove ove bitiremiyordu.Acar dhmi icin ne verebikir onu aciklarin.Hangi bilgi ve birikimi var.Saksakcilar soyleyin
  • Herkes yatarken biz gorevdeyim
  • Daha fazla düşüş olmalıydı.
  • Kötü günler geride kaldı şimdi daha da kötü günler bekliyor:(

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Mart 2020 dönemine ait havalimanı istatistiklerini açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını nedeniyle zor günler geçiren havacılık sektörünün aldığı ağır hasar rakamlara da yansıdı.

Havalimanlarına gelen uçak, yolcu ve yük sayısında düşüşler görülürken, nisan ayında iptal edilen yurt içi ve yurt dışı uçuşları nedeniyle tablonun daha da kötüleşmesi bekleniyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü verilerine göre, Mart sonu itibariyle yılın ilk üç ayında Türkiye'de 56 havalimanından toplam 286 bin 943 sefer yapıldı. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre hava trafiğinde yüzde 8.8 düşüş görüldü.

Yolcu sayısına bakıldığında ise 1 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında 33 milyon 554 yolcu havalimanlarını kullanırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.8'lik düşüş görüldü. İç hat yolcu sayısı yüzde 20.9 daralırken, dış hatta düşüş yüzde 15.7'de kaldı.

Ocak ayında 13 milyon 930 bin, Şubat ayında 12 milyon 275 bin, Mart ayında ise 7 milyon 347 bin yolcu Türkiye'de havalimanlarını kullandı. Mart ayında şubata göre yolcu sayısının yüzde 40'a yakın azalması dikkat çekti.

EN FAZLA GERİLEME ISPARTA'DA

Bir önceki yılın aynı dönemine göre yolcu trafiğindeki en büyük düşüş yüzde 55 ile Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'nda görülürken, yüzde 38 ile Erzurum ikinci, yüzde 36 ile Antalya Zafer Havalimanı ise üçüncü sırada yer aldı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yolcu sayısında yüzde 12'lik düşüş olurken, bu rakam Ankara Esenboğa'da yüzde 28 oldu.

3 MİLYONLUK FARK

İstanbul Havalimanı geçtiğimiz yıl söz konusu dönemde faaliyetlerine henüz tam olarak başlamadığı için yolcu sayısı kıyaslaması yapılamadı. Mart 2020 itibarıyla sene başından bu yana İstanbul Havalimanı'nı 12.2 milyon kişi kullandı. Kapatılan Atatürk Havalimanı geçtiğimiz yıl aynı dönemde 15.2 milyon yolcu ağırlamıştı.

TİCARİ UÇAK TRAFİĞİ

Türkiye genelinde havalimanlarından gerçekleştirilen yük taşımacılığında da 2020'nin ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3'lük düşüş görüldü.

Ocak – Mart döneminde bagaj, kargo ve posta olmak üzere toplam 739 bin 850 ton yük trafiği gerçekleşti. Ticari uçak trafiği ise söz konusu dönemde yüzde 15.4'lük düşüşle 234 bin 136'da kaldı.

DHMİ rakamları açıkladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Kule@ Atıca ~ 2 ay önce
Kule olmazsa ucak bile inemez kategori felan kalmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğrusu ~ 2 ay önce
Yukarıdaki yazı yılın ilk 3 ayını kıyaslarken görece sektördeki azalmayı ( %18.8) hafif göstermiş. DHMI sıtesi istatistikler sekmesinden sadece Mart Ayı verilerine bakarsanız, yolcu sayısında %56,8 azalmayı görürsünüz. En ufak krizden ( gerilim, ekonomik kriz, savaş riski, dış politika ) etkilenen hizmet sektörüne bu kadar önem verirseniz, yılların birikimleri bir sezonda bitebilir; iflasları ve yoğun işsizliği kısa zamanda görebilirsiniz. Bu sene öncelikle havacılık ve turizm olmak üzere tüm sektörlerde yoğun bir işsizlik ve iflas dalgasına gebe.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
S. Sırrı ~ 2 ay önce
Desteksiz hiçbir birim bir mana teşkil etmez.
Arff ~ 2 ay önce
Biz olmasak meydan kategoru duser ucak inmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turgay ~ 2 ay önce
Kardeşim bir Arff memuru olarak biz olmasak uçak inmez diyen Arff memurundan veya Arff memurlarını hiçe sayan birimlerin laflarından bıktık nolur yapmayın şu muhabbeti
Kiracilar ~ 2 ay önce
Sayin genel mudurum huseyin keskin nisan mayıs haziran kiraları hakkında nasıl bir uygulama yapacaksınız restaurant.bufe kafe her taraf mart 23 tarihinden beri kapalı kiracı arkadaşlar zor durumda öteleme deniyor sayın başkanım kazanç olmuyan yolcu olmayan ayrı tüm turkiyede uçuşların kapalı olduğu bir yerde öteleme ne gibi doğru olur sizden ricam bu konu hakkında bizleri bir an evvel aydınlatmamız çalışmalarınız ccallah kolaylık versin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Purser ~ 2 ay önce
Yeni memurların işi zor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dhmi yonetim ~ 2 ay önce
Dhmi yonetimi cozsun bu isi yeni atanan arff memuru mudurleri yonetimi ove ove bitiremiyordu.Acar dhmi icin ne verebikir onu aciklarin.Hangi bilgi ve birikimi var.Saksakcilar soyleyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 2 ay önce
Herkes yatarken biz gorevdeyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Virusun dağılmaması için ~ 2 ay önce
Daha fazla düşüş olmalıydı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arap ~ 2 ay önce
Kötü günler geride kaldı şimdi daha da kötü günler bekliyor:(

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000